• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
пон юли 02, 2018 2:22 pmantonioven написа:
Благодаря за помощта. Сега искам да попитам за нещо друг, лунички на окачен таван в баня. Ще се използват ЛЕД лунички на мрежово захранване.
Как се окабелява на окачен таван, с какъв кабел, вкарва ли се в тръби, какъв цокъл е най-подходящ за луничките, кои лунички са най-надеждни, въобще всичко което се прави след разклонителната кутия.
Здравей,

Ще ти кажа, аз какво направих с луните в банята.
Закупих си такива. Дават ги IP44, но изглежда дописано на кутията. Прдлагат подобни, които не са с такъв рейтинг.
ИзображениеИзображениеИзображение
Всяка една я отворих и и мазнах съвсем малко силиконче между стъклото и корпуса с цел да не влиза влага.
Захранени са с трипроводно на отделен предпазител 6А и ДТЗ. Корпуса на всяка една вързах със защитната нула.
Положих кабелите в гофре 12мм защото все пак минават над профилите.
Ето това се получи:
Изображение
antonioven - специалист
А какъв кабел използвахте, предполагам луничките се свързват една след друга паралелно, какви клеми използвахте?
И пак за таблото, направих си медна шина за входните нули и защитите.
Ще ползвам болтове 5 или 6 mm. От какъв материал да са, обикновени стоманени, неръждаеми или месингови. В старото табло са обикновени болтове върху стоманена шина. И мота ли да обединя останалите две шини по начина показан на снимката. Разбира се няма да използвам тел а ще ги залепя.

Прикачен файл

37.jpg

Прикачен файл

36.jpg

Прикачен файл

35.jpg
nikolov333 - майстор
За обединяването-НЕ. По-добре срежи тези, който имаш, за да се съберат на един ред..

По добре се откажи и от самоделната шина. Виж как е направена шината от поста на valentino76bs
Трудно ще направиш нещо качествено, защото ти трябва здрава и качествена резба, а твоята шина не е достатъчно дебела и освен това е мека понеже е от мед.
Може да "скъсаш" резбите и няма да можеш да стягаш добре връзките, а това е много важно в електротехниката..
Прикачен файл:
P_20170426_073148-1638x921.jpg
muhala - майстор
ср юли 04, 2018 3:59 pmantonioven написа:
А какъв кабел използвахте, предполагам луничките се свързват една след друга паралелно, какви клеми използвахте?
И пак за таблото, направих си медна шина за входните нули и защитите.
Ще ползвам болтове 5 или 6 mm. От какъв материал да са, обикновени стоманени, неръждаеми или месингови. В старото табло са обикновени болтове върху стоманена шина. И мота ли да обединя останалите две шини по начина показан на снимката. Разбира се няма да използвам тел а ще ги залепя.
Използвах ПВ-А1 и лустерклеми. Знам, че ПВ-А1 в гофре не е най-добрия вариант за гипскартон, но това имах тогава. В хола където пак имам творба на тавана използвах ШВПС. Лустерклемите са добър вариант. Просто вкарай и двата кабела от край до край на клемата. Целта е и двата кабела да се стегнат и от двата винта. Използвай такива, които имат пластинка, а не такива, които болта натиска директно кабела.

За таблото акъл не мога да ти дам. Като правих моето исках да избягам от разделянето на нулите след ДТЗ. Именно поради тази причина всяка ДТЗ отговаря само за един единствен кръг. Таблото е с два реда. Долу са предпазителите, горе са ДТЗ-тата. Гребена на предпазителите е отдолу. Така всяка ДТЗ е захранена директно от предпазителя под нея.

Изображение

Предполагам, че в таблото влизат PEN и фаза. Важно то в този случай е връзката на входящия PEN проводник към клемата да е 100% сигурна. На един комшия, който е с двупроводно захранване до таблото му прекарах нулата през две дупки на PEN шината.
antonioven - специалист
И на ум не ми е минавало да правя резба в медната шина, ще използвам болтове, гайки и шайби както е при старото табло. При старото са от обикновена стомана, някой търговци предлагат месингови за електротехническо приложение.
valentino76bs - майстор
ср юли 04, 2018 4:38 pmantonioven написа:
И на ум не ми е минавало да правя резба в медната шина, ще използвам болтове, гайки и шайби както е при старото табло. При старото са от обикновена стомана, някой търговци предлагат месингови за електротехническо приложение.
Ползвай си оригиналните не се занимавай с глупости само да са марка.Китайските им се пука стената като ги натегнеш.
antonioven - специалист
Не ги знам марсиянски ли са китайски ли са бяха си вътре в таблото, а таблото е руско производство закупено от кабелкомерс.
valentino76bs - майстор
ср юли 04, 2018 7:44 pmantonioven написа:
Не ги знам марсиянски ли са китайски ли са бяха си вътре в таблото, а таблото е руско производство закупено от кабелкомерс.
Няма да имаш проблем руските са шнайдерски.
muhala - майстор
Към автора. От къде си? Намери ли клещи за кабелните накрайници?
nikolov333 - майстор
ср юли 04, 2018 4:38 pmantonioven написа:
И на ум не ми е минавало да правя резба в медната шина, ще използвам болтове, гайки и шайби както е при старото табло. При старото са от обикновена стомана, някой търговци предлагат месингови за електротехническо приложение.
То ясно, че няма да правиш резби, ама как ще държиш контра на гайката докато стягаш?? Ще трябва да вадиш шината за да имаш достъп до гайките, понеже ще се падат под нея и пак ще имаш проблем със стягането, понеже шината ще е нестабилна за да затягаш с нужното усилие.. :idea:
За това в съвременната електротехника се налагат пружинните клеми. При тях конструктивно си е заложен необходимия контактен натиск и възможностите за проблем са минимални..
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15

Тема "Ремонт на панелка - окабеляване." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: