Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
вт юни 12, 2018 7:06 ama.iliev написа:
От друга страна нормално ли е в апартамент с чиста отопляема площ около 90 кв.м. да се използват 1120 м тръба? През какво разстояние ще се слага тръбата?
Нормално е! Зависи от топлозагубите:-)
Възможно е! Има дори и монтаж на тръби по стените до кота прозорец. така наречената топла стена. Има и таванно полагане на тръби!

Изисквайте план на разположение на тръбата. Там ще видите разстоянията между тръбата. те не са константа. Обикновенно покрай външни стени и прозорци разстоянието е по-малко.

За да сте сигурен в метража проследете и контролирайте монтажа. На всеки линеен метър тръба има напечатан метраж.
Успехи!
elby - специалист
Нещо много дълга темата и не мога да се ориентирам...

Може ли някой запознат да даде ориентировъчни цени водно подово за двустаен апартамент ,окло 60-65 кв.м., като ще има подово само в хола и спалнята, ориентировъчно 25+15 кв.м.
Virtex - майстор
Тя темата не е за даване на цени и оферти, така че е нормално да не се ориентираш :)
Дойде момента за подовото отопление и ми изникват няколко въпросчета.
Става въпрос за къща ще се отопляват и двата етажа мисля да е с подово отопление.
1. Интересува ме дали на етажа със спалните ще е комфортно да се отоплява с подово отопление, че веднъж един майстор беше ми казал че е некомфортно докато спиш да ти грее от земята. Дали е вярно?
2. На първия етаж ще слага изолация и на нея ще се хваща тръбата и след това замазка , но ми е интересно дали на втория етаж трябва да слагам изолация и ако да колко да е дебела.(все пак ако подовото грее на плочата пак топлината остава в къщата)?
Много ще съм благодарен ако някой може да ми препоръчва изолация с пъпки на по-нормални цени :)
шоп - майстор
пон юли 23, 2018 4:14 pmcikei написа:

1. Интересува ме дали на етажа със спалните ще е комфортно да се отоплява с подово отопление, че веднъж един майстор беше ми казал че е некомфортно докато спиш да ти грее от земята. Дали е вярно?
2. На първия етаж ще слага изолация и на нея ще се хваща тръбата и след това замазка , но ми е интересно дали на втория етаж трябва да слагам изолация и ако да колко да е дебела.(все пак ако подовото грее на плочата пак топлината остава в къщата)?
По точка 1:
мноооого е комфортно! Попитайте, Ващия МАЙСТОР, какво Ви ще предложи? Може би радиатори и инсталация с термостатичен вентил, която е по-скъпа, сложна и респективно проблемна :idea:

По точка 2:
На първият етаж си сложете 5-10-15 или повече изолация, а между етажите ако е ЕДНОФАМИЛНА къща и не жепаете допълнителна шумоизолация, то изолация не е необходима.
Успехи!
syncho - майстор
1. Грешно твърдение. На всичкото отгоре можеш със стайния термостат да си програмираш по-ниска температура за през нощта. Така говорят хора, които нямат опит с такива инсталации.
2. Добре е да има топлоизолация, за да може когато се правят сметките за конкретната стая и когато пуснеш подовото да ти стопли спалнята примерно топлината да отива за където е предназначена, а не общо в къщата. Тя пак ще си остане в къщата, но на правилното (исканото) място.
djendov - специалист
Аз под подовото на първия етаж сложих 10см хпс, а на втория етаж не сложих нито подово, нито изолация. На външните стени слагам в момента 20см епс и се надявам, като държа на първия етаж 22-24 градуса, то втория със спалните да няма нужда от отопление. Можеби е важно да спомена, че е във Варна, средна темп. януари 0 градуса, а и също, че ще се поддържа винаги тази температура, а не вечер да работи, денем да се изключва.
bobivg - специалист
пон юли 23, 2018 5:36 pmdjendov написа:
Аз под подовото на първия етаж сложих 10см хпс, а на втория етаж не сложих нито подово, нито изолация. На външните стени слагам в момента 20см епс и се надявам, като държа на първия етаж 22-24 градуса, то втория със спалните да няма нужда от отопление. Можеби е важно да спомена, че е във Варна, средна темп. януари 0 градуса, а и също, че ще се поддържа винаги тази температура, а не вечер да работи, денем да се изключва.
Като проветриш някое помещение на на втория етаж след колко време очакваш отново да се е стопли?
djendov - специалист
Колкото неотопляваната ми спалня в блок с тец.
Вичи - специалист
пон юли 23, 2018 4:14 pmcikei написа:
Дойде момента за подовото отопление и ми изникват няколко въпросчета.
Става въпрос за къща ще се отопляват и двата етажа мисля да е с подово отопление.
1. Интересува ме дали на етажа със спалните ще е комфортно да се отоплява с подово отопление, че веднъж един майстор беше ми казал че е некомфортно докато спиш да ти грее от земята. Дали е вярно?
2. На първия етаж ще слага изолация и на нея ще се хваща тръбата и след това замазка , но ми е интересно дали на втория етаж трябва да слагам изолация и ако да колко да е дебела.(все пак ако подовото грее на плочата пак топлината остава в къщата)?
Много ще съм благодарен ако някой може да ми препоръчва изолация с пъпки на по-нормални цени :)
1. Индивидуално е за всеки и най-добре да се провери предварително. Става по следния начин: Отиваш на някой плаж. За целите на експеримента намираш чадър с дебела сянка - важно е да не ти пече отгоре. Не е необходимо да мериш температурата на пясъка - гаранция е по-високо от под с подово. Лягаш на удобен шезлонг и внимателно започваш да следиш състоянието си. При най-малкия признак на дискомфорт - не си за подово! Най-добре е да се експериментира около месец, но става и за по-кратко :)
2. Колкото и на първия 3 -5 см. Всичко нагоре е излишно набутване.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: