• 1
  • 2
Всичко за вашата тераса или балкон
PR_
Здравейте,

Понеже терасата ми не е много широка (120 см) и трудно може да поберем някаква по-удобна мебел (диванче, пейка, пр.) съм решил да направя дървена пейка, която да се сгъва, когато не се използва (например зимата). Под "сгъва" имам предвид - да се прибира към стената). Понеже това ще е първото ми подобно начинание, ще опиша какво мисля да направя и използвам, да ме посъветвате ако нещо греша (благодаря предварително! :) ).
Пейката ще бъде дълга 120 см, като мисля да използвам сгъваеми конзоли (закрепени за зида под прозореца). Спрях се на тези, поради размера и издръжливостта: https://bauhaus.bg/konzola-Stabilit-sgavaema-400x270mm
Широчината на пейката още не съм решил каква да бъде, двоумя се между:
  • 4 дъски по 10 см, с 2 см разстояние между тях
  • 2 дъски по 20 см, с 3 см разстояние между тях
Като най-вероятно ще използвам следните дъски: http://praktiker.bg/bg/Glued-wood-panel ... 0/p/482410
Понеже дървеният материал е тънък, ще подсиля с други летви под тях, напречни (т.е. ще се получи нещо като скара):
Прикачен файл:
board.png
board.png (17.91 KиБ) Видяна 4348 пъти
Все още се двоумя между следните размери: Колебая се дали ще са достатъчно здрави тези дъски и летви, да издържат двама души на пейката (напр. 120-150 кг. общо ), или ще трябва да подсилвам и с допълнителни крака отпред (които да се сгъват също).

Мисля да лакирам дървото с някакъв лак за да не се опече от слънцето и да го предпазя колкото мога от дъжда.
Резултатът трябва да е нещо подобно на снимка 2 (размерите и цветовете няма да са реалните, това са възможностите ми с Paint 3D :) ).
Прикачен файл:
Result.png
Result.png (54.68 KиБ) Видяна 4348 пъти
Благодаря за мненията и съветите! :)
Чираче - майстор
Ето моята сгъваема пейка на улицата

Прикачен файл

P1010185-1.jpg
P1010185-1.jpg (82.12 KиБ) Видяна 4302 пъти
Чираче - майстор
И втората снимка

Прикачен файл

P1010186-1.jpg
P1010186-1.jpg (73.89 KиБ) Видяна 4299 пъти
lov - майстор
И от мен една идея която съм си харесал и евентуално ако успея тази година ще стъкна.
Прикачен файл:
88394466_1_800x600_sgavaema-gradiska-peyka-s-verigi-gr-silistra.jpg
88394466_1_800x600_sgavaema-gradiska-peyka-s-verigi-gr-silistra.jpg (80.07 KиБ) Видяна 4277 пъти
Тази е изцяло от метал но може да се облече и с дърво като ще изглежда далеч по добре.
И ако не забравя утре да ти снимам и една такава сгъваема масичка която един съсед стъкна в коридора на мазата за общо ползване.
plamen6703 - майстор
Това е много добро като идея :) едно време на такъв принцип бяха леглата в гарнизонният арест, на разсъмване дежурният ги вдигаше и заключваше за стената :-D
lov - майстор
При мен вероятно ще се вдига само зимата заради снега а и няма кой да сяда на нея. Но визията ми харесва и пасва на обстановката и мястото. Ще е декорация към една подпорна стена. :)
Lisko - майстор
пон юни 04, 2018 8:57 pmЧираче написа:
Ето моята сгъваема пейка на улицата
А защо е необходимо да се сгъва?
Чираче - майстор
вт юни 05, 2018 8:27 amLisko написа:

А защо е необходимо да се сгъва?
На първата снимка се вижда в лявата страна, че там паркирам колата. Просто предпазна мярка.
PR_
Благодаря на всички за отговорите! Хареса ми идеята с металната, но за момента ще се придържам към дървена пейка.
Имам обаче следното притеснение - Понеже пейката ще я монтирам на терасата, на стената, която е тухла, не знам дали дюбелите ще хванат добре и ще издържат на тежестта. Двоумя се дали да използвам и химически анкери (или както се водят :) ), или просто да добавя два сгъваеми крака от предната страна на пейката (за опора). Други предложения?
lov - майстор
Обяснявал съм за дюбелите в тухла и ползването на строителна пяна във форума. А ако толкова те е страх ползвай химически или ако щеш пълни със някакво лепило кухините.
А за металната обясних че може да се облече с дърво като се остави само рамката. Само от дърво ще ти е трудно да я стъкнеш или поне ще трябва стане доста масивно за да издържа натоварванията.
  • 1
  • 2

Тема "Сгъваема пейка на тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: