Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Pansim1 - специалист
Я подробно за дросела...
Кой и къде иска да го поставя?
Ако е за изходен дросел, то със силициева ламарина се получава идеално и нищо не грее.
Дали трябва или не такъв тип дросел е съвсем друг разговор и има много за и против
АБВ потребител - специалист
За изходен дросел става въпрос. :) Ти какъв магнитопровод имаш предвид .Отворен ли?
Pansim1 - специалист
Отворен, затворен, все едно. Само ако е затворен тип, трябва да има немагнитна междина защото се подмагнитва едностранно...и естествено затова не грее магнитопровода.
yangi - специалист
Не са ми много добри пътечките и за това ги подсилих 2х1,5мм2.Само на едно място с 1х1,5мм2.
yangi - специалист
За дросела мисля да го навия върху трансформаторна ламарина. Т. К. Нямам ферити с достатъчно сечение. За пробите на инвертора до сега съм направил дросел от 2 половинки от ТХО 18 навивки. Имам трансформаторна ламарина във вид на ламели . И ще я ползвам само като сърцевина за сега ми се върти в главата 22-24 навивки при размери на сърцевината - дължина 100мм, сечение 500-600мм2. Но все още проигравам вариантите с програмата.
yangi - специалист
Иска ми се пулсацийте на тока след дросела да не са повече от 10А, най-много15А.
yangi - специалист
Без дросел при Бармалейската схема амплитудата на тока върху транзисторите е доста по-голяма при еднакъв заварачен ток отколкото с дросел. Ролята на дросел тогава е само на заваръчните кабели. Бях срещнал някъде, че индуктивноста на стандартните кабели е 5-8мкХ. Не съм я мерил.
АБВ потребител - специалист
yangi написа:
Без дросел при Бармалейската схема амплитудата на тока върху транзисторите е доста по-голяма при еднакъв заварачен ток отколкото с дросел. Ролята на дросел тогава е само на заваръчните кабели. Бях срещнал някъде, че индуктивноста на стандартните кабели е 5-8мкХ. Не съм я мерил.
Амплитудата на тока върху транзисторите :? Что ето??? :) С токова сонда ли го видя това.Покажи на скопа какво ти дава.По принцип сондите мерят напрежение ,Колега. За какви пулсаций на тока става въпрос при тази честота??? Импулсите са през 15мксек.Може да има малки пикове в напрежението които кабелите изглаждат.И как го видя това без дросел ,нали каза че ще имало бум.А сега де :)
Последна промяна от АБВ потребител на вт апр 17, 2018 9:40 pm, променено общо 1 път.
emsy - специалист
Ако позволите малко отклонение в дискусията ви :)
Малко теория/практика:
Заигравам се тука и аз, правя си разни експерименти, но ако можете да хвърлите малко светлина на въпросите ми.
Какво е приемливото време за включване на един IGBT
Транзистор, 'Tr' , когато участва в схема на инв.електрожен.
Прикачен файл:
sw.png
sw.png (32.72 KиБ) Видяна 1441 пъти
Примерно мостова схема, нещо като :
Прикачен файл:
igbt ton.JPG
igbt ton.JPG (15.64 KиБ) Видяна 1441 пъти
Говорим общо като време на предния фронт на импулса към силовия транзистор? Колко ns е приемливо, 50 -10-200 ?
Знам че зависи от капацитетите на тр-ра, най-вече.

Просто ориентировъчно, за "сверка на часовника" :)


Благодаря ви !
АБВ потребител - специалист
Колкото е по-малко по добре.Бързината на транзистора зависи от напрежението и от разсейването на капацитета в гейта между импулсите.И е много важно какъв драйвер ще сложиш за да не греят.На скопа трябва да имаш идеални правоъгълници. :wink: Аз време не мога да ти кажа ,просто гледам формата на импулса при работната честота.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: