• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
ср юли 04, 2018 10:37 amVanyaA написа:
Да, обаче гледах разни вкопани подови конвектори, за които не знам стават ли за охлаждане или само за отопление и всъщност това исках да разбера от фирмата :). Ако се окаже, че могат да охлаждат, нали трябва да се предвидят още при изливането на плочата, защо първо да правим плоча, а после да я копаем, за да се сложат конвекторите. Та така, забавлявам се :)
Подовото отопление/охлаждане няма общо с плочата. Те се монтират под/във замазката.
Така че, без проблем може да се изпълнява грубия строеж.
jabata - специалист
ср юли 04, 2018 10:37 amVanyaA написа:
Миналата седмица ходих в една фирма, която се занимава с изграждане на системи за отопление, но момичето, което беше в магазина буквално ме изгони, защото не съм знаела какво искам и каза чак като сме готови с грубия строеж, тогава да им се обадим.
На този явно не му се е работило много, и затова те е качил на бобслея. Като цяло е прав, но в случая става въпрос за къща която е на етап проектиране. И при проектирането е добре човек да предвиди тези неща, а както е известно човек няма как да знае има ли смисъл да се обсъжда това като вариант или не, без да е направил консултация с човек който се е занимавал с тези неща. Ако инвеститора очаква компетентно мнение от архитекта, то такова няма как да получи, защото те са архитекти и те правят проекта а немогат да дадат детайлна обосновка, относно пъроначална инвестиция, рентабилност при използване и т.н. Такава може да даде някой търговец и човек който се занимава с тези неща.
Иначе, на въпроса за изолацията, според мене по-добре е да се сложи каменна вата, първо защото не запечатва стената, и второ все пак е естествен материал, а и според последните изследвания EPS-a има повече минуси отколкото плюсове.
шоп - майстор
ср юли 04, 2018 1:44 pmРуди написа:
ср юли 04, 2018 10:37 amVanyaA написа:
Да, обаче гледах разни вкопани подови конвектори, за които не знам стават ли за охлаждане или само за отопление и всъщност това исках да разбера от фирмата :). Ако се окаже, че могат да охлаждат, нали трябва да се предвидят още при изливането на плочата, защо първо да правим плоча, а после да я копаем, за да се сложат конвекторите. Та така, забавлявам се :)
Подовото отопление/охлаждане няма общо с плочата. Те се монтират под/във замазката.
Така че, без проблем може да се изпълнява грубия строеж.
Тук не съм съгласен. Точно при едноетажна къща водното подово се прави в плочата и тогава се спестява от паразитната замазка, която не върши нищо, а само гълта пари.

Просто трябва да се търси фирма или бригада, която може да налее фундамент достатъчно равен. От типа качество шлайфан бетон, за да може директо върху него да се лепи гранитогрес или да се реди паркет.
VanyaA - специалист
Подовото отопление/охлаждане няма общо с плочата. Те се монтират под/във замазката.
Така че, без проблем може да се изпълнява грубия строеж.
Извинявай, но нещо не разбрах - това, което гледах за конвекторите за вграден подов монтаж е, че са с дълбочина 7,9, 13, та даже и 30 см. Колко е дебела замаската - 5 - 7 см. поне това, което знам от обща култура :)
Christo - майстор
ср юли 04, 2018 4:31 pmVanyaA написа:
Извинявай, но нещо не разбрах - това, което гледах за конвекторите за вграден подов монтаж е, че са с дълбочина 7,9, 13, та даже и 30 см. Колко е дебела замаската - 5 - 7 см. поне това, което знам от обща култура :)
Ти прочете ли какво е написал Шоп?
Руди - майстор
ср юли 04, 2018 3:11 pmшоп написа:

Тук не съм съгласен. Точно при едноетажна къща водното подово се прави в плочата и тогава се спестява от паразитната замазка, която не върши нищо, а само гълта пари.
Просто трябва да се търси фирма или бригада, която може да налее фундамент достатъчно равен. От типа качество шлайфан бетон, за да може директо върху него да се лепи гранитогрес или да се реди паркет.

Доста се объркаха понятията - конвекторът да се монтира в плочата,
а после изведнъж да се излее равен фундаментът?...

Това, което се изпълнява на пода на едноетажните къщи най-често
се нарича бетонова "настилка". "Фундаментите" се изпълняват под
колоните и стените. "Плоча" наричаме междуетажната конструкция.

Когато говорим за стандартен детайл за изпълнение, подовите конвектори
се изпълняват в зоната на пълнежните слоеве като топлоизолация, замазка и
архитектурен под (паркет, гранитогрес и др.):
Изображение
Взето оттук:
http://new.tangra.bg/uploaded/news_files/53_FFCU_BG.pdf
И докато прекъсването на настилката е нежелателно, но допустимо, по етажите
прекъсването на плочата е недопустимо - в нея има само бетон и армировка и такива
изрязвания могат да я компрометират напълно.
VanyaA - специалист
ср юли 04, 2018 4:49 pmChristo написа:
Ти прочете ли какво е написал Шоп?

Всъщност наистина не съм видяла мнението на Шоп, извинявам се.
VanyaA - специалист
ср юли 04, 2018 5:47 pmРуди написа:

Доста се объркаха понятията ...
И аз доста се обърках, но пък съм си направила файл и съм си копирала мненията ви, с идеята после да обсъждаме с изпълнителя и надявам се той да не е толкова объркан като мен :)
VLADO66 - майстор
Ако решите да правите отоплението с конвектори, трябва да се предвиди и отвеждането на конденза.Този въпрос се дискутира в начална фаза
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср юли 04, 2018 5:47 pmРуди написа:
... по етажите прекъсването на плочата е недопустимо - в нея има само бетон и армировка и такива изрязвания могат да я компрометират напълно.
Затова се правят две успоредни второстепенни греди с разстояние между тях да речем 50-100см и на желаното място между тях се оставят отвори с нужните размери и в тях се думка, който каквото си поиска. Същевременно плочата се радва на нужния комфорт.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Приключението нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: