• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
williamdark - помощник
това е супер "дефект" :-D
Palawnik - специалист
pavelari написа:
Точно така се прави. Клемите се ползват при гъвкавите кабели /швпс например/ или ако кабела е плътен клемите с кръгъл отвор вършат работа, но контактната площ е наистина много малка. Най добре е с усукване.
Аман от пишман майстори
mien - специалист
колеги,лентата за която говорите е BISHOP 963,ima i 962 тя е маслоустои4ива,внимаваите какво купувате номер 15 е полупроводник,да не се изложим някаде.На фирма 3М някои номера са разли4ни,ина4е е супер яко да работи6 с тях,супер изолация.Има и друга фирма СКОЧ,но кои каквото намери ...и аз сам за усукването!
:bulb:

Прикачен файл

Pfoto(06).jpg
Pfoto(06).jpg (15.84 KиБ) Видяна 38282 пъти
pavelari - майстор
Palawnik написа:
pavelari написа:
Точно така се прави. Клемите се ползват при гъвкавите кабели /швпс например/ или ако кабела е плътен клемите с кръгъл отвор вършат работа, но контактната площ е наистина много малка. Най добре е с усукване.
Аман от пишман майстори
ти па като си толко майстор кво препоръчваш :x
Palawnik - специалист
pavelari лично аз ВИНАГИ препоръчвам да се слагат клеми. Няма значение дали в многожилен кабела или едножилен. Само едно въпросче за самоподготивка:
„Защо на ВСИЧКИ апарати контактната повърхност е малка? Защо стремежа в ВИНАГИ контактната повърхност е линия или точка? Защо тази контактна повърхност не е равнина?”
За справка „пъпките” на ключовете.
Що ти „глупаци” си играя да ги правят полусверични, като е толкова по-лено да ги направят плоски?
velsi - Почетен майстор
Не съм кой знае какъв специалист, ама тука малко смесваш понятията. Това, за което даваш пример е съвсем друго. Там имаш комутация и контактната площ е такава за намаляване на искрообразуването, нагарянето и залепването на контактите. В тази тема говорим за твърда контактна връзка в разклонителна кутия. В този случай и най-малката хлабина или недостатъчен контакт могат да създадат куп проблеми.
Тани - модератор
А защо ли на електромерите им слагат по 2 болта, а на лустер клемите им слагат пластинки под болтовете?
Duke_BG - специалист
Palawnik написа:
pavelari лично аз ВИНАГИ препоръчвам да се слагат клеми. Няма значение дали в многожилен кабела или едножилен. Само едно въпросче за самоподготивка:
„Защо на ВСИЧКИ апарати контактната повърхност е малка? Защо стремежа в ВИНАГИ контактната повърхност е линия или точка? Защо тази контактна повърхност не е равнина?”
За справка „пъпките” на ключовете.
Що ти „глупаци” си играя да ги правят полусверични, като е толкова по-лено да ги направят плоски?
правят ги полусферични за да намалят пораженията от преискряне при включване и изключване под товар ( а те винаги работят в такъв режим) а отговори ми тогава защо за по-голям ампераж пъпките са с по-голям диаметър и по-равни - именно за да имат по-голяма контактна площ
контактната площ трябва да е по-голяма за по-голям ток - не гледай ключвете - там е компромис с контактната площ с цел повишаване на броя безаварийни работни цикли


edit : velsi ме е изпреварил не видях че има втора страница :)
Palawnik - специалист
velsi написа:
Това, за което даваш пример е съвсем друго. Там имаш комутация и контактната площ е такава за намаляване на искрообразуването, нагарянето и залепването на контактите.
За намаляване на дъгата в процеса на комуриране се използват други методи - дъгогасителна камера, пружини и т.н. Когато пластините са допрени една до друга целта е контактната повърхност да бъде колко се може по-малка. С тази цел се правят полусверични или да се допират в линия.
velsi написа:
В този случай и най-малката хлабина или недостатъчен контакт могат да създадат куп проблеми
Това казвам и аз. Стягането с клещи създава точно тези проблеми. Голяма допирна повърхност, несигурна връзка, слаба изолация (господ знае колко слоя ще сложи и как ще ги сложи) и както казваш проблемите идват.
Тани написа:
А защо ли на електромерите им слагат по 2 болта, а на лустер клемите им слагат пластинки под болтовете?
Пластините се слагат за да може в тях да се поставят многожилни проводници.
Duke_BG написа:
... а отговори ми тогава защо за по-голям ампераж пъпките са с по-голям диаметър и по-равни - именно за да имат по-голяма контактна площ
Съгласен съм че за големи токове се правят по сериозни изчисления и че при тях контактната повърхност е линия, а не точка.

Виждаш ми се любопитен затова намери прекъсвач 250 или 630 А, ама да е нов огледай внимателно контактната повърхност и сам ще разбереш, че не е РАВНИНА, а е ЛИНИЯ.

Когато две повърхнини се допират те не са идеално гладки, а има микро грапавини. Вярно микрони и се виждат само след увеличение. Но това не им пречи да създава микро дъгички които затоплят и разрушават контактната повърхност. За това целта е ВИНАГИ когато има контактна повърхност тя да е колкото се може по-малка. Разбира се в разумни граници. Ако обърнете внимание прекъсвачи, контактори, ключове до около 100А са с полусверични и повърхността е сведена до точка. Огледай внимателно клемите на ключовете там имаме допиране в линия. Бъди по внимателен когато оглеждаш електрическите апарати и ще забележиш, че допирането е винаги в точка или линия, никога повърхнина.
Може би ще се съгласите с мен, че щом малко се развали тази повърхност много скоро се налага подмяна. Основната причина е именно преминаването на повърхнината от точка в нещо друго.
При контактите и щепселите е същата работа. Защо за заоблени? Кой ще си увеличава разходите за още една операция? Най лесното е да огледате как един щепсел влиза в контакта. Там какво е повърхнина или линия? Защо не се опитат да направя повърхнина?

Това са доводите ми за да препоръчвам да се избягва този начин на връзка, чрез усукване на два и повече проводника. :-k
Най-голямата глупост която съм виждал е да се почистват "пъпките" със шкурка или пила. Тога пак се нарушава "точката" и ядовете започват. Най-добре е това да се извършва с гума и пръст на ръката (потта има чусетни свойства за почистване) може да използвате и Кока-кола тя също е добра.
Duke_BG - специалист
мдаа има и ощр нещо : намаляването на контактната площ при тях се прави и за да се увеличи натиска на контактите един към друг а формата е сферична за да може преискрането да е към неработната част на тази сфера - по този начин се увеличава живота на работната повърхност , а чрез увеличаване на натиска на единица площ се намаляват разходите за по-яки пружини (или намотки) и се подобрава ергономичността - по-малко усилие за превключване на ръчните и по-малък ток и шум за контактори и релета.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: