• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kGitsov - специалист
Здравейте, :partyman:

Вече няколко пъти пиша по повод настоящ основен ремонт на панелно жилище.
Стигнах до фаза ел. инсталации и възникна сериозен въпрос, на който досега никога не съм разсъждавал сериозно.

Винаги в жилищата в които съм живял е било супер тъмно или недостатъчно осветено, ако трябва да се изразявам точно.
Вмомента избистрям осветлението на помещенията, като имам на разположение:
- дневна - 22кв.м. (изложение: изток) + тераса около 1.5 м дълбока
- спалня - 14кв.м. (изложение: запад) + тераса около 1.5 м дълбока
- малка спалня - 10 кв.м. (изложение: запад)
- коридор - 10 кв.м. (без прозорец)
- баня - 5 кв.м. (без прозорец)

Терасите няма да ги коментираме. Жилището е на 7ми етаж. Помещенията са грубо с височина 2.55м
Във всички помещения ще има окачен таван с каменна вата 5 см, която ще използвам като допълнителна изолация от съседите (шумо- и топло-изолация)

Не ме привличат висящи лампи и с половинката сме харесали LED панели за вграждане (от тип офисно осветление), които са с различна топлина на светлината и мощност, като най-общо варират в следните размери:

- 30х30 см = 12,5W
- 30х60 см = 21W
- 30х90 см = 29W
- 60х60 см = 36W

Въпросът на тази тема е има ли как да изчисля колко осветителни тела ще ми трябват за всяко помещение, така че хем да не се презапасявам с много, хем и да ми се налага да включвам допълнителни лампи???

Няма да има луни, скрити осветления, настолни лампи и т.н.

Мислех вариант за:

- дневна - 2бр. 30х60 см
- спалня - 1бр. 30х60 см
- малка спалня - 2бр. 30х30 см
- коридор - 1бр. 30х60 см + 1бр 30х30 см (на Г е формата на коридора)
- баня - 2бр. 30х30 см

Чудя се и дали не е добре да помисля и за димиращи устройства, защото може да се окаже че е много тази светлина? Имам чувството, че тази светлина ще е супер много
plamen6703 - майстор
В жилищата, в които си живял е "било супер тъмно или недостатъчно осветено" по твое желание. Ако ти е трябвало да бъде осветено, щял си да го направиш да ти е светло и удобно :)
Понеже питаш как да изчислиш колко осветителни тела ще са ти необходими, ето един материал, който ще ти помогне да се справиш със задачата http://www.onilot.com/rda/download/guid ... ot_sec.pdf http://www.onilot.com/rda/download/guid ... ou_sec.pdf :partyman:
Duke_BG - специалист
На първо четене 25 в LED в банята ми се вижда множко - няма да вдяваш там я.
и по-важното е колко К са лампите които смяташ да слагаш ?
имам пред вид студено или топло бяло смяташ да слагаш
kGitsov - специалист
plamen6703 написа:
В жилищата, в които си живял е "било супер тъмно или недостатъчно осветено" по твое желание. Ако ти е трябвало да бъде осветено, щял си да го направиш да ти е светло и удобно :)
Понеже питаш как да изчислиш колко осветителни тела ще са ти необходими, ето един материал, който ще ти помогне да се справиш със задачата http://www.onilot.com/rda/download/guid ... ot_sec.pdf http://www.onilot.com/rda/download/guid ... ou_sec.pdf :partyman:
Ще се наложи да си пусна отпуск 1-2 месеца за да изчета и анализирам изчетеното.
Иначе да, така е, по мое желание е било, но като съм бил под наем вярвай ми не ми се е занимавало. Сега искам да е както трябва :)
Duke_BG написа:
На първо четене 25 в LED в банята ми се вижда множко - няма да вдяваш там я.
и по-важното е колко К са лампите които смяташ да слагаш ?
имам пред вид студено или топло бяло смяташ да слагаш
Така написано и аз съм съгласен за банята. Вмомента в банята имам една 10 вата крушка осрам, но не лед, а от енергоспестяващите (луминисцентни или както им се казва точно, тези навъртяните като спирала). Таа тази крушка се води по спецификация към 900 лумена и свети задоволително, но след 1-2 часа работа :D (т.е. ако я забравя включена).
Може би само 1 тяло ще е достатъчно, просто ми се искаше над душкабината да има едно тяло и над останалата част да има още едно тяло, за да е по-добре разпръстната светлината.
Вероятно 1 тяло ще е добре.

Иначе лампите ги гледам на около 3500K което май се води по-топло бяло, но не и жълто, че тия на 3000К ми жълтеят много сериозно.
nikolov333 - майстор
Ще дам пример как е у нас понеже в момента е добре осветено с лунички 7W на 12v 3000k 576lmn в квадратни тела с мат стъкло.
Холa e с три отделни таванни зони. 1-ва и 2-ра зона 4,3х3,3/3,8-10бр.=70W, 3-та зона усвоена тераса 6,2х1,2-5бр.=45W..може и още 1-2 броя за да е по-светло..В спалнята 4,3х3,5-10бр.=70W и в коридора 1,5х2,3-3бр.21W. Имай предвид, че по-силните луни блестят в очите, ако не са с разсейватели отпред и осветяването няма да е равномерно, понеже са насочени надолу и не осветяват тавана, така че ще имаш преосветени и недостатъчно светли участъци в стаята, ако сложиш малък брой луни. Трябваше да разпределя луните равномерно по дължина на тавана, защото сега са малко сгъстени към центъра му и в ъглите на стените си личи, че са по-тъмни. Съветвам те да си купиш няколко броя тела и да ги окачиш на куки на тавана, преди да сложите гипс-картона, за да прецениш на живо, колко ще осветяват и как да ги разположиш..

Прикачен файл

IMG_20180412_175508.jpg

Прикачен файл

IMG_20180412_212222.jpg
Duke_BG - специалист
не напразно ти писах към какви келвини си се ориентирал
2700 - 3000 светят малко розово към жълто
4000 К си е неутрално
а 6400 К са си студено бяло
аз в къщи слагам 6400 К но имай пред вид че 6400 К светят почти два пъти по-силно за ватовете си в сравнение с 3000 К.

хола ми е 35 квадрата и го осветявам със 6 бр по 7W E14 6400 K крушки тип "свещ" разпределени в една тройка, една двойка и една единичка осв. тела тип "спот"
баня 2,5 квадрата с три луни по 3 W 6400K e е нормално осветено , като едната е над душа, другата е над мивката а третата осветява останалото пространство за да се получи един равностранен триъгълник - при теб се дно пано няма да се получи добре а две ще са много, освен ако нямаш някакво друго осветление на мивката и огледалото.
тия големите пана които си ги харесал трябва внимателно да им избереш местата - примерно над мсатата за хранене, над холната маса , над кухненския плот ....
както ти каза един колега вземи телата и преди да си затвотил гипс картона ги окачи на куки за да им избереш местата и количеството.
nikolov333 - майстор
В тази връзка, да допълня, че е добре внимателно да избереш и цветната температура. Писах някъде, че с времето луминофора на диодите прегаря и започват да синеят в сравнение с първоначалната светлина на нова крушка. На снимката луничките ми са 3000К, но си личи, че синеят понеже са работили около 2 месеца на жегата в затворените тела. Може и да си личи, как някой от тях светят по-жълто от останалите, понеже съм ги сменял последни.. Другия проблем е, че лед осветлението дразни очите при някой хора.. аз например не понасям повече от 3200 келвина цветна температура и трептенето на светлината. Така че, обърни внимание на тези неща, че веднъж свалих 30 броя нови димируеми лунички 4500К и сложих 3000К точно заради това, че не понасях спектъра на светлината. Имах усещане, все едно в стаята има мъгла..
valentino76bs - майстор
Аз и 3000 не мога да трая,явно толкова съм свикнал с нажеж.жичка.Само при 2700 ми е комфортно.
nikolov333 - майстор
Затова в детската съм сложил халогенни..
valentino76bs - майстор
nikolov333 написа:
Ще дам пример как е у нас понеже в момента е добре осветено с лунички 7W на 12v 3000k 576lmn в квадратни тела с мат стъкло.
Холa e с три отделни таванни зони. 1-ва и 2-ра зона 4,3х3,3/3,8-10бр.=70W, 3-та зона усвоена тераса 6,2х1,2-5бр.=45W..може и още 1-2 броя за да е по-светло..В спалнята 4,3х3,5-10бр.=70W и в коридора 1,5х2,3-3бр.21W. Имай предвид, че по-силните луни блестят в очите, ако не са с разсейватели отпред и осветяването няма да е равномерно, понеже са насочени надолу и не осветяват тавана, така че ще имаш преосветени и недостатъчно светли участъци в стаята, ако сложиш малък брой луни. Трябваше да разпределя луните равномерно по дължина на тавана, защото сега са малко сгъстени към центъра му и в ъглите на стените си личи, че са по-тъмни. Съветвам те да си купиш няколко броя тела и да ги окачиш на куки на тавана, преди да сложите гипс-картона, за да прецениш на живо, колко ще осветяват и как да ги разположиш..
Какви са тези кафявите неща по стената?Само не ми казвай ключове?
  • 1
  • 2

Тема "Походящо осветление на апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: