Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lpoik - специалист
Здравейте,моля за съвет имам една смокиня гледана е в саксия и вече е окло 1 метър.Искам тази пролет да я засадя в един двор в Ихтиманско,та въпроса ми е дали през зимата еветуално няма да измръзне.Смокинята я взех от едно Пловдивско село където в всеки двор имат големи смокини.Благодаря.
gnt69 - майстор
lpoik написа:
Здравейте,моля за съвет имам една смокиня гледана е в саксия и вече е окло 1 метър.Искам тази пролет да я засадя в един двор в Ихтиманско,та въпроса ми е дали през зимата еветуално няма да измръзне.Смокинята я взех от едно Пловдивско село където в всеки двор имат големи смокини.Благодаря.
Сей я, ако измръзне ще имаш нулева година ама пак ще избие. Смокинята ражда от 2 годишна пръчка. Аз моите не ги завивам и не мръзнат. :partyman:
novgradski - специалист
Огледай се в района дали има това което искаш да завъдиш.Може би не си първият.
В Бургаско климата е по-мек и виреят смокини, нарове,бадеми,райска ябълка....пробвах и става,но като пробвах (точно смокинята) в Свищовско - не става. Зимата измръзва ,на пролет се появяват издънки,но следващата зима....и не може да порасне.
lpoik - специалист
Благодаря за съвета.Може ли малко информация с какво се завива против измръзване.
lpoik - специалист
novgradski--Да ти кажа честно,не съм виждал в селото някой да гледа смокиня,но ако я завивам евентоално може да се запази. :? :?
gnt69 - майстор
novgradski написа:
Огледай се в района дали има това което искаш да завъдиш.Може би не си първият.
В Бургаско климата е по-мек и виреят смокини, нарове,бадеми,райска ябълка....пробвах и става,но като пробвах (точно смокинята) в Свищовско - не става. Зимата измръзва ,на пролет се появяват издънки,но следващата зима....и не може да порасне.
В Русе си живеят, но избираш място завет. И нарче имам през година мръзне но пак избива, и дафинов лист имам и кралска магнолия вечнозелена. Всичко е в избора на място избираш слънчево но безветрено. Например до къща до ограда. Зависи и от сорта разбира се но е важен и избора на място за засаждане. :partyman:
lpoik - специалист
gnt69---Благодаря,така мисля да направя на завет до къщата,дано не измръзне. :? :partyman:
iliya_i - майстор
Въпрос на климат е. Във Варна виреят, но веднъж на 10-15 години измръзват, когато зимата е по-студена и паднат температурите под -10 градуса, независимо дали е завет. Добре, че тук се случват рядко. Ама при Вас май е по-често. После избива наново от корена.
lov - майстор
Писал бях и показвал някъде във форума за това как се прави но не можах да го намеря.
На есен но след като окапят листата забиваш 4-5 колеца около нея и на тях надяваш една ръкав мрежа от тези дето ползват за краставиците. В место колци може и арматурно желязо, че по лесно се забива в земята. Мрежата е по хубаво да е с по ситно око но рядко съм виждал такива да се продава. Ако няма много разклонение за начало може да ползваш от мрежата за чувалчета /гаца/. Ако има разперени клонки ги привързваш да са по прибрани. Вътре насипваш сухи листа без много да ги притъпкваш. Трябва да е рехаво а не плътно запълнено. Метода е изпитан многократно и гарантирано няма измръзвания.
А вече е време да я засадиш на вънка. Не изчаквай много не се очакват вече фатални студове.
lpoik - специалист
Благодаря на всички,пожелавам ви успешна и плодородна година. :drinkers: :rock: :partyman:

Тема "Съвет за смокиня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: