• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
n_a написа:
Ей-ся ш'са гръмнеш :-)
Кофички, чашки, бутилки от всякакви размери се дупчат с поялник. За благодарност, можеш да ми подариш замбата :-)
Ееееее, напрао ма разковахти. Той и Преслав ми каза за поялника, ма ми са стори миризливо и скъпо за 20-30 чашки. Вероятно с него е по бързо?
Никакъв проблем да са разделя със замба №4.
Ко ши замбосваш?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Трифон П.Трифонов написа:
n_a написа:
Ей-ся ш'са гръмнеш :-)
Кофички, чашки, бутилки от всякакви размери се дупчат с поялник. За благодарност, можеш да ми подариш замбата :-)
Ееееее, напрао ма разковахти. Той и Преслав ми каза за поялника, ма ми са стори миризливо и скъпо за 20-30 чашки. Вероятно с него е по бързо?
Никакъв проблем да са разделя със замба №4.
Ко ши замбосваш?
Ей-тъй, да си имам. Кожа. Пази ми я :-)
С поялник е супер бързо. Допираш и си готов. И не се бавиш, щото става голяма дупка. Мирише, колко да мирише. Даже не проветрих зимъска, като перфорирах бутилки за кълнове
n_a написа:
...Пази ми я :-)...
Хубу,замбата отлежава. Само споделих пресен опит.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Трифон П.Трифонов написа:
... Само споделих пресен опит.
Хубу. А аз бях забравила дупките на доста кофички. СлаваБогу се усетих преди да повредя растенията. На пълна кофичка с ножа шат-шат ....
preslav - майстор
Аз само да кажа, че ако някой се вълнува от бамя, дойде и времето. Старите хора казват, че когато цъфне бялата акация вече може да се залага бамята. По принцип семките могат да се сложат директно в почвата, но аз като един начинаещ инат първо рътя, после слагам в кофички и чак след изникването изнасям на полето заедно с кофичките. Миналата година имах няколко бами в кофички, другите бяха директно засети в земята - бамите в кофичките станаха двойни на другите.
Не е въпрос да се наядем на бамя, на мен много ми харесва цвета на бамята, но иска светлина и вода.
vlax - майстор
preslav написа:
Аз само да кажа, че ако някой се вълнува от бамя, дойде и времето. Старите хора казват, че когато цъфне бялата акация вече може да се залага бамята. По принцип семките могат да се сложат директно в почвата, но аз като един начинаещ инат първо рътя, после слагам в кофички и чак след изникването изнасям на полето заедно с кофичките. Миналата година имах няколко бами в кофички, другите бяха директно засети в земята - бамите в кофичките станаха двойни на другите.
Не е въпрос да се наядем на бамя, на мен много ми харесва цвета на бамята, но иска светлина и вода.
Аз проявявам интерес,я ми кажи колко корена бамя садиш,консервираш ли я и друго каквото се сетиш.Може да пробвам с капково и мулчиране, имам едно место където садях ряпа.
preslav - майстор
vlax написа:
Аз проявявам интерес,я ми кажи колко корена бамя садиш,консервираш ли я и друго каквото се сетиш.Може да пробвам с капково и мулчиране, имам едно место където садях ряпа.
Миналата година сме сложили 30-40 корена - тази година ще са пак толкова поради липса на място. На гърба на пакетчето със семена има указания за дълбочина на засаждане и разстояние между редове и в редовете, информация има и в интернет, но не спазихме разстоянията, а засадихме бамята на 20Х20 см. и е нямало проблеми. Пише, че добър предшественик са репичките, но и това нямаше как да спазим - там преди това беше тунела за разсадите. Семките слагаме в подходяща плитка съдина, на дъното застлана с мека хартия (примерно салфетки), хартията се навлажнява обилно, а семките се оставят свободно върху нея. След 3-4 дена първите семки имат малко кълнче. Веднага след покълването семките се слагат по една в чашка от кафе или безалкохолно на дълбочина 2-3 см. (само покълналите семки, другите когато покълнат). Вече стана дума, че кофичките са перфорирани, когато растението стане над 5-6 см. режа дъното на кофичката и засаждам на полето. Бамята иска чести, но не обилни поливки - капковото е идеално за целта - не съм мулчирал, но се твърди, че е много ефективно мероприятие за всички растения. При мен бамята растеше много бързо, някои растения стнаха по 1.8 м. и повече. Да не забравя - бамята иска много светлина. Не помня кога започваше да цъфти, но от всеки цвят много бързо се оформя бамичка, която за броени дни става годна за бране - трябва да си постоянно там и редовно да обираш плодчетата преди да са станали огромни и груби. Можеш да съхраняваш набраното в хладилник за няколко дена докато имаш достатъчно за консервиране или прясна консумация. За консервирането предлагам да говорим като си "завъдиш" бамя, защото рецептите са много, туршии, замразена във фризера, сушена и т.н.
Ехооо, забрайхми са бе. Да не берете скришом вече?
Възникват ми въпроси за мулчиране и засенчване, че треволяка вече напъпил, а лятото набира сила.
Миналата година мулчилах зеленчука с резултата от дробилката за клони.
Чудя се, дали ако го правя всука година, ще успява да огние в пръстта или ще се опитвам да отглеждам зарзават в опилки и чипс.
Нещо за мрежата да сподели някой- % засенчване, конструкция...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
preslav написа:
Аз само да кажа, че ако някой се вълнува от бамя, дойде и времето. Старите хора казват, че когато цъфне бялата акация вече може да се залага бамята. По принцип семките могат да се сложат директно в почвата, но аз като един начинаещ инат първо рътя, после слагам в кофички и чак след изникването изнасям на полето заедно с кофичките. Миналата година имах няколко бами в кофички, другите бяха директно засети в земята - бамите в кофичките станаха двойни на другите.
Не е въпрос да се наядем на бамя, на мен много ми харесва цвета на бамята, но иска светлина и вода.
:lol: :lol: :lol: Прегледах си записките и разсадя и май имам бамя в кофички. Пишман градинар съм. Ако има свястно време, ще ги бучна на терен. Трябва ли и нещо - кол, въже, мрежа?
preslav - майстор
Трифоне, ти си на ход, нали ти споменах за бамята и ти показах къде е била миналата година - ха да видим сега дали си си научил урока или директно те пращам на поправителен без право на пищови.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: