Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
  deianr - специалист
Здравейте. Този хоризонтален бойлер е на 10-тина години. При родителите ми е и те нямат оплаквания, освен, че комбинирания вентил не работи и като спрат централно водата от ВиК и от долните етажи ни източват целия бойлер. При един такъв случай обаче видях, че има теч. Точно след като беше спирала водата, бойлерът е бил пълен с гореща вода и изключен и източен (доколко не е ясно, но топлата вода си беше заминала). След това като дойде водата се е напълнил и тогава забелязах теча. Под капака се виждаха капки по гайките на нагревателя и по болта, стягащ фланеца. Вижда се по кожуха и къде е избила ръжда и откъде се е стичала водата.
Значи "тече" (капе) или покрай фланеца, или през самия нагреател, но не мога да установя откъде. След случката с източването и пълненето, всеки ден го наблюдавам и капки няма. Но за да ръждяса така, значи в някакъв момент тече. Дали като загрява и вдигне някакво налягане? Нашите го държат на макс, аз го намалих малко и оттогава не съм виждал мокро. Или е било конденз, защото се е напълнил загретия казан с току-що дошлата студена вода?

Моля за съвет.
Снимките са сега, като го наблюдавам, и няма капки.

Изображение Изображение

Изображение Изображение
kozl - майстор
deianr написа:
Здравейте. Този хоризонтален бойлер е на 10-тина години. При родителите ми е и те нямат оплаквания, освен, че комбинирания вентил не работи и като спрат централно водата от ВиК и от долните етажи ни източват целия бойлер.
Това не е нормална експлоатация. Като остане бойлера включен, с източена вода и нагревателите ще се изпържат на сухо.
Осввн това щом ОК на комбинирания клапан вече не служи като такава при загряване разширената вода ще ползва обема на тръбите от общата мрежа и вероятно налягането няма да се покачва.
За теча или конденза нямам идея.
ben84 - специалист
deianr написа:
Или е било конденз, защото се е напълнил загретия казан с току-що дошлата студена вода?
+1
deianr - специалист
kozl написа:
deianr написа:
Здравейте. Този хоризонтален бойлер е на 10-тина години. При родителите ми е и те нямат оплаквания, освен, че комбинирания вентил не работи и като спрат централно водата от ВиК и от долните етажи ни източват целия бойлер.
Това не е нормална експлоатация. Като остане бойлера включен, с източена вода и нагревателите ще се изпържат на сухо.
Осввн това щом ОК на комбинирания клапан вече не служи като такава при загряване разширената вода ще ползва обема на тръбите от общата мрежа и вероятно налягането няма да се покачва.
За теча или конденза нямам идея.
Не се е случвало за щастие да остане включен с източена вода. Става дума за ВиК ремонти, а те обикновено са през деня, а бойлерът работи само нощем.
Комбинираният вентил ще го сменя тези дни. Чудя се обаче да отварям ли бойлера, да сменям уплътнението на фланеца... Тази ръжда, която се вижда, ме съмнява. Няма никъде другаде по корпуса на бойлера ръжда.
jekasus - майстор
deianr написа:
да сменям уплътнението на фланеца...
Като ще отваряш, всичко подмени - нагревател, анод и уплътнение, може и фланеца, а и ще го почистиш отвътре от котления камък, 10 години все пак са много без основен ремонт...
preslav - майстор
На първо време подмени невъзвратния клапан, а после си свиркай. Бойлерът е тръгнал да си заминава - предполагам течът е от водосъдържателя. Ако ти се занимава остави бойлера да изстине напълно и пак обследвай за течове, погледни нагоре от централния болт стягащ фланеца.
Няма опасност да гръмне или да убие някого, просто ще текне повече, а после смяна и 5 г. гарация.
Chefo77 - майстор
Ако течът беше от водосъдържателя, нямаше да спира, а щеше да се увеличава с покачване на температурата. :wink:
Antonii - майстор
Това си е било чист конденз. Винаги се получава при запълване на бойлера със студена вода.
Ако беше теч щеше да си го има и сега.
deianr - специалист
И според мен е конденз, но възможно ли е толкова често да кондензира и да капе, че чак да ръждяса кожуха на показаното място. Вярно, че банята, в която е бойлера, не се отоплява, но... Посоченото място явно се явява най-подходящо за конденз, там няма пяна и горещото се сблъсква със студеното точно при фланеца предполагам?
MamaMy - майстор
Като гледам обувките на термо защитата как са нагорели, вземи смени всичко и го препипай основно! В противен случай рискуваш нечии живот, пък дори и чужд да е. [-X

Тема "Непонятен теч от хоризонтален бойлер Елдом" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: