Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
gnt69 написа:
andy_forresite написа:
В случая 10 куб м дърва струват 850 лв с рязането. За тези пари могат да се купят 2.5 тона пелети. 8750 kwh - 9,7 стотинки за kwh.
При дървата реално са около 5,5 стотинки.
По принцип ние пелетаджиите имаме навика да слагаме топлоизолация каквато при дръвцата е била на ниво добри намерения...
Е да де ама с дървата е гьотерджийска работа. При пелетите имаме контрол на температурата, няма много се стопли отвори да проветрим, няма сложи на печката че студено пък като отвориш тя изпушила, ма хайде да проветрим. С пелетите е точно и ясно. Аз затова казвам че на пелети е по евтино.
Всеки случай е индивидуален.

В общият случай с пелети е 1.5 до 2 пъти по-скъпо от колкото на дърва и/ или въглища.
Горното го пиша от преки впечатления. Доста приятели и познати харчещи по 6-8 тона въглища, не могат да се огреят с 10-12 тона пелети за отоплителен сезон.

Разбира се има и изключения: хора, които държат 19-20 градуса и според мен мръзнат, но иконосват.

Който си мисли, че на дърва и/или на въглища не може да се контролира температурата и това води до преразход-много се лъже.

Всеки руски, руски, турски чугунен котел може да изкара КПД над 80-85% при номинална мощност. За целта трябва буфер.

Имам познат, който отоплява 4 етажа х 300м2 с 40м3 дърва. Сухи, купува ги предишният сезон. Котела му е пиролизен. Има буфер 3000л. Температурата у тях не пада под 25 градуса. Температурата се контролира точно според зададеното.

Равносметката му за миналогодишният ( 2016-17) дълъг и тегав отоплителен сезон е 50м3 ( 1 тир ) х 70 лв = 3500лв Изгорил е 40м3

10м3 остават за тази година.

:? :? :? Питам се аз, как с пелети ще отоплявам за 2800 лв 1200м2 и вътрешна температъра над 25 градуса?
Къщата няма никаква изоляция. Тухла 4ка + мазилки и ПВЦ дограма.

П.П. За мен с пиролизен котел и автоматизация е най-евтино. Може би по-евтино и от ТП вода/вода.
Svezar - специалист
След постовете в автофорумите "Колко газ ви горят колите" в теми като тази чета най-големите вицове :lol:
gnt69 - майстор
шоп написа:
Който си мисли, че на дърва и/или на въглища не може да се контролира температурата и това води до преразход-много се лъже.
Всеки руски, руски, турски чугунен котел може да изкара КПД над 80-85% при номинална мощност. За целта трябва буфер.
Масово хората са сложили по един чугуняк, палят вечер претоплят къщата до 30+ градуса за да може да е топло и на другия ден. На другата вечер отново същата процедура.
шоп написа:
П.П. За мен с пиролизен котел и автоматизация е най-евтино. Може би по-евтино и от ТП вода/вода.


Беше по евтино като дървата бяха по 40-50 лева. Ама всекидневен ангажимент. Имал съм пиролизен котел с Буфер 1000 литра и съм го експлоатирал 8 години. Вечер като си лягаш мислиш за котела сложих ли дърва, сутрин като се събудиш пак мислиш за котела да отидеш да сложиш дърва. Тая работа не е работа. И ти се хвалеше преди 2 години че вземаш един самосвал дървени отпадъци по 7 лева ама не се топлиш за 50 лева на сезон, ами сложи термопомпи и всегоривна горелка на въглища защото го няма огняра.
Всички тук пишещите сме минали през дървата и знаем кое е хубаво и кое не.
Така че всеки да се топли както му е изгодно. На мен към днешна дата ми е изгодно на слънчогледови пелети и се топля на тях.
Иначе и аз се оглеждам за термопомпа ама в къщи няма вода да направя като твоята. Комшията монтира четири ТАКИВА изчакваме да мине сезона да видим отзивите и сметките, пък знаели се за новия сезон може и аз да се накича. :partyman:
bmahob - майстор
Снощи забравих таймера................. събуждам се крака ми усеща студ :-D гледам в спалнята термометъра показва 20гр/печката съм я угасил снощи в 23,00, отивам в хола 23гр. паля веднага/7,30/ до 09,00 направи 26-27гр в хола и 23гр в спалнята :-D истината е да изолирам по добре тавана това лято и с малко отоплителни часове да постигам уютна топлина :-D Но при тая пролетна зима изкарвам с по чувал на ден 11-12ч горене
plastkomfort - специалист
Чувалите стават за събиране на боклук. :-D
Dzvera - напреднал
Добър Вечер на всички ! Грубо апартамента ни е 75 кв.м първи етаж, външен, сменени дограми, саниран по програма 10-12 см. изолация. Спрял съм се на Бърнит 13 кв. пелетна камина, 4-5 радиатора. Колко тона грубо ще ми струва за близо 6 месеца нормална зима ? Благодаря ви !
Tzinata - специалист
Dzvera написа:
Добър Вечер на всички ! Грубо апартамента ни е 75 кв.м първи етаж, външен, сменени дограми, саниран по програма 10-12 см. изолация. Спрял съм се на Бърнит 13 кв. пелетна камина, 4-5 радиатора. Колко тона грубо ще ми струва за близо 6 месеца нормална зима ? Благодаря ви !
Нямам представа от този Бърнит но по принцип с 1.5-2т не би трябвало да имаш проблем.
nelim - специалист
Tzinata написа:
Dzvera написа:
Добър Вечер на всички ! Грубо апартамента ни е 75 кв.м първи етаж, външен, сменени дограми, саниран по програма 10-12 см. изолация. Спрял съм се на Бърнит 13 кв. пелетна камина, 4-5 радиатора. Колко тона грубо ще ми струва за близо 6 месеца нормална зима ? Благодаря ви !
Нямам представа от този Бърнит но по принцип с 1.5-2т не би трябвало да имаш проблем.

Аз топля подобна квадратура - къща - всичко е външно без калкани, с нова дограма но без изолация и за сезона ще изхарча към 3 - 3.5т пелети, та това 1.5 ми се вижда доста оптимистично, особено ако хване малко повече студ (че тая зима си беше пролет) :)

Макар че 10-12см изолация си е сериозна работа и сигурно ще бутне поне тон от моя разход, но от 3.5 да падна на 1.5т за 6 месеца ми се вижда ДОСТА :)
Според мен 2 - 2.5т е по-реалистично като разход за сезона
Tzinata - специалист
nelim написа:
Tzinata написа:
Dzvera написа:

Макар че 10-12см изолация си е сериозна работа и сигурно ще бутне поне тон от моя разход, но от 3.5 да падна на 1.5т за 6 месеца ми се вижда ДОСТА :)
Според мен 2 - 2.5т е по-реалистично като разход за сезона
Щом е саниран по програма е блок,а блок нема нищо общо с къща.А пък още повече"къща без изолация".
Аз с 6т. топля къща 290 квадрата добре изолирана.
andy_forresite - майстор
Аз бих взел 160-180 чувалчета, че в момента при мен са 500 лв. Една пелетка не бих взел на тази цена. Пелети са, да бяха джанки ще кажеш ще се развалят. Взимай да има. Тъкмо ще видиш как ще върви.
Едни познати не бяха палили камината, а аз бях прехвърлил единия тон. Казаха че 20 гр им е добре. Тристаен, прясно саниран блок, 4-ти етаж. Само да не скатават всички в блока и да са на пелети, щото тая сграда си иска топлина и все някой трябва да я подаде. Много зависи ще палиш ли и сутрин, колко топла вода, колко градуса ще е вън и вътре, малки деца...
Е ти пък бурнит баш. Аз и не знам какви модели излязоха. Алфа плам комо 15 ми харесват като вид. Червена или бежова. Грейко имат камина, лили гледам че са доволни... Минима на екоспар :? Нещо не са доволни хората. Дали не мохат да я настроят, или има конструктивно нещо, не знам.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: