Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
VLADO66 - майстор
nobreak - специалист
Чираче написа:
nobreak написа:


Терена е бетон....
Още по-лошо :? Ако пък по бетона има нещо друго/ я камък, я дъска, я тръба или друго желязо / нещата стават трагични. :x
По принцип е бетонен пояс, но стълбата може да се сложи и след него, той не е толкова широк чак....
lov - майстор
Ето обещаните снимки. Малко съм поизлъгъл в размерите но не е фатално. :)
Дължината на една секция е 175см и средната ширина на стъпенките е 40см. Нямаше как да премеря дебелината на тръбата защото в профилите съм набил и залепил дървени трупчета. И като изтеглих средната секция която е най тежка и излезе точно 8кг. Което отговаря на тръба по 1,5. Та сглобена цялата става към 4.6м. Що съм избрал тази дължина за една секция бога ми не помня.Но по вероятно е че с такава дължина профили съм разполагал.
За събирането помня си че нарязах първо шесте парчета от страниците на секциите и трите най долни стъпенки. Заварих страничните планки на местата им. На сглобените по дължина страници прихванах най долните стъпенки и после кроих останалите по размера вътре. Причината е че секциите са леко трапецовидни но са и напълно еднакви. Сега примерно мога да събера най долната с най горната част без проблем. Така че ако искам мога да си добавя и още секции и да увелича общата дължина.

Прикачен файл

IMG_20180320_175403.jpg

Прикачен файл

IMG_20180320_175346.jpg

Прикачен файл

IMG_20180320_175326.jpg

Прикачен файл

IMG_20180320_175137.jpg
nobreak - специалист
Много ти благодаря за снимките! А профила какъв размер е?
lov - майстор
Ми аз писах по горе 40 х 20 х 1,5 mm. Но то е каквото съм имал под ръка тогава. Примерно за страниците може да ползваш и по широка тръба да кажем 50 мм но с по тънка стена. Колкото е по широк профила толкова е по здраво но ако се отиде в другата крайност ще почне да се кълчи странично.
Ето калкулатор да си смяташ профилите като тегло.
https://www.maiak-m.bg/bg/calculator/i5 ... D0%B8.html
nobreak - специалист
lov написа:
Ми аз писах по горе 40 х 20 х 1,5 mm. Но то е каквото съм имал под ръка тогава. Примерно за страниците може да ползваш и по широка тръба да кажем 50 мм но с по тънка стена. Колкото е по широк профила толкова е по здраво но ако се отиде в другата крайност ще почне да се кълчи странично.
Ето калкулатор да си смяташ профилите като тегло.
https://www.maiak-m.bg/bg/calculator/i5 ... D0%B8.html
Извинявам се, не съм прочел където си писал размера. Благодаря ти още веднъж.
ESPACE - майстор
Не си прави майтап с тези височини. Вземи си една истинска алуминиева трираменна стълба 3х11 стъпала. Остави ги тия железа, то ако ставаха за тая работа щеше да е пълно с тях по магазините. Не искаш да се потрошиш за едни спестени 150-200лв - нали?
nikolson - майстор
.................................
В момента има промоция на трираменни стълби в един от маркетите. Мисля че за тези пари по-добре готова.
.................................
.................................
Прикачен файл:
стълба.PNG
marian1 - майстор
Странно, защо само от метални профили се търси стълба!?!?!?
Помислил ли си, виждал ли си, чувал ли си за бамбук?
Предимства - много лек, дължина на пръчката 6 м, не ръждясва, дори може и да не лакираш.... ползвал съм такава - мноооого е лека, понеже беше преди 12 г - не мога да съм много точен, но мисля, че е и по лека от алуминиевата.
Бамбук ще се разтърсиш из нета - попадал съм на обяви да продават пръчки - пак ще остане за теб това, сам да си я изработиш .... единственият недостатък, който се сещам е кръглите стъпала, но ако ползваш подходящи обувки, няма да имаш проблем.
Успех!
ESPACE - майстор
Идеята с бамбука е интересна. Около 100лв ще му стъпи 6 метрова стълба, като гледам цените. Недостатъка че ще е неразглобяема и трудна за съхранение.

Тема "Метална стълба от профили" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: