• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pancake - напреднал
Срам ме е да попитам , но съм нов и искам да знам как да си измеря колко ампера ми е светодиода, защото човекът в магазина за ел. компоненти ми го продаде за 25 милиампера. И като ми го даваше каза: "Абе май е 25 милиампера, ама ти си го измери вкъщи като се върнеш". А на мен ми трябва да е някъде в този диапазон, но не знам как да го измеря. Имам мултицет и има за мерене на диоди, но на тяхната полярност а на мен ми е ясно кое му е катодът и кое анодът, защото едното е по-дълго(+). Но не знам как да измеря колко ампера максимално може да понесе. Моля за помощ, благодаря. :)
zz_stefanov - майстор
Мери се еднократно, при определени условия. За по голяма точност се вземат 100 светодиода, изгаряш ги и усредняваш резултата :lol:
shadow__01 - майстор
Тока му ще зависи от стойността на резистора който ще свържеш последователно на него. Това 25mA е максималният и при него ще свети най-силно. Може и на 15-20mA да го пуснеш.
Къде ще го свързваш и колко е захранващото напрежение?
pancake - напреднал
нед юни 03, 2018 1:25 pmshadow__01 написа:
Тока му ще зависи от стойността на резистора който ще свържеш последователно на него. Това 25mA е максималният и при него ще свети най-силно. Може и на 15-20mA да го пуснеш.
Къде ще го свързваш и колко е захранващото напрежение?
Напрежението ми е максимум 5 волта , а токът на изход ми е ограничен до 40 милиампера. Резисторите съм си ги изчислил , но ще гледам да са с малко по-висока стойност(300 ома), но си имам и 250. Те ще са на бредборд, така че ако ми светят слабо светодиодите ще сложа по-слабите резистори.
Та искам да видя колко му е максималния ампераж, понеже контролерът ми има ограничение на извод(тези 40 милиампера, които споменах).
pancake - напреднал
нед юни 03, 2018 1:22 pmzz_stefanov написа:
Мери се еднократно, при определени условия. За по голяма точност се вземат 100 светодиода, изгаряш ги и усредняваш резултата :lol:
Ще го имам впредвид другия път като посещавам магазина за ел. компоненти да им направя оборот :D
zz_stefanov - майстор
Хора, как ще измери максималния ток без разрушаване. Той е каталожна величина, която трябва да се спазва (да не се надвишава).
Ето един примерен https://www.vishay.com/docs/83171/tlur640.pdf , който е с If(max) - 20mA, но на същия останалите параметри са му описани при 10 mA. Е има и пиков ток при определени параметри на импулса.
Четете какво е написал, продавача е изръсил една глупост или не е бил разбран. :)
pancake - напреднал
нед юни 03, 2018 1:41 pmzz_stefanov написа:
Хора, как ще измери максималния ток без разрушаване. Той е каталожна величина, която трябва да се спазва (да не се надвишава).
Ето един примерен https://www.vishay.com/docs/83171/tlur640.pdf , който е с If(max) - 20mA, но на същия останалите параметри са му описани при 10 mA. Е има и пиков ток при определени параметри на импулса.
Четете какво е написал, продавача е изръсил една глупост или не е бил разбран. :)
Значи е хубаво да си взимам по няколко, за да пробвам първо ? Ами така ми каза, аз го бях питал просто нещо : "Може ли диод 25 милиампера?". Той не беше сигурен, друг е въпросът че не бе чувал за breadboard или серво кабели мъжки-мъжки.
zz_stefanov - майстор
Не така, продали са ти го за 20mA (приемаш ги за даденост), ти разполагаш с извод на контролера който може да ги издържи, осигуряваш максималния ток с резистор така, че да работи светодиода и да не се претовари той и извода на контролера (примерно в случая 10-15 mA).
Действай смело в норми си :)
Последна промяна от zz_stefanov на нед юни 03, 2018 2:02 pm, променено общо 1 път.
pancake - напреднал
нед юни 03, 2018 1:54 pmzz_stefanov написа:
Не така, продали са ти го за 20mA, ти разполагаш с извод на контролера който може да ги издържи, осигуряваш максималния ток с резистор така, че да работи светодиода и да не се претовари той и извода на контролера (примерно в случая 10-15 mA).
Действай смело в норми си :)
Тоест резисторът ми контролира колко ток ще ми източва диода от извода ? Аз мислех, че светодиодът ще се опитва да източи максимума, но резисторът ще е буфер, който ще намали тока до по-нисък.
zz_stefanov - майстор
Ее да де, прочети закона на Ом, така е :)
  • 1
  • 2

Тема "Измерване на максимален А на светодиод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: