• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
valerko - специалист
Една женица лани като купувах от нея разсада от домати ми каза, че го прави една седмица след Ивановден. Питах в агроаптека, онзи вика в края на февруари. Миналата година не помня кога го правих, ама за средата на май беше станал едва 10-12-тина см висок и се принудих да си купя. Как процедирам...сея в съндъчета /в отоплен апартамент/, като изкара 2 листа прехварлям в кофичка от кисело мляко по 2 бройки. И някъде около 15-20 май, в зависимост от температурите засаждам в градината. Та кога...?
Andri01 - майстор
В топла стая-над 20гр, засаждане 10-20 януари. След поникване-на слънце и при 2-3 листа разсаждане.
valerko - специалист
Andri01 написа:
В топла стая-над 20гр, засаждане 10-20 януари. След поникване-на слънце и при 2-3 листа разсаждане.
Точно така съм направил, на 14-ти засях, още не са поникнали. Ама оня що ми каза края на февруари.
Andri01 - майстор
За да имаш домати в градината през декември ,предполагам :)
stoianov_n - специалист
НЕ БЪРЗАЙТЕ с разсадите, ако нямате оранжерия!И условия.
Не е толкова лесно.Хубаво топлина, ами светлина?
Аз слагам за разсад още от декември, ама имам инкубатори, лампи и ОРАНЖЕРИЯ.

Та хубаво ти е казал човека, към края на февруари. :wink:
:partyman:
valerko - специалист
Имам отопляем апартамент, светлина каква повече от тая да ги сложа до прозореца. Чак оранжерия не ми трябва аз садя 50-60 корена домати и 10-тина чушки. Всичко това съм събрал в 4 сандъчета до прозорец и парно, засега съм ги завил с найлон, като тръгнат, ще го махна.
vlax - майстор
valerko написа:
...светлина каква повече от тая да ги сложа до прозореца.
А отчиташ ли факта,че сега дните са къси?Ако не са за оранжерия рано е.
Ето ти материал за много много четене ТУК има и за 2018 година.
Ако са някакви обикновени сортове по-добре да се купи готов разсад,че бая хамалогия е, ако не си го правил до сега.Аз нямам оранжерия,моите домати са за навън и си правя разсада сам,посявам от15 до 28 февруари.
miroki - майстор
Аз също средата на февруари сея семената.
При това ще са в парник април и малко от май.
preslav - майстор
Според мен правилно ти е казал онзи от агроаптеката - погледнах си записките от миналата година, понеже някои "специалисти" нищо не можаха да направят съм заложил семки на 21.03. и 5 дена по-късно са изникнали косъмчетата. Някъде след 06.05. разсадът е изнесен на полето - до кило домат не докарахме, но масово бяха по 400-500 гр. Слагам по една семка в кофичка, става лесно с намокрено във вода дървено шишче (голяма клечка за зъби), при изнасянето на полето само режа дъното на кофичката и я заравям до ръба, разсадът не страда, не го яде попово прасе, кофичката не пречи да се развие кореновата система.
Тази година ще я карам по същата схема, но първоначално ще ползвам чашки от кафе, че 150-200 кофички от кисело мляко няма къде да събера. Като казвам същата схема, ще заложа семките в края на Февруари - то май и на самото пликче си пише кога.

Прикачен файл

домат.jpg
zmiori - специалист
От години расад не правя.
Купувам от пройзводител. Преди 10-тина дни му звъннах да му заръчам бройките /400бг. за мен 70 другите за съседи който ми се смееха че съм бил луд да давам по 60 ст. за корен/. И той ми каза така: Супер че се обади защото още не съм ги сял чакам семената в началото на февруари ще сея.
Аз ги взимам от него на 20-25 март и веднага ги сея в оранжерията или под наелон.
Като ги взема стеблото е дебело почти колкото молив и има оформена цветна "пъпка". Началото на юли бера.
  • 1
  • 2

Тема "Кога се прави разсад от домати?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: