Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Емил Дечев - помощник
Привет,
На село имам един бойлер елдом, ходя 2-3 пъти годишно, съответно го спирам от бушона като ме няма, сега отидох да кося трева, не съм бил от есента, пускам бушона, бойлера не тръгва. Махнах пластмасовия капак да видя стига ли изобщо ток до него, стигаше. Тая зелена плочка и червеното малко копченце без много да знам за какво е, натиснах (прилича на бушон),бойлера тръгна. Рекох си - всичко е ОК. Само дето лампата на копчето свети независимо дали е на on/off,но термолерето я гаси заедно с бойлера,то инпреди така си беше. Днес разказах на един за случката, той ме наплаши, да хвърлям бойлера, можело да ме убие, така ставало щото бойлера раждясвал за дето не се ползва, избивало фаза някъде в корпуса вероятно и тн. Четох в нета подобни теми-става ясно че това е термозащита, но можело да значи че само тя се е скапала, можело да значи пробив в нагревателя (което не знам точно какво ще рече), не мога много да се ориентирам....
Основни въпроси са - колко точно е опасно случилото се, имам предвид в днешно време гърмене на бойлер възможно ли е да се случи?
Какви наистина са възможните причини и как бих могъл да разбера коя е причината?
Принципно още утре сутрин ще ходя да говоря в сериза на елдом (имаме наблизо), но аз преди да го закарам на село преди няколко години го водих там на профилактика за да съм уж сигурен в него(преди го ползвах в къщи) и те ми го върнаха с тоя дефект със постоянно светещото копче, та не знам колко да им вярвам :(

Прикачен файл

received_2124413404462645.jpeg
iliya_i - майстор
Най-тривиалната възможна причина е, някой да е разменил входа и изхода на ключа и сега лампата да е на страната на постоянното захранване преди ключа
пон май 28, 2018 9:27 pmЕмил Дечев написа:
Днес разказах на един за случката, той ме наплаши, да хвърлям бойлера, можело да ме убие, така ставало щото бойлера раждясвал за дето не се ползва, избивало фаза някъде в корпуса вероятно и тн.
Този му препоръчвам да си се обеси на парното, и в баня с бойлер никога да не влиза. Аман от параноици - многознайковци.
Емил Дечев - помощник
Е то постоянно светещето копче не ме притеснява, то изгасва когато водата се стопли, просто при студена вода свети независимо от позицията на копчето, стига да не са свързани проблемиге това е "бел кахър" :))
iliya_i - майстор
Защитата се случва понякога да изключи без да се открие причина за това. И след възстановяването и да работи после безпроблемно.
Ако се повтори скоро я сменяш.
https://apogee99.com/index.php?main_pag ... ts_id=1607
kozl - майстор
пон май 28, 2018 9:27 pmЕмил Дечев написа:
Принципно още утре сутрин ще ходя да говоря в сериза на елдом (имаме наблизо), но аз преди да го закарам на село преди няколко години го водих там на профилактика за да съм уж сигурен в него(преди го ползвах в къщи) и те ми го върнаха с тоя дефект със постоянно светещото копче, та не знам колко да им вярвам :(
Ами най-верятно са шунтирали копчето, че е язва. Така де преди години майка ми ползваше един елдомец с 2 основни кусура.
Копчето от стапяща се пластмаса и нетрайна ел.термозащита. Смених 2 копчета и на третото го шунтирах. И термозащитите се скапваха. Защо не разбрах, но поне бяха по 10 лв. Разглобих една - вътре биметална пластина със сферична повърхност. И явно по някое време губи свойствата и безпричинно почва да изключва на ниска Т.
шоп - майстор
пон май 28, 2018 9:27 pmЕмил Дечев написа:
в днешно време гърмене на бойлер възможно ли е да се случи?
@Емил Дечев

За съжаление бойлери са гърмяли, гърмят в момента и ще продължават да гърмят. Съдовете под налягане са опасни. Почти на 1-2-3 години служебно ми се налага да събирам части от хора в черни чували затрупани под срутили се тухлени стени...

Гледката на 1/2 съборена къща от експлоадирал бойлер не е за всеки!

Препоръчвам всички фабрични защити да са изпарави и налични. Монтирането на допълнителни защити е желателно.
Junak - майстор
пон май 28, 2018 9:41 pmiliya_i написа:
Най-тривиалната възможна причина е, някой да е разменил входа и изхода на ключа и сега лампата да е на страната на постоянното захранване преди ключа
вт май 29, 2018 10:24 amkozl написа:
Ами най-верятно са шунтирали копчето, че е язва.
И как гасне, като се стопли водата? :? Така, по принцип питам :shock: Не че не може да стане, ама трябва термостата да е преди ключа :)
kozl - майстор
Junak ако увеличиш снимката - на схемата, залепена на пластмасовата коруба, се вижда, че ключа с глим лампата е пред нагревателя.
А вероятно зеленото е и термостат и защита комбинирано в една кутия, че жиците ми малеят иначе. А аз обаче писах за бойлер с отделна защита и за тва е била по 10 кинта :?
Gnus - специалист
Не ми прилича да е термостат и термозащита в едно, защото врътката за регулиране на температурата е долу, до светещия ключ. А и на вътрешната част на капака се вижда схема.
Но наистина, един чифт жици липсват в картинката. От този цитат: "Само дето лампата на копчето свети независимо дали е на on/off" си правя извод, че наистина, кабелите са така съкратени, че ключът е "скопен" да работи само като глимлампа паралелно на нагревателя.
kozl - майстор
Аве долу е на снимката, а кат се сглоби нема да е долу :wink:
Пък и аз кат зяпах у картинката, ама тръбичка не довидам и не моа да си представа връзката с врътката и зелената кутия и реших че:
Като наместиш капака на мястото му и врътката се съешава със зелената кутия и нещо и въздейства :?

Тема "Проблем с бойлер?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: