• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 56
Нека намерим най-тънките цени.
bulhomes2 - майстор
Не е много сигурно дали и колко се е топлел на нея, щото
вт май 22, 2018 8:43 pmmgbagera написа:
...Иван Вазов си е падал малко любовчия и е преспал с жената на собственика =D> Поради което И. Вазов е бил изгонен още на следващия ден...
шоп - майстор
[quotebrick
Варосана с добавен син камък в разтвора :) Имам ранни детски спомени как варосваха стените в старата ни селска къща, цветът беше същия. После почнаха само в бяло, но сините слоеве още стоят отдолу.

Относно кахлената печка (в случая не е камина). Плочките от вътрешната страна са с борд, в който би трябвало да има отвори, през които да е прекарана армиращата тел. Може да има и други скрепителни метални елементи. Доколкото виждам първоначално е била свободностояща, после са я "взидали" в стена и повечето плочки са скрити. Не знам дали си струва цялостното разглобяване. Я излязат здрави 10–20% от плочките, я не. Но вратичките несъмнено са ценност.

Тези печки са били доста разпространени в Европа (нашето название идва от немското "Kachel") и Русия (там им викат "изразцовые печи") и са били стандартен продукт, но тази има по-необичайни орнаменти, които май са ориенталски. Правена е за турския пазар :)
шоп - майстор
пет май 25, 2018 10:05 ambrick написа:

Тези печки са били доста разпространени в Европа (нашето название идва от немското "Kachel") и Русия (там им викат "изразцовые печи") и са били стандартен продукт, но тази има по-необичайни орнаменти, които май са ориенталски. Правена е за турския пазар :)
@brick
+ 1

Само мога да добавя, че преди 20-25 години работех строително монтажни дейности и съм бил в много богати
домове в София. Виждал съм десетки подобни кахлени печки и камини в богати еврейски домове строени 20те и 30те години на миналия век в центъра на София.

Лично съм участвал в разрушаването на една такава печка топлеща едновременно 2 стаи. Беше с подобни вратички и зелени кахлени плочки. Бяха толкова здраво залепени, че не успяхме нито една здрава цяла плочка да отлепим.
mgbagera - специалист
Еххх тази камина ... сега от 20:00ч. до 21:00ч. я разглобявах. Стигнах основите но вече се стъмни доста и се отказах. Вътре в камината намерих някакво писмо с означение 25.66 (може би 66г. :? ) все още не съм го прочел. Прибрах се да вечерям а то пък заваля и се сетих че писмото е все още там. Ходих с фенерче по тъмниците в дъжда, за да взема писмото. Станах вир вода но спасих писмото :-D

Не излязоха кой знае колко плочки но не са и малко. Повечето са цели но тук там малко окърнени. Ъгловите са най много и най запазени но 90% от плочките са варосани в бяло.

@brick
пет май 25, 2018 10:05 ambrick написа:
... Относно кахлената печка (в случая не е камина). Плочките от вътрешната страна са с борд, в който би трябвало да има отвори, през които да е прекарана армиращата тел. Може да има и други скрепителни метални елементи. Доколкото виждам първоначално е била свободностояща, после са я "взидали" в стена и повечето плочки са скрити. ...
Да найстина от вътре е с борд и отвор за армиращата тел. И да камината е била свободно стояща в средата на голяма стая която в последствие е разделена на 3 или 4 по малки стай и камината е останала по средата.




@stan73
пет май 25, 2018 12:07 pmstan73 написа:
...
П.П. А ти питал ли си, дали не ги искат за къщата музей на Иван Вазов (не съм експерт, но не е ли по-правилно щом ще се разрушава, нещата да се съхранят там ? ) ?
То и музея е малко позанемарен та надали някой ще иска да дойде и да събира стари плочки.
Къщата която се събаря е разделена и продадена на 3 отделни семейства. Преди години си спомням че имаше предложение от общината да я направят музей но, без да отпускат пари за реставрация. Никой от собствениците не се съгласи и ето до къде се стигна.


http://prikachi.com/images/125/9335125r.jpg
http://prikachi.com/images/126/9335126d.jpg
http://prikachi.com/images/127/9335127s.jpg
http://prikachi.com/images/128/9335128k.jpg
http://prikachi.com/images/136/9335136L.jpg

Запазването става по ред на писалите ми. 1 плочка е запазена за stan73. Вратичките и няколко плочки са запазени за n_a
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Помня, бабите от времето на Вазов, на такъв казваха "мискинин" :-)
Леле, писмо! Надали е 66-та, но слушай как е станало... писмото е получено или прочетено и хвърлено в печката, а нея повече не са я палили.... Тръпна да разбера, има ли емоция в хвърлянето
brick - специалист
mgbagera написа:
Не излязоха кой знае колко плочки но не са и малко. Повечето са цели но тук там малко окърнени. Ъгловите са най много и най запазени но 90% от плочките са варосани в бяло.

Запазването става по ред на писалите ми. 1 плочка е запазена за stan73. Вратичките и няколко плочки са запазени за n_a
Чудесно, че печката се е разглобила относително лесно (в по-стари времена са ги градили само с глина). Варта от плочките се маха лесно с оцет или лимонена киселина. Ако няма други желаещи, дайте и останалите плочки на n_a заради изразения ентусиазъм :)

А аз ще съм ви благодарен, ако снимате и ъглова плочка, така че да се видят добре орнаментите от двете й страни. На мен са ми много интересни.
nikolson - майстор
пет май 25, 2018 1:14 pmшоп написа:
[quotebrick
Варосана с добавен син камък в разтвора :) Имам ранни детски спомени как варосваха стените в старата ни селска къща, цветът беше същия. После почнаха само в бяло, но сините слоеве още стоят отдолу.
.............................................
Използваше се ей туй за белосване. И при прането се ползваше.
.............................................
Прикачен файл:
синка.PNG
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб май 26, 2018 10:12 ambrick написа:
...дайте и останалите плочки на n_a заради изразения ентусиазъм :)
:lol: :lol: Еконт ще ми ги позлати.... недей чак
rorik - специалист
Аз ги искам тези плочки.
Заплеснах се исках и вратичките. Такива плочки се произвеждаха до към 70-та година , даже по хубави гледжосани . .
Ще пиша на лични как да ми ги пратите .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб юни 02, 2018 3:00 pmrorik написа:
...Такива плочки се произвеждаха до към 70-та година , даже по хубави гледжосани . .
...
Къде са ги произвеждали? В Русе опитаха, но не им се получи достатъчно добре, че да ги прпизвеждат
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 56

Тема "ПОДАРЯВАМ-" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: