Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
plamen6703 - майстор
Не сменяй никакви кондензатори и си ползвай електрожена и с дълги разклонители и колкото по-малко се вглеждаш, толкова по-добре за теб :-D
Електрожена ти е за 4 стека цигари, от там ти си прави сметката дали да си го купил да му ставаш слуга, или си го купил той да ти слугува. :partyman:
АБВ потребител - специалист
И аз не виждам смисъл да ги сменяш :) И с дълги и с къси кабели ще си работи,все пак захранването е сигурно с обратноходов преубразувател ,така че никакъв проблем няма да има при работа.Днес и аз правих вита стълба с китаеца,перфектна работа.Действай смело напред,и спорна работа. :) Утре ще пробвам Негуляевската схема да видим как ще заварява.Намерил съм и кутий и трябва да ги стягам.Ще ми станат 3 инвертора и един трансформатор,ще пада здрава работа.Успех на всички желаещи да си спретнат електрожен :)
Pansim1 - специалист
Подсилването на платката с доп проводник е винаги добра идея, поне що се отнася до големи токове. Естествено, всичко зависи от широчината на пистите и дебелината на използваната мед. Обикновено един проводник 1.5мм е повече от достатъчен.
Някой питаше за смяна на кондензатори - не пипай нищо. Ползвай докато работи. В един заваръчен инвертор нещата са свързани взаимно. Не може с промяна на само един компонент от цялата схема, да подобрим качествата на машината като цяло.
yangi - специалист
Pansim1 написа:
Подсилването на платката с доп проводник е винаги добра идея, поне що се отнася до големи токове. Естествено, всичко зависи от широчината на пистите и дебелината на използваната мед. Обикновено един проводник 1.5мм е повече от достатъчен.
Електролитите са ми изнесени на отделна платка. Дължината на проводника до минуса на долния транзистор е 12см, а до плюса на горния 17см. 2,5мм2 според теб достатъчно ли е за връзка между инвертора и електролитите?
Последна промяна от yangi на пон апр 16, 2018 10:01 am, променено общо 1 път.
yangi - специалист
АБВ потребител написа:
Честотата е висока за силициева ламарина,много грее пробвал съм.
С какво сечение на магнитопровода и колко навивки си го пробвал?
yangi - специалист
АБВ потребител написа:
Аз слагам навсякъде 4кв. проводник и нямам проблеми.
За къде имаш в предвид 4мм2?
АБВ потребител - специалист
За цялата верига имам предвид,от ключ ,през грец,първичната намотка,транзистори,всичко през което минава ток от мрежата.Слагам директно тел или гъвкав проводник,от точка до точка,без писти.Може и медна тел върху самите писти да се запои.Дросела беше от тези витите магнитопроводи ,от старите телевизори не знам сечението.Правих доста опити с различен брой навивки от 10 до 50,и различна междина на магнитопровода и нямаше разлика в заваряването.Като при повече навивки грееше.Дросела има ефект в трансформатора на 50 херца,там има определена роля.За какво го слагаш,какъв ефект търсиш от него??? Това е индуктивно съпротивление,и с нарастване на тока или изменение на честотата се увеличава и съпротивлението му.При по голяма индуктивност забавя нарастването на тока и малко по лесно пали електрода,но за сметка на това ще грее стабилно,при заваряване.Това нещо се постига по друг начин и не виждам смисъл от такава тежест.
Последна промяна от АБВ потребител на пон апр 16, 2018 12:13 pm, променено общо 1 път.
АБВ потребител - специалист
Имам въпросче :) Тези големите тиристори,200 амперовите,ако му подам на упр.електрод постояненн ток,а на анод -катод минава прав ток около 150а, с честота 30-40khz за голям период от време ,ще грее ли??? Искам да го използвам като реле.За изсключването знам. :)
yangi - специалист
АБВ потребител написа:
За какво го слагаш,какъв ефект търсиш от него???

Без дросела ще има едно голямо БУМ.
АБВ потребител - специалист
Айде бе!!! Бум от какво ??? Нали тока на късо ти е ограничен. Бум ще има ако легнеш върху дебела жена. :-D При мен как работят и китаеца ми е без дросел и заварява перфектно.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: