Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
В смисъл, че ограда се прави по геодезични линии, а не на око и ако не е направена спрямо тях, може да се изисква коригирането на местоположението и чрез местене.. :-D
nautilus33 - майстор
Ами ще я правя там където е сегашната, не става дума за нов имот. Може би трябваше да уточня. Ще е само откъм един съсед.
nikolov333 - майстор
Нищо, че ще е на мястото на сегашната.. По-добре провери, понеже при приемане на новите планове може да са ти я очертали с 50-60см в страни.. :|
Чираче - майстор
nikolov333 написа:
Нищо, че ще е на мястото на сегашната.. По-добре провери, понеже при приемане на новите планове може да са ти я очертали с 50-60см в страни.. :|
Какво означава нови планове?
nikolov333 - майстор
Имам предвид Регулацията. По селата особено къщите строени преди 60-тина година често оградите им не отговарят на регулацията към улици и съседи по новите регулационни планове.. Ето една примерна скица на имот. Черните линии са съществуващата ситуация преди регулацията, а сините и червените линии са приети по УПИ..
Прикачен файл:
_20180324_013302.JPG
_20180324_013302.JPG (30.94 KиБ) Видяна 2789 пъти
zaksofon - специалист
Преди точно една година и аз бях в сектор ограда, като и на мен ми се искаше цена/качество. Ето го моя вариант за 25 метра ограда:
-220 броя бетонени оградни блокчета=308 лв
-кубик и нещо кофражни дъски(мокри) =240 лв
-баластра, цемент, лепило(за основата и зидарията) =200 лв
-железни колове/тръби (14) броя... не помня цената, но едва ли да е била повече от 10 лв за брой. = 140 лв
-20 литра изгоряло масло - без пари
-една кутия боя - Пртоекта
-работа - направи си сам.
Чудна ограда стана за няма 1000 лв. Дълга е 25 и е висока 2 метра. При интерес, ще ви покажа и снимки.
brick - специалист
zaksofon написа:
Чудна ограда стана за няма 1000 лв. Дълга е 25 и е висока 2 метра. При интерес, ще ви покажа и снимки.
Интерес за снимки има :tonqe:
Какви точно са блокчетата и къде са използвани в оградата?
zaksofon - специалист
brick написа:
zaksofon написа:
Чудна ограда стана за няма 1000 лв. Дълга е 25 и е висока 2 метра. При интерес, ще ви покажа и снимки.
Интерес за снимки има :tonqe:
Какви точно са блокчетата и къде са използвани в оградата?
Оградните блокчета са с размер ш15/в20/д40 см. и са използвани , както се вижда. Зидането с тях става много бързо, защото са достатъчно големи. Нужно е обаче да се пълнят с нещо, тъй като са кухи, а зидарията няма да е здрава ако ги лепите на ръб само. Аз ги пълних с рециклиран бетон (натроших стари бетонени основи, които и без това се чудих как да изхвърля). Не знам дали добивате представа от снимките, но снимам през прозореца... Зидарията при мен се явява и подпорна стена обаче, тъй като терасирах задния двор и нивото на съседа се оказа доста над моето. Поради тази причина зад стените има от онази черна гума, както и солидно количество бетон с арматура, в пространството, което остана между оградата и изкопаната пръст. Дъските нарочно са с различна дължина (с от по 3-4 см), поне на мен ми харесва повече от това ако са равни. Пропуснах да кажа, че между коловете, които съм набучил във всяка колконка има заварени по два хоризонтални метални профила с размер 3/2 см. В тези профили съм завил дъските със самонарезни винтове. Цената на всички профили, мисля беше под 200 лв, но да не ви излъжа...Но да, оградата е със себестойност около 1000 лв. Като копането което се вижда на двете тераси е само с лопата (няма как да влезе машина там) и съм си го направил сам за 10 дена , а смея да кажа е повече от 10 кубика пръст. Леене на основи, зидария, изправяне на колове в колонките, заваряване на профили между коловете и боядисването/рязането и монтирането на дъските ми отне около 3 месеца, но го правих зимата по-скоро, а не пролетта както казах по-горе... Самите дъски монтирах Януари и Февруари, дори като ги мазах с масло бяха обледени, но е попило много добре и за една година вече не се е измило.

Прикачен файл

29390959_1769843503037880_1437950708_o.jpg

Прикачен файл

29526486_1769844043037826_1836447472_o.jpg
29526486_1769844043037826_1836447472_o.jpg (100.85 KиБ) Видяна 2748 пъти

Прикачен файл

29526665_2075904342436386_937953639_o.jpg

Прикачен файл

29527322_2075904345769719_344060595_o.jpg
brick - специалист
Много благодаря за снимките и описанието!
Горе-долу така си го представях от първото описание, но ми се губеха хоризонталните елементи на оградните пана - сега всичко си дойде на място.

Отлично се е получило за малко пари, браво за труда и за рециклирането на строителните отпадъци, вместо изхвърляне на сметище Изображение
Дано блокчетата да са качествени и да издържат дълго, че аз имах негативен опит с едни готови бетонни изделия. А с неравните горни краища на дъските наистина е по-добре.
съб мар 24, 2018 9:00 amzaksofon написа:
Преди точно една година и аз бях в сектор ограда, като и на мен ми се искаше цена/качество. Ето го моя вариант за 25 метра ограда:
-220 броя бетонени оградни блокчета=308 лв
-кубик и нещо кофражни дъски(мокри) =240 лв
-баластра, цемент, лепило(за основата и зидарията) =200 лв
-железни колове/тръби (14) броя... не помня цената, но едва ли да е била повече от 10 лв за брой. = 140 лв
-20 литра изгоряло масло - без пари
-една кутия боя - Пртоекта
-работа - направи си сам.
Чудна ограда стана за няма 1000 лв. Дълга е 25 и е висока 2 метра. При интерес, ще ви покажа и снимки.
zaksofon откъде закупи материалите за тази ограда на двор[/url]? По специално за оградните блокчета и дъските питам

Тема "Каква ограда да избера?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: