• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 562
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
jgt - специалист
EDI написа:
Голия охлюв яде вечер, денем е покрит дълбоко.Дъвче всичко ,каквото докопа.Жената еспец по голите, вечер като пуши, ходи по двора и ги лови в шише.Едно време продаваха СИПЕР и яко ги мореше, ма го спряха.
Е, може и друга гадина да е.Жената ловеше едни зелени гъсеници, дъвчеха всичко на дъга, листата приличаха на полумесеци. :lol:
Я дай жената под наем,на заем, на "смени жената" и подобни, че имам бая гъсеници(едни такива с по 4 крачета/смукала/опорки) дето се маскират като клонка, правят паяжинки, пък като ги пръснеш с Нуреле увисват на дървото, ама май не мрат, само са поркани, щот' после пак си ги има...., пък и голи и с къщурка охлюви имам в изибилие.... цигари, бира и постеля от мен - решението, от теб.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Andri01 написа:
... отрязваш бутилка ниско,заравяш я наравно с отрязаното в земята ...
Затова, значи, не ми се получава. Ще се мисли друго. Но не ми се пропушва отново. Голям кеф е, дето не съм вече Вързана
Virtex - майстор
preslav написа:
тази практика спаси и чемшира

От кое го спаси ? От китайските пеперуди/гадове, унищожили голяма част от чемширите или от други гадове ? Че едни чемшири така се споминаха заради тази напаст и не се намери решение.
vlax - майстор
preslav ти какъв сорт бамя си садил,препоръчай сорт.А бамята пръска ли се ?
preslav - майстор
Virtex написа:
preslav написа:
тази практика спаси и чемшира

От кое го спаси ? От китайските пеперуди/гадове, унищожили голяма част от чемширите или от други гадове ? Че едни чемшири така се споминаха заради тази напаст и не се намери решение.
Мисля, че точно от тази напаст, около нас чемширите останаха без листа и май измряха, за нашия чукам на дървената си глава, но е зелен с нови израстъци.
preslav - майстор
vlax написа:
preslav ти какъв сорт бамя си садил,препоръчай сорт.А бамята пръска ли се ?
Не помня миналогодишния сорт (може да е бил като тазгодишния) Hibiscus esculentum L. семената са пакетирани от ДАР. Не помня да съм пръскал с нещо специално, може до началото на цъфтежа да съм пръснал нещо останало от лозето, но не съм сигурен. Нямам спомени и да е имало някакви вредители, гъби, мухи, охлюви.
gnt69 - майстор
Аз тая година реших да го давам еко. Взех масло от Нийм и започнах да пръскам с него да видим за сега ги няма гадовете. В офиса на едни цветя имаше белокрилка ама вече няма, не разбрах какво стана умори ли я или я изгони ама работи. Това е за инсектицид, ако някой сподели и фунгицит еко ще почерпя.
preslav - майстор
gnt69 написа:
Аз тая година реших да го давам еко. Взех масло от Нийм и започнах да пръскам с него да видим за сега ги няма гадовете. В офиса на едни цветя имаше белокрилка ама вече няма, не разбрах какво стана умори ли я или я изгони ама работи. Това е за инсектицид, ако някой сподели и фунгицит еко ще почерпя.
Аз също съм аджамия и не се наемам да давам конкретни съвети, особено за неща, които все още не съм проверил в личната си практика. Миналата година комшията и той реши да го дава ЕКО, "Бал съм му мамата, тази година ще пръскам само със син камък" - резултатите бяха повече от плачевни. Другият комшия не се е изцепвал, пръскаше понякога с нещо, но гроздето му започна да се скапва точно преди беритба и се принуди да го обере зелено. Трети комшия, изобщо не го знам какво е правил, но цяла асма с хубави гроздове се порази, така и заряза изсъхналите чепки чак до тази пролет.
Изводите за мен са, че такова понятие ЕКО, БИО и т.н. няма, или пръскаш по определена схема, или не береш. Пръскането е като приема на антибиотици - пиеш цялата опаковка, независимо, че вече си се почувствал по-добре, иначе рискуваш болестта да те повтори и то с по-голяма сила. При мен една асма страдаше от сиво гниене, всички останали добре, тази болна - не се отказах, отне ми 2 години, но миналата есен брах хубаво грозде, надявам се и тази, но пак със системно пръскане.
Аз също имам своите въпроси, но те са по отношение на поливането. Почти всичко вече е изнесено в градината, очевидно дъждовете тази година са по-малко, но все още не са ми ясни понятията като засушаване на доматите, умерено поливане, чести поливки, но с малки количества. Навсякъде нормите се дават за литри на декар, ама при нам какви си условия. Трябват ми обективни критерии кога растенията са преполяти, кога не са поляти, кое е по-добре да са недополяти или да са преполяти?
Споделяйте опит или прочетено, разсъждавайте на глас, тя истината ще лъсне.
Относно засуашавнето.......спициалиста, в смяната, беше подробно разпитан.
Не си водих записки, но и не забелязах дори намек за засушаване.
Чувал съм, че се прави.
Майка и баба поливаха на седмица. Ако е валяло или вали, автоматична корекция в поливната норма. Като земе да се бере, по често.
vlax - майстор
preslav написа:
Трябват ми обективни критерии кога растенията са преполяти, кога не са поляти, кое е по-добре да са недополяти или да са преполяти?
Споделяйте опит или прочетено, разсъждавайте на глас, тя истината ще лъсне.
Най-важния критерий е да наблюдаваш ежедневно разстенията,те си казват искат или не вода,пръскане и т.н.
Аз мога да кажа при мен как е.Опита ми е от 5 години.
При мен всичко съм мулчирал с найлон-домати,краставици,зелен боб,тиквички,чубрица,ряпа,тази година надявам се и бамя.Сложих семената да ги рътя по твоята препоръка върху салфетка.Пипер не садя много малко консумираме и си купуваме от магазина.
Всичко поливам едновременно,ПО-РАВНО което първата година и за мен беше странно,защото казват ,че краставицата иска повече вода и дрън,дрън...и т.н.Просто съм експериментирал и практически съм стигнал до някаква си моя тактика.Това не означава ,че тази тактика ще проработи и при теб,но може да опиташ,защото според мен зависи от вида на почвата,мястото с наклон или без,разположение-колко часа огряване от слънцето и др.Та първите 4 години поливах,по системата 3ден-4ден-3ден или събота сутрин-вторник вечер-събота сътрин.Миналата година реших да им разредя поливките през 4 дни,защото съм зле с водата 2-3 кубика отиват на поливане.Ами наблюдавах разстенията и не се получи добре и още рано рано се върнах по старата схема 3-4-3.Така,че всичко е индивидуално.Но това не ти пречи да опиташ.Всяко нещо си има плюсове и минуси.При мен всичко е мулчирано и не завися от дъждовете,няма как да ги преполея или засуша,вали не вали аз като дойде деня поливам,пък старите хора казват-домата се полива както го научиш,свикнеш.Всеки път когато се случи ,че вали и аз отивам да поливам,комшиите си пият бирата и се кефят,че няма да поливат.Като им кажа че съм дошъл да поливам и ме гледат с ококорени очи.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 562

Тема "Привет начинаещи градинари" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: