Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
Само пролетно ли се прави и ако се прави есента - по кое време - октомври... ноември... ? Какви са условията за есенното?
Чираче - майстор
Аз знам, и съм правил и пролетно ашладисване "на калем", и лятно в средата на август "на пъпка". Никога не съм чувал за есенно ашладисване.
Djack - специалист
Идеята е да има обилно сокотечение между кората и сърцевината, за да може да се изхрани калема!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Djack написа:
Идеята е да има обилно сокотечение между кората и сърцевината, за да може да се изхрани калема!
Естествено!
infomar
Само за сведение на тези които казват, че не може да се направи, показвам снимки на есенна и пролетна.
За можене може и някой го правят успешно, но си има тънкости - точно кой е момента. Това е най-важното - момента. Останалата технология е ясна.
Явно, че и вие сте гола вода като мен и не разбирате, след като отричате.
Не оспорвам, че на пролет е по-лесно, но се вижда, че не е по-ефективно.
Прикачен файл:
30226436_2020999181482141_2254722112023774747_n.jpg
30226436_2020999181482141_2254722112023774747_n.jpg (49.82 KиБ) Видяна 4281 пъти
Прикачен файл:
30226095_2020999178148808_5060267134203379283_n.jpg
30226095_2020999178148808_5060267134203379283_n.jpg (54.5 KиБ) Видяна 4281 пъти
Hoвoceлckи - майстор
То за можене - може. ( и тате може ама ...) Тази пролет от 10-ина присадки май само една е жива. Уж тръгна сокодвижението, даже се опасявах да не закъснея ... После застудя и явно е спряло (или поне - силно намаляло). Та есен съвсем не ми е ясно как се случват нещата. За по-сигурно никога не съм пробвал :-D
Иначе на "спяща пъпка" казват, че се присажда от май та до септември. Сигурно на някои им се получава. Аз съм се пробвал доста пъти. Имам само един успешен - явно чиста случайност.
hidrazin - майстор
infomar написа:
Явно, че и вие сте гола вода като мен и не разбирате, след като отричате.
Не оспорвам, че на пролет е по-лесно, но се вижда, че не е по-ефективно.
Много не ми стана ясно за къв чеп е тва питане?
Виж ся, то ашладисване мое да пробваш и зимата, когато снегът е най-много.
Друг е въпросът колко ще е успешно ашладисването и какъв процент успеваемост ще имаш.
Няма особена полза да имаш едно много ефективно присаждане а останалите седем да не се хванат.
И тези снимки нищо не означават. Едни вървят бързо, други много по--бавно и за това си отговарят много фактори.
Ей ти едни мои опити за присаждане през 2016-та.
Калемите родиха още първата година, миналата бяха отрупани и се надявам и тази година да е така. :-D
АШЛАДИСВАНЕ
:partyman:
infomar
Проблемът ми е, че ми останаха едни подложки SO4 за лози (нямам какво да им сложа) и ако ги прорастя и пуснат корени, на есен няма какво да ги правя. Чета, че ставало и есенно зимно ашладисване, но не съм правил. Другият вариант е след прорастването да ги оставя и на пролет да ги копулирам.
Чудя се как да ги оползотворя максимално без загуба, не, че цената им е висока.
hidrazin - майстор
Според мен ги оставяй да прорастят и чак напролет.
Така поне ще видиш какво ще се е хванало и тогава ашладисването ще е по-успешно като процент.
Тва според мен де.
:partyman:
infomar
hidrazin написа:
Според мен ги оставяй да прорастят и чак напролет.
Така поне ще видиш какво ще се е хванало и тогава ашладисването ще е по-успешно като процент.
Тва според мен де.
:partyman:
То на края така ще стане, но можеше да опитам нещо нестандартно за експеримент.
Благодаря.

Тема "Може ли да се направи есенно ашладисване на дърво и асма?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: