Всичко за компютрите, компютърните мрежи.
DMN - майстор
От няколко месеца лаптопа ми взе да прави проблеми. Налагаше се често да го преинсталирам, защото не искаше да стартира уиндоуса(7). След преинсталация, понякога изкарваше близо месец, но понякога и само три дни. Инсталирам уиндоуса все от един и същ диск, от който диск преди това уиндоуса работеше нормално година-две без проблеми. В един момент си помислих, че копието на уиндоуса има някакъв срок и затова прави такива проблеми. Последно инсталирах друго копие пак на уиндоус 7. Две седмици беше добре докато вчера пак се зачуди при стартиране и взе да търси разни файлове. Явно ги намери и прескочи момента, в който преди обикновено не ги намираше и се стигаше до преинсталация. Днес стартира нормално, но браузъра, който ползвам не можа да стартира - излезе някакво съобщение, че просто програмата липсва. Обаче пуснах една програмка за проверка на харда, защото започнах да се съмнявам в него и тя показа следното:
Прикачен файл:
2018-03-02_194745.png
2018-03-02_194745.png (51.73 KиБ) Видяна 2879 пъти
Прикачен файл:
2018-03-01_154710.png
2018-03-01_154710.png (102.42 KиБ) Видяна 2879 пъти
Явно има проблем с харда, както и очаквах. Ама, ако може някой дето има повече опит с тези неща да си каже мнението. Според мен харда си заминава, даже вече мисля за нов хард.
Явно има лоши сектори и може би там се губи информацията и файловете за уиндоуса. Харда е разделен на два дяла. Мисля си обаче, ако инсталирам уиндоуса на другия дял, дали няма да се падне на здрави сектори :? . Защото предполагам, че там където е бил досега винаги уиндоуса, яко се трило и записвало от операционната система и може би това влияе на износването му :? . Аз така или иначе няма какво да губя, защото вече съм си прехвърлил всичката информация на външен хард диск, мога спокойно да си правя експерименти, когато следващия път(очаквам да е съвсем скоро) уиндоуса пак няма да стартира :-D .
Вие какво смятате - от харда ли идват проблемите, които описах по-горе?

Най вероятно според мен скоро ще се стигне до смяната му.

Тука обаче имам въпроси. Хард дисковете, които се предлагат на пазара, съвместими ли са с повечето лаптопи? Конекторите им стандартни ли са? За какви подводни камъни трябва да внимавам при избора? Лаптопа е DELL INSPIRON N5040.
Ето снимка на харда му, от последното отваряне на лаптопа за почистване:
Прикачен файл:
2018-03-02_192337.png
Kokar - специалист
Хардовете, които се предлагат сега са съвместими с твоя.
Купи си един SSD 250 GB или ценово подходящ и ще видиш нов лаптоп като производителност.

За сегашния диск си купи една USB кутия за до 20 лв и ще имаш външен диск за филми, музика и др. не критични данни.

Активирай SMART функцията на дъното, ако не е и с подходяща програма (напр. AIDA) ще се видят възможните проблеми на диска.
hidrazin - майстор
Общо взето - лоши сектори. Не са много но не са и малко.
Тъй като вече там нямаш нищо за губене може да използваш инструмент от производителя WD - ей този:
Data Lifeguard Diagnostics
Като го пуснеш имаш четири опции:
QUICK CHECK - извършва бърз собствен тест на SMART за събиране и проверка на информацията Data Lifeguard.
CAREFUL SCAN - извършва пълно сканиране на диска, за да открие дефектни сектори. Продължителността на тази проверка зависи от капацитета на устройството и може да бъде до няколко часа.
ERASE - презаписва съдържанието на устройството с нули. Има два режима: пълно и бързо изтриване. Файловата система и данните на устройството ще бъдат загубени.
VIEW TEST RESULT - показва резултатите от последната проверка.

Пускаш първо бързия тест, после пълния тест и гледаш резултатите. (те май са ясни)
Ако си убеден че на диска вече нямаш нищо ценно му пускаш ERASE
Записва нули на всички сектори и евентуално ги преразпределя така че да изключи лошите сектори.
Ако всичко мине добре, както вече казаха може да го използваш като втори диск за маловажни неща.
И то втори диск в самия лаптоп !!! Взимаш си едно кади, слагаш вътре диска и го монтираш на мястото на оптичното устройство (кой ли ползва вече дискове)
кади за лаптоп
Така за системен (основен) диск може да минеш и с по-малко SSD - например 128GB и да го оставиш само за С
Но си вземи именно 128 а не 120GB SSD ...
Ми тва е.
:partyman:
montoya - майстор
Имаш около 150 гб чисти отзад на хард диска, отцепваш ги само тях и ги форматираш, предните 350 ги оставяш неформатирани и без дял изобщо. Инсталираш на последните гигабайти и колкото изкара. С инструменти за възстановяване само ще си загубиш времето или ще доубиеш диска, така че няма смисъл
Lisko - майстор
Диск на който са се появили лоши сектори си е тръгнал отдавна.
Защото преди да се появят е имало лоши които са били заместени с читави от резервни.
Дефектите са механични - микропрашинки "откъртени" от гладката повърхост.
Тези откъртени микропрашинки впоследствие стават предпоставка за повреждане на
други сектори.
Програмите от производителя, няма да покажат нищо повече от това което вече знаеш от
HDTune - Личен опит. HDTune e eдна перфектна програма впрочем.
fox_vt - майстор
Навремето си играх със един диск и разни регенериращи програми. Сещам се за HDD Regenerator другите съм ги забравил имаше и доста руски. Общо взето диска се подобри значително. И данните от постоянно работещата програма Hard Disk Sentinel показва очакван живот над 1000 дена. С две думи стана като нов. Сега механични повреди не може да отстрани но може да се опита макар че щом е лаптоп ....
DMN - майстор
Благодаря за отговорите :) .

hidrazin, пробвах, с това, което си описал за проверка на харда. Инсталирах програмата, обаче половин час след старта й, видях че времето до завършването на проверката е 24 часа :shock: . Отказах се :-D .

Kokar, пробвах и с AIDA, изтеглих една версия от замундата, ама тя пък се оказа с вирус :-D , тъй че и с нея нищо.
Lisko написа:
HDTune e eдна перфектна програма впрочем.
Ами и аз с нея проверявах, защото доста я хвалеха :) .
Ето още две снимки на друга проверка с нея на два твърди диска.

Тази снимка е на същия диск с лошите сектори - вътрешния на лаптопа:
Прикачен файл:
2018-03-03_173558.png
2018-03-03_173558.png (54.5 KиБ) Видяна 2792 пъти
А тази снимка е на проверката на външния USB хард, който е съвсем нов:
Прикачен файл:
2018-03-03_174156.png
2018-03-03_174156.png (51.63 KиБ) Видяна 2792 пъти
Както се вижда има огромна разлика в графиките.
Даже на два пъти теста на болния диск се провали, като програмата извади съобщение, че има грешка при четене, точно там където графиката пропада рязко надолу малко след началото.

Абе ще го сменям явно. Може все пак да опитам с някоя програма за поправка, колкото за спорта, ама честно казано май не ми се занимава - по-добре смяна с нов.
:partyman:
hidrazin - майстор
DMN написа:
... половин час след старта й, видях че времето до завършването на проверката е 24 часа ...
Ами то хубавите неща стават бавно ... ако въобще станат.
То така или иначе си е пътник и не му пускай проверка ами направо ERASE за да го насвятка с нули и каквото стане.
То ако с това не стане няма и с какво друго.
:partyman:
Lisko - майстор
fox_vt написа:
Навремето си играх със един диск и разни регенериращи програми. Сещам се за HDD Regenerator другите съм ги забравил имаше и доста руски.
И аз съм си играл навремето, даже още го имам тоя регенератор в архивите, правеше се бутаща дискета с него.
Но това са неща от ония времена. Сега не бих се занимавал. Един диск като си е тръгнал, вече не може да се разчита на него.
Kokar - специалист
Относно 128 GB SSD за системен диск.
Няколко години купувах такива Samsung 850 PRO с червената марка. Най-добрата серия SSD към някакъв момент. 10 г. гаранция.
С течение на времето изискват обгрижване по отношение на свободното място.
Това, при няколко десетки ПС-та, използвани от различни потребители и мрежово съхранение на абсолютно всички данни.
Затова, по-горе препоръчах 250 GB диск.
По отношение на цените - първият ми Winchester 20 MB, струваше повече от средната заплата :)

Тема "Диагноза на хард диск." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: