Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
stridata написа:
Може да се приеме за спам, но съм длъжен да си попитам.... Един колега ме агитира от година вече, че преминаването от дърва на пелети ще направи разхода като пари м/у +60-70%? Примерно 1500лв. дърва за сезон, 2500лв. за пелети? Има ли подобна средноаритметична закономерност?
Не е вярно аз топля къща 200 кв. със 3-4 тона пелети слънчогледови на сезон, което ще рече 600-800 лева.
На старците взех пелетна камина суха. Топлят 30 квадрата стая с кухня и коридор. Ако бяха на дърва трябваха 10 кубика по 80 лева 800 лева. Сега са на пелети купил съм 1300 килограма по 270 лева за 350 лева цял сезон. С една торба 2 дни изкарват.
Ти си направи сметката кое е по лесно да буташ копчето на дистанционното и да ти е евтино и топло или да палиш всеки ден, да се обърнеш на огняр и да ти е скъпо. :partyman:
Rumen89 - специалист
gnt69 написа:
stridata написа:
Може да се приеме за спам, но съм длъжен да си попитам.... Един колега ме агитира от година вече, че преминаването от дърва на пелети ще направи разхода като пари м/у +60-70%? Примерно 1500лв. дърва за сезон, 2500лв. за пелети? Има ли подобна средноаритметична закономерност?
Не е вярно аз топля къща 200 кв. със 3-4 тона пелети слънчогледови на сезон, което ще рече 600-800 лева.
На старците взех пелетна камина суха. Топлят 30 квадрата стая с кухня и коридор. Ако бяха на дърва трябваха 10 кубика по 80 лева 800 лева. Сега са на пелети купил съм 1300 килограма по 270 лева за 350 лева цял сезон. С една торба 2 дни изкарват.
Ти си направи сметката кое е по лесно да буташ копчето на дистанционното и да ти е евтино и топло или да палиш всеки ден, да се обърнеш на огняр и да ти е скъпо. :partyman:
Много добър разход. Браво
Svezar - специалист
stridata написа:
Примерно 1500лв. дърва за сезон, 2500лв. за пелети? Има ли подобна средноаритметична закономерност?
Приказки от 1001 нощ,на хора които не различават пАлети от пЕлети :idea:
andy_forresite - майстор
И според мен положението е като на агитиращия те познат. Сметнете цената за киловатчас топлинна енергия от което и да е гориво спрямо цената му и кпд на системата.
1300 кг пелети реално дават 4450 kwh.
10 куб м дърва с плътност 670 кг/куб м приравнено към влажност 20% правят 6700 кг. Колкото и е зле кпд, нека е 50, прави 6700 х 1,6 kwh = 10720 kwh. Нереде ямбол, нереде стамбол...
В случая 10 куб м дърва струват 850 лв с рязането. За тези пари могат да се купят 2.5 тона пелети. 8750 kwh - 9,7 стотинки за kwh.
При дървата реално са около 5,5 стотинки.
По принцип ние пелетаджиите имаме навика да слагаме топлоизолация каквато при дръвцата е била на ниво добри намерения...
Svezar - специалист
Купи си 10 кубика дърва от някой склад и ги премери,да видим колко ли килограма ще излязат :-D А пък ако ги оставиш да изсъхнат /никой не е луд да ти продава сухи дърва/ съвсем отиде коня в ряката. Сега вече ако ти сам си добиваш дървата в гората,превозваш си ги,режеш и цепиш може да ти излезе много по-евтино ,но 95% от хората отиват в склада и там търговците ги правят диви и щастливи с кубици и тонове :!: При пелетите знаеш че колкото плащаш толкова получаваш !
vrangelov - специалист
+1 към мнението на @andy-forresite.
Един тон дървесни пелети /4600-4800kW/тон/ се равняват на около 2,5 пространствени кубика дърва /1800-1900kW/кубик бук или дъб/. Всеки може сам да си направи сметката с колко му се оскъпява.
pi6ligara - специалист
vrangelov написа:
+1 към мнението на @andy-forresite.
Един тон дървесни пелети /4600-4800kW/тон/ се равняват на около 2,5 пространствени кубика дърва /1800-1900kW/кубик бук или дъб/. Всеки може сам да си направи сметката с колко му се оскъпява.
Въпреки,че не съм на пелети,а на дърва ще кажа следното:2.5 кубика дърва ако ги копуваш като мен през май по 70лв са 175лв,а 1 тон пелети през май сигурно ще е 340лв,което си е двойно.Изключвам рязането,защото си ги режа сам,а пренасяне има и при двете.
gnt69 - майстор
andy_forresite написа:
В случая 10 куб м дърва струват 850 лв с рязането. За тези пари могат да се купят 2.5 тона пелети. 8750 kwh - 9,7 стотинки за kwh.
При дървата реално са около 5,5 стотинки.
По принцип ние пелетаджиите имаме навика да слагаме топлоизолация каквато при дръвцата е била на ниво добри намерения...
Е да де ама с дървата е гьотерджийска работа. При пелетите имаме контрол на температурата, няма много се стопли отвори да проветрим, няма сложи на печката че студено пък като отвориш тя изпушила, ма хайде да проветрим. С пелетите е точно и ясно. Аз затова казвам че на пелети е по евтино. Трябваше да дам 850 лева за дърва и да тормозя старците да слагат и да носят. А сега с 350 лева топло и лесно. Вярно 1500 лева съм назад за камината, ама тая година съм 500+ и след още 2 години съм на 0. А старците няма да станат по здрави, дървата от година на година повече ще им тежат. Отначало и те гледаха с недоверие ама сега им е топло и единствените спорове които имат е кой сериал да гледат. Така че към днешна дата съм доволен че съм инвестирал в камина и си броя че съм 500 лева + . :partyman:
kalin72 - майстор
Ако не те притеснява факта, че дървата ще горят неравномерно - няма автоматичен режим - става.
Аз съм на пелети вече втора година, и оценявам голямата полза от тях - автоматизирането на горивния процес.
Като пари ми излиза по-скъпо - 20 м3 дърва за 1500-1600 лева срещу 6 тона пелети за 2100 лева. И чистенето при пелетите е в пъти по-малко.
pi6ligara - специалист
Съгласен съм с всичко изброено,аз самия лятото ще инвестирам в камина на пелети,просто казах как е положението при мен.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: