Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
andro440 - майстор
при мен единствените /слаби пътечки/ бяха на 300-тат волта ,около транзисторите -по осмотрение подсили ,но не виждам голям смисъл . Това е мое мнение и не твърдя ,че е вярно ,говоря от опит
yangi написа:
Питане към колегата Pansim: 2x1,5mm2 дали ще ми свърши работа за усилване на пътечките между трафа и транзисторите? Пътечките от мрежата до диодния мост съм ги усилил с 2x1,5mm2, ама при транзисторите е по-голям тока (не ми се иска да греят пътечките).
andro440 - майстор
Признавам те ,но на мен не ми помогна в момент в който имах нужда ,даже напротив ,написа ми ,че трябва да чета и едва ли не ,че съм некадърен ,но Не ти се сърдя -електрожена ми работи до днес и с гордост мога да заявя ,че е опонент на фрониуса от подобен клас ,не само по ток и Ампери ,а и от към ИП. беше ми интересно да го създам и успях ,макар ,че отне доста време ,покупки на уреди и осцилоскопи ,въпреки ,че имах доста добра база и техника ,но за друг вид електроника
Pansim1 написа:
Защо ви притесняват захранванията?
Обратноходовиците работят железно, само веднъж да им се престрашите. Моето мнение е да пробвате.
Не са толкова скъпи елементите, даже и да изгори нещо. Важно е да се навие правилно трафа, който всъщност не е точно траф а по-скоро натрупващ дросел.
Опитайте...пък аз ще помагам с каквото мога.
yangi - специалист
Ами по принцип навсякъде пишат, че трябва да се подсилят. Като гледам така, май с 2x1,5mm2 ще ги подсиля. Ами при 150А заваръчен, около 50А е тока през транзисторите при коеф. на запълване 0,3 (това е що годе грубо), което прави ефективен ток на загряване sqrt50х50х0.3=~27,5A. Електролитите са ми изнесени, при теб какво е сечението между електролитите и инвертора?


Направих първи първи проби на 40, 75, 320V (на електролитите) на завъръчен ток 6А, 10А, 18А и после на к. с. Всичко мина добре. При 18А заваряваше. Това с транзистори IRF740 (което са им максималните възможности). Не са подсилени и пътечките.

Чакам единия силов транзистор т. к. ми бяха пратили единия по-бавен с буква F.
Все още не съм сложил шина където тече заваръчния ток. Ползвах проводник 4мм2. Имам шина 16мм2.
Дросела ми е от 2 половики ТХО и при 40-50А ще влезе в насищане след което е все едно дросел без сърцевина. До сега търсих още 2 половинки, ама не намирам (даже е добре да са 6). Имам Si ламарина (трансформаторна) и май ще го правя от нея, че става по-добър дросел. По-тежък е, ама индукцията на насищане е 2,5-3 пъти по-голяма от на ферита.
DundyTheCroc - майстор
Бащата се е сдобил с някакъв инверторен китаец, че Манго му е вдигнал трансформаторния от гаража. Китайчето е със скала до 200А, реално 120А, поне според таблицата на кутията. Кабелите бяха къси и алуминиеви, смених ги е 4 метра 16мм2 медни. Вътре ме притесняват кондензаторите след изправителя, два по 470mF на 350 волта. Имам читави кондензатори на 450 волта от инверторен климатик, има ли смисъл да ги сменям?
plamen6703 - майстор
Няма никакъв смисъл да се занимаваш с каквито и да е "подобрения" на този електрожен. Като си изкара гаранцията, каквото даде отгоре е добре дошло. :partyman:
yangi - специалист
DundyTheCroc написа:
Бащата се е сдобил с някакъв инверторен китаец, че Манго му е вдигнал трансформаторния от гаража. Китайчето е със скала до 200А, реално 120А, поне според таблицата на кутията. Кабелите бяха къси и алуминиеви, смених ги е 4 метра 16мм2 медни. Вътре ме притесняват кондензаторите след изправителя, два по 470mF на 350 волта. Имам читави кондензатори на 450 волта от инверторен климатик, има ли смисъл да ги сменям?
Моя съвет е да избягва да го ползва на мрежи с ниско напрежение и на дълги разклонители.
АБВ потребител - специалист
Аз слагам навсякъде 4кв. проводник и нямам проблеми.Честотата е висока за силициева ламарина,много грее пробвал съм.От дросела в тази схема няма голяма полза.Дросела е индуктивно съпротивление, нищо повече.Какъв ефект търсиш от него??? :) Колега ако сложиш по големи капацитети ще вдигнеш тока в първичната намотка..За какво искаш да ги смениш??? 350в са достатъчни.
АБВ потребител - специалист
Андро,Колега Добре дошъл!!! :)
АБВ потребител - специалист
plamen6703 написа:
Няма никакъв смисъл да се занимаваш с каквито и да е "подобрения" на този електрожен. Като си изкара гаранцията, каквото даде отгоре е добре дошло. :partyman:
Пламене,има смисъл ,ако се направи читаво,пробвано е. :)
DundyTheCroc - майстор
Последно да сменя ли кондензаторите или не? Няма да се ползва при ниски напрежения и дълги разклонители.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: