Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
mimokn написа:
speka_rs написа:
Грейко 20 кВ комбиниран, а на по късен етап защо не и пелетна горелка.
Тези са много скъпи говорих с един от представителите каза ми около 4000 лв.
С горелката е 4К лева, без горелка би трябвало да е около 1800 лв.
Ето ти оферта за него, 2000 лева:
http://www.norbas.net/index.php/kotli/g ... -20-detail
energo - специалист
kalin72 написа:
mimokn написа:
speka_rs написа:
Грейко 20 кВ комбиниран, а на по късен етап защо не и пелетна горелка.
Тези са много скъпи говорих с един от представителите каза ми около 4000 лв.
С горелката е 4К лева, без горелка би трябвало да е около 1800 лв.
Ето ти оферта за него, 2000 лева:
http://www.norbas.net/index.php/kotli/g ... -20-detail

Трябва да си слънчасал да дадеш близо 2бона за български ламаринан котел,който се произвежда от вчера....
Вземай се един Виадрус и си пей,после повдигаш на кутия и слагаш горелка... :supz:
mimokn - помощник
energo написа:
kalin72 написа:
mimokn написа:
Тези са много скъпи говорих с един от представителите каза ми около 4000 лв.
С горелката е 4К лева, без горелка би трябвало да е около 1800 лв.
Ето ти оферта за него, 2000 лева:
http://www.norbas.net/index.php/kotli/g ... -20-detail

Трябва да си слънчасал да дадеш близо 2бона за български ламаринан котел,който се произвежда от вчера....
Вземай се един Виадрус и си пей,после повдигаш на кутия и слагаш горелка... :supz:
И на мен ми се виждат много 2 бона .Но човека каза че наистина са качествени и много икономични.Бурнита каза че ще ми го даде 25 киловата за 1400 лв.Но на место като отида при него пак ще видя какви варянти има.
шоп - майстор
mimokn написа:
Но човека каза че наистина са качествени и много икономични.
Икономични, икономични-колко икономични :?

КПД на дърва и въглища около 70%
пиролизен около 75%
на пелети около 80%

Ако постигнеш горните стойности с фабричен котел трябва да си доволен. Ако не си доволен почваш тунинг и може да докараш още 5-10% отгоре:-)

Горните проценти са ориентировъчни, разбира се че има котли за по 20000 лв с ламбда управление и тяхното КПД е малко по-високо.
LazarGanev - "Велик майстор"
шоп написа:

КПД на дърва и въглища около 70%
пиролизен около 75%
на пелети около 80%
А, не, това няма как да е вярно! Да речем имам 2 котела с еднакви горелки:
Виадрус 3 секции, горелка 20кВт
Виадрус 10 секции, горелка 20кВт
Според горното твърдение и двата имат КПД=80%, така ли, или аз нещо не съм разбрал?
шоп - майстор
Лазар, вадиш думи от контекста.

Говоря за фабричко куплирани горелка + котел. Конфекция и никакъв тунинг. Наистина конфекция, масовка, ниска цена и т.н.
Иначе можем да докараме димните газове да са с по-ниска температура от изходящата вода.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами не знам, всеки стреля напосоки по някой лаф накрая човек, който не разбира, но търси информация, не знае кого да слуша и се обърква още повече. Един казва, че 2 бона за котел е много, друг казва, че евтините са нискоефективни (нормално е).
Да се препоръчва покупка на чугунен котел за работа на пелети е пълно безумие, освен ако човек не смята да гори пелети, а въглища, дето си ги копае сам в градината си в Перник :-D . Разбира се, че пелетния котел за да е високоефективен и икономичен трябва да е:
- стоманен,
= за да усвоява по-добре топлината от димните газове
= да се почиства лесно от пепел, вкл. и автоматизирано
- проектиран специално за работа на пелети, а не проектиран за дърва или въглища, ама може да гори и пелети
- да е многоходов, за по-добро усвояване
Е добре де, да се върнем на заданието.
Ще се горят въглища, дървата за разпалка.
Предложи се котел на Бош, щото има бункер. Подкрепям, според желанието на човека, в момента.
По късно облагородява с пелетна горелка и туй то. Всеки, който се топли с тези горива, ползва котела циклично, а не постоянно. Затова и се слагаха котли по 30-40 киловата за 200 квадрата жилища. Да стопли бързо, да се наспим, да поработим и надвечер пак палим.
Бош 27 киловата. Перфектен за квадратурата и последващ монтаж на горелка. Може и 32ка, даже по добре, но е по скъп, а както разбирам, търсим цена. Горелката, каквато и да е, ще е минимум 20 киловата. Малко по мощна, от необходимото, особено пък ако се добави сериозна топлоизолация, но по малка пък няма. Ако се ползва, както на въглищ-припалване вечер, ще се задъхва. Всъщност, ще работи в перфектен режим, но няма да смогва.
Минусът, на всичко това е........разбираме го като мине време. Трябвало е да се напънем още малко или да изчакаме и да си купим чисто пелетна конфигурация или отопление с газ + резервно отопление. Другата алтернатива е термопомпа.
LazarGanev - "Велик майстор"
Трифон П.Трифонов написа:
Е добре де, да се върнем на заданието.
Ще се горят въглища, дървата за разпалка.
Предложи се котел на Бош, щото има бункер. Подкрепям, според желанието на човека, в момента.
По късно облагородява с пелетна горелка и туй то. Всеки, който се топли с тези горива, ползва котела циклично, а не постоянно. Затова и се слагаха котли по 30-40 киловата за 200 квадрата жилища. Да стопли бързо, да се наспим, да поработим и надвечер пак палим.
Бош 27 киловата. Перфектен за квадратурата и последващ монтаж на горелка. Може и 32ка, даже по добре, но е по скъп, а както разбирам, търсим цена. Горелката, каквато и да е, ще е минимум 20 киловата. Малко по мощна, от необходимото, особено пък ако се добави сериозна топлоизолация, но по малка пък няма. Ако се ползва, както на въглищ-припалване вечер, ще се задъхва. Всъщност, ще работи в перфектен режим, но няма да смогва.
Минусът, на всичко това е........разбираме го като мине време. Трябвало е да се напънем още малко или да изчакаме и да си купим чисто пелетна конфигурация или отопление с газ + резервно отопление. Другата алтернатива е термопомпа.
+1
:2thumbs:
igt - специалист
Ако караш на въглища си вземи триходов. Не си вземай Виадрус, защото според е 1,5 ходов и много енергия отива в комина.

Тема "Съвет за котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: