• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 561
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Краставичките загинаха. Чакам да покълнат Гергана и някакъв корнишон. Патладжаните не покълнаха. Исках да опитам и с патладжан, но с купени семена......
Мисля, че за краставиците не е късно да повториш опита. Не съм сигурен, но май могат да се сеят и директно в земята - на гърба на всяко пликче със семки има схема на засаждане, дълбочина, по колко семки да се слагат в ямка и т.н. - сложното е после с автоматизираното поливане, че искат често и по малко вода за разлика от доматите. От корнишони съм се отказал - за прясна консумация не са ми вкусни, а за консервиране си купувам колкото съм преценил и плесканията е за един ден.
За патладжана съм чел, че не се долюбва с доматите (нищо, че са от едно семейство) - гледай да са максимално раздалечени.
Естествено, че ще пробвам пак с краставиците.
Имаме си професионалист оранжерист, в смяната, та докато погледна клипчето и веднага каза- Пригор. Обясни, че са прекалено малки и съм избързал.
Слагам клипчето отново, с учебна цел.
https://photos.app.goo.gl/1CTi325qKh5ds3hA3
preslav - майстор
vrangelov написа:
Ако някой има друг метод, да каже.
Аз имам друг метод и работи успешно вече 2 години. Надявам се с обяснението по-надолу да отговоря и на sbh.
Поповото прасе ходи малко под повърхността на почвата и затова всички млади растния са прегризани на половин сантиметър под повърхностния слой. Особено активно е прасето на пролет, точно когато си изнесъл разсада и му се кефиш, че се е хванал. Друга особеност на поповото прасе е, че много обича оборския тор, там зимува, там си снася яйцата, там се въди гадината. Пробвал съм и с варено жито замесено с БИ-58 (по-точно бабата все така го правеше), пробвал съм и с препарат купен от агро-аптеката - все си имаше нещо прегризано, все нещо се подсаждаше, все псувните бяха на килограм.
Кофичките решиха проблемите с този вредител - 2 години нямам НИТО един прегризан стрък. Кофичките не пречат на развитието на кореновата система, дори бих казал, че стимулират растението да си направи по-дълбоки корени. Изнесено на полето заедно с кофичката (с отрязано дъно) растението не боледува докато се захване на новото място (гарантирам за това).
За тези, които не вярват могат да опитат първоначално с 5 кофички и после да сравнят резултатите с растенията разсадени по обичайния начин.
Това не е мое откритие, не помня името на човека, който беше споделил, че разсажда доматите в бутилки от минерална вода без дъно и гърло - споменавам го с добро този човек, аз само възприех идеята, но реших, че с бутилките е много трудоемко и опитах с кофичките от кисело мляко. Първата година опитах с половината разсад, миналата година всичко беше в кофички от кисело мляко, тази година всичко е в прозрачни кофички за безалкохолно (под 2 лв. за 100 бр.).
На Трифон ще му кажа, че пак бърза, готовият за изнасяне разсад трябва да има същински листа, при доматите му викат скръстване и отнема повече време, при тиквички и краставици всичко се развива много бързо, въпрос на дни е да се появят същинските листа, а до тогава разсадът може да е в полиетиленов тунел с отворени краища, а върху него слънцезащитна мрежа. В тунела кофичките засъхват много бързо и трябва да се полива често и по малко, по-често тиквички и краставици, по-рядко домати, но общо взето на 2-3 дена - купил съм си за целта миниатюрна лейка (като детска играчка за плажа), отворите са много фини и струята не заваля растенията, с шише с пробита капачка е много тегаво, ако има подходящи тавички кисненето във вода е май най-добрия вариант.
sbh - специалист
Никога не съм имал попово прасе в градината, въпреки че използвам оборска тор всяка година. А ако има нещо ще го видя и изхвърля защото слагам тор само около корените на доматите с ръце, а не с лопата. Краставиците и тиквичките отдавна се отказах да правя на разсад, защото почти винаги умират или от слънцето или от дъжда. Освен това те искат много повече топлина от доматите за да се развиват нормално. Затова като ги посея направо в земята, намират по-подходящо време да пораснат.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Трифон П.Трифонов написа:
Естествено, че ще пробвам пак с краставиците.
Имаме си професионалист оранжерист, в смяната, та докато погледна клипчето и веднага каза- Пригор. Обясни, че са прекалено малки и съм избързал.
Слагам клипчето отново, с учебна цел.
https://photos.app.goo.gl/1CTi325qKh5ds3hA3
Благодаря за снимката :-) Тъкмо се колебаех, дали да ги вадя.
Краставици можеш да сееш през две седмици докогат си искаш.... И за брането е добре и няма да останеш без краставици
preslav написа:
......
На Трифон ще му кажа, че пак бърза, готовият за изнасяне разсад трябва да има същински листа, при доматите му викат скръстване и отнема повече време, при тиквички и краставици всичко се развива много бързо, въпрос на дни е да се появят същинските листа...
Те си бяха кръстосали, но верно, че избързах.
Миналата година поповото прасе пропусна първият разсад. Две седмици по касно удари около 20% от новоизнесения.
След тоя провал, поповото прасе.....ахаааа да ми домилей за него.
preslav - майстор
sbh написа:
Никога не съм имал попово прасе в градината, въпреки че използвам оборска тор всяка година.
Жив щастливец си и дано да не те напада тази напаст!
За невярващите си направих труда да ресайзна една снимка от миналата година.
Това са камби и пипер, които станаха по близо метър, а доматите засети по същата технология задминаха моя ръст 182 см.

Прикачен файл

IMG_1297.JPG
nautilus33 - майстор
Трифон П.Трифонов написа:
Естествено, че ще пробвам пак с краставиците.
Имаме си професионалист оранжерист, в смяната, та докато погледна клипчето и веднага каза- Пригор. Обясни, че са прекалено малки и съм избързал.
Слагам клипчето отново, с учебна цел.
https://photos.app.goo.gl/1CTi325qKh5ds3hA3
Тези в началото на клипчето, които са най-вляво, и те ли са твърде малки, че мойте са горе-долу същите и мисля утре да ги бодна в градината, че не съм ги пикарал(просто твърде късно сяхи нямаше смисъл от пикиране).

lpoik написа:
Може ли някой да каже по екологичен начин за борба с колорадския бръбар . :partyman:
Колко реда картофи имаш и с каква дължина? За мен най-екологичния е ръчния. Аз миналата година така направих, и тая почнах така, че вече ме нападнаха. Ако няма много картоф покрай теб(комшии), хванеш ли го от начало, да не успеят да се излюпят, ще ти е много лесно.
sbh - специалист
preslav написа:
Жив щастливец си и дано да не те напада тази напаст!
За невярващите си направих труда да ресайзна една снимка от миналата година.
Това са камби и пипер, които станаха по близо метър, а доматите засети по същата технология задминаха моя ръст 182 см.
Пълно щастие няма. При мен има доста по-едри вредители. Сега точно са се разгонили котараците и понякога се събират по десетина на котешки сватби в съседните дворове. Докато не дойде време да забия коловете все ще съм нащрек.
Гледам снимката и се чудя, този пипер заради капковото ли го садиш толкова нарядко или има друга причина. Аз нямам капково и дори доматите ги садя по-нагъсто. Освен това за да поливам по-рядко, не по-липса на вода, садя доматите доста надълбоко и след като пораснат малко ги "загърлям".
preslav - майстор
sbh написа:
Гледам снимката и се чудя, този пипер заради капковото ли го садиш толкова нарядко или има друга причина. Аз нямам капково и дори доматите ги садя по-нагъсто. Освен това за да поливам по-рядко, не по-липса на вода, садя доматите доста надълбоко и след като пораснат малко ги "загърлям".
Снимката лъже, не са на рядко кофичките (максимум 1.5 женски педи, или 30 санта кофичка от кофичка, може и по-малко да е), когато растението се развие си мислиш "защо го сях толкова на гъсто" - пуста лакомия, всяка педя да е уплътнена, тази година ще сме още по-на гъсто, но файдата е никаква.
Понеже си любопитен и си ми симпатичен пак ще публикувам снимка на домат гледан в кофичка без дъно - не бих казал, че това ми е гордост защото имахме и малко по-голям, но е показателно, че кофичката не пречи.
Пожелавам берекет на всеки!

Прикачен файл

домат.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 561

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: