• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Колеги,
наскоро поставях горни шкафове и нека не бягаме от основните им приложения,а именно какъв "товар" е предвидено да поемат;тежестта пада не чак толкова за изваждане напред на дюбел+винт отколкото на чисто гравитационно притегляне на долу.
Но в интерес на истината също пробивах в тухлена стена,тухлите не бяха от този тип ами с многобройни малки камери или иначе казано от "по-модерните".Ако се търси максимална сигурност може би най-подходящият вариант е химическият анкер,както е казал колегата,но силно се съмнявам 8-ца дюбел с винт от горе споменатите да се получат усложнения и дори съм по склонен да вярвам че самата релса ще поддаде преди дюбел+винт.
Надявам се да съм бил полезен и да не съм засегнал никого,любител съм преди всичко :).
Поздрави.
zz_stefanov - майстор
Marteca написа:
Колеги,
наскоро поставях горни шкафове и нека не бягаме от основните им приложения,а именно какъв "товар" е предвидено да поемат;тежестта пада не чак толкова за изваждане напред на дюбел+винт отколкото на чисто гравитационно притегляне на долу.
Но в интерес на истината също пробивах в тухлена стена,тухлите не бяха от този тип ами с многобройни малки камери или иначе казано от "по-модерните".Ако се търси максимална сигурност може би най-подходящият вариант е химическият анкер,както е казал колегата,но силно се съмнявам 8-ца дюбел с винт от горе споменатите да се получат усложнения и дори съм по склонен да вярвам че самата релса ще поддаде преди дюбел+винт.
Надявам се да съм бил полезен и да не съм засегнал никого,любител съм преди всичко :).
Поздрави.
Тея разсъждения накъде тежестта поражда сила са много относителни. Примерче: падна шкаф който беше подпрян в основата си на гърба на кухнята. Щеше да пребие една гостенка, но тя го оттласнала и жертвите бяха микровълнова и електрическа кана. Монтажникът го беше закрепил с дюбели около 70мм които едва бяха влезли в тухлата (от същите на снимката по горе) поради дебела машинна мазилка. Мислел си е и той, че силата е само надолу. Когато шкафа е подпрян отдолу се получава една сила в горния край на шкафа, която го дърпа напред.
Тръгнах да го закрепвам с дюбели които трябва да разцъфнат в тухлата. Единия разцъфна, другия превъртя понеже съм попаднал на фуга между тухлите. Накрая го смених с обикновен с по-голям диаметър. Дължината на новите дюбели обаче е 120мм :)
При тия тухли е от голямо значение дали дюбелите са се разтворили. За това те трябва да са с подходяща дължина, така че да се разтворят в камерата на тухлата.
Svezar - специалист
Затова след монтаж винаги пробвам със всичка сила да го издърпам напред,трябва да не помръдва изобщо за да го приема за безопасен !
zz_stefanov - майстор
Последните в къщи са с тези. Не могат да се измъкнат, но са за в плътни тухли :)

Прикачен файл

IMG_20180113_195411.jpg

Прикачен файл

IMG_20180113_195349.jpg
kozl - майстор
Marteca написа:
наскоро поставях горни шкафове и нека не бягаме от основните им приложения,а именно какъв "товар" е предвидено да поемат;тежестта пада не чак толкова за изваждане напред на дюбел+винт отколкото на чисто гравитационно притегляне на долу.
Аве на дюбела му действат 1 сила, която може да се представи като векторна сума от две - една на срязвяне е една на опън. При едно и също тегло на товара опънната сила е в зависимост правопропорционална на дълбочината на шкафа и обратнопропорционална на височината на шкафа. Но винаги може да се очакват нетрадиционни натоварвания, като например да увиснеш на вратата на шкафа.
Аз от трупчетата съм доволен, но метода е бавен. Друго си е дупчиш и стягаш. Също бих ползвал химически анкери.
muhala - майстор
Прочетох за монтажна пяна в отвора.... Подобно нещо гледах в ютуб, но с гипс. Бъркаш гипс в една спринцовка, в твоя случай поне 50цц, шприцваш, слагаш дюбела и на другия ден навиваш винта. Предполагам, че с гипсово лепило ще стане също и ще се работи по-спокойно. Лепилото обаче иска повече време за изсъхване.

У нас като монтираха кухнята...три реда шкафове с дълбочини 30, 30 и 60, последните 60 не ги бяха хванали с дюбели изобщо. Само с малки види един за друг. Това го видях като си тръгнаха. Иначе бях доволен от всичко останало по монтажа.
Обадих се...нямало да паднат, нали били върху долните. Забих по един дюбел 10 на всеки шкаф в бетонена греда.
Изображение
miliad - майстор
Той, пичa дето зaдaде въпросa не е влизaл от 5 дни, aмa тукa мохaбетa си върви. Поне е грaдивен. Дaно дa е и полезен зa някой.
lov - майстор
Той форумаа е пълен с такива теми. Пусне питане щот да си прояери майстора дето е наел и после не се вясва. Иначе силите на натоварване лесно се смятат. Но ако иска някой може да претегли в едно кхненско шкафче колко нещо набутват жените. А ако са книги е олемале. :)
Svetoslavoff1 - майстор
Вярно, че топик стартера не се е вясвал скоро, но както казва lov, коментарите може да са полезни за други, на които им предстои монтаж.
"...като например да увиснеш на вратата на шкафа..." - от поста на kozl по-нагоре.
По този повод си спомних неприятна случка преди време. На дядото монтират в хола от т.н. секции. Най-горния ред надстърчат. Монтажниците ги хванали с по едни къси видии за дърво за долните модули. Почва тъщата да забърсва след монтажа и да подрежда. Само като отворила вратичките на едно от най-горните шкафчета и то взело да се накланя напред.
Та циркове, протоколи, разправии. Добре, че бяха си платили в магазина за монтаж и от фирмата нямаше как да се измъкнат, че монтажа не е извършен както трябва.
zz_stefanov - майстор
lov написа:
Той форумаа е пълен с такива теми. Пусне питане щот да си прояери майстора дето е наел и после не се вясва. Иначе силите на натоварване лесно се смятат. Но ако иска някой може да претегли в едно кхненско шкафче колко нещо набутват жените. А ако са книги е олемале. :)
Така е, пълно е с такива теми, но са потънали, а работата е много отговорна ( стига да се проследят само примерите от тази тема). Та не е излишна :)
  • 1
  • 2

Тема "монтиране на кухненски шкафове на тухлена стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: