• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 16
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL-2 - специалист
При мен нещата се случиха за отчайващите 7 години.
Руди - майстор
пон юли 16, 2018 11:39 amVanyaA написа:
Та въпросът ми е - какво е вашето мнение, да започнем ли тогава строеж
(изливане на основи, евентуално зидария) или да оставим всичко за пролетта?
Всъщност, аз бих могъл да започна октомври, оптимистично,
при вас ще е напролет - също оптимистично.
При мен проектът е готов на 90% архитектура и конструкции, ВиК и
Електро се работи, Геологията е готова, както и геодезичната
снимка. Скица, виза, печат от ВиК (имам водомер), в енергото
ще имам предварителен договор към средата на август. Към края
на август проектите ще са готови, но общините си почиват, така
че септември ще изтече в одобряване и разрешение за строеж.

PS. Сметнах къщичката по Еврокод ("направи си сам"). Получих по 4 стремена
повече в колоните и малко по-леки дървени столици на покрива. Разликата е
никаква в проценти, закръглих всичко нагоре.
BLUEPUPIL-2 - специалист
пон юли 16, 2018 11:39 amVanyaA написа:
Та въпросът ми е - какво е вашето мнение, да започнем ли тогава строеж
(изливане на основи, евентуално зидария) или да оставим всичко за пролетта?
Имате ли подготвени решения, ако при обявяването, някой от съседите не се съгласи и не подпише?
пон юли 16, 2018 6:22 pmРуди написа:
PS. Сметнах къщичката по Еврокод ("направи си сам"). Получих по 4 стремена повече в колоните и малко по-леки дървени столици на покрива. Разликата е никаква в проценти, закръглих всичко нагоре.
Този цитат от поста на Руди, всеки който ще строи би трябвало да го прочете. И да престанат спекулациите, че стр. по Еврокод е доста по-скъпо. Възможноста за BIM [Building information modeling] също не е за пренебрегване. Преобладаващата ситуация към настоящия момент е направо отчайваща, пълна или частична липса на стр. документация. Ето Ви пример от нерадостната действителност. Сграда строена в началото на 90-те се продава. Нещата вървят на добре до момента в който копувача поиска, кофражните и армировъчните планове. Проблема беше не че са на хартиен носител, а че има доста големи разминавания между чертежите и действителността. За променените неща нямаше екзекутив и не стана ясно кой ги е изчислявал и как са армирани. Копувача и консултаната като видяха немарливата работа по бетона и армировката решиха [и с право],че трябва да поукрепят скелета. Та от цялата работа загуби собственика на сградата, защото за да продаде трябваше да редуцира първоначално исканата цена. Та, за да не се минете: 1.Проекта в част конструктивна да е по Еврокод; 2.Подробна документация, даваща възможност да се прецизира местоположението, например на всяка една бигла; 3.Осигуряване на изпълнение, при което има пълно припокриване с чертежите; 4.Подробни и детайлни снимки на всеки см2 от армировката; 5.Проблема с бетоните, продължава да тормози строящите- От бетоновия възел бетоновоза напуска с документи за В30 и след 28 дена се установява, че бетона в колоните, клони към В20, а по проект би трябвало да е В25. :rolleyes: A сега де? Въпрос с повишена трудност- Как успяха работниците да деградират до такава степен качеството на бетона? PS= Приемаме, че от бетоновия възел са коректни.
VanyaA - специалист
вт юли 17, 2018 11:06 amBLUEPUPIL-2 написа:
Имате ли подготвени решения, ако при обявяването, някой от съседите не се съгласи и не подпише?...

...Та, за да не се минете: 1.Проекта в част конструктивна да е по Еврокод; 2.Подробна документация, даваща възможност да се прецизира местоположението, например на всяка една бигла; 3.Осигуряване на изпълнение, при което има пълно припокриване с чертежите; 4.Подробни и детайлни снимки на всеки см2 от армировката; 5.Проблема с бетоните, продължава да тормози строящите- От бетоновия възел бетоновоза напуска с документи за В30 и след 28 дена се установява, че бетона в колоните, клони към В20, а по проект би трябвало да е В25. :rolleyes: A сега де? Въпрос с повишена трудност- Как успяха работниците да деградират до такава степен качеството на бетона? PS= Приемаме, че от бетоновия възел са коректни.
Дали имаме подготвено решение - не, нямаме. Просто се надяваме, че всичко ще е ОК. Там, където е парцела, се заформя буквално нов квартал - вече има построени 4 къщи, две ще започнат всеки момент и дай Боже и ние напролет (оптимистично според Руди :) )
Благодаря за насоките в цитираните точки - всичко е копирано и записано във файл, за да не го търся после из темата :)
KingLin - майстор
вт юли 17, 2018 11:06 amBLUEPUPIL-2 написа:
Проблема с бетоните, продължава да тормози строящите- От бетоновия възел бетоновоза напуска с документи за В30 и след 28 дена се установява, че бетона в колоните, клони към В20, а по проект би трябвало да е В25. :rolleyes: A сега де? Въпрос с повишена трудност- Как успяха работниците да деградират до такава степен качеството на бетона? PS= Приемаме, че от бетоновия възел са коректни.
Не разбирам от бетони ама ще стрелям в тъмното - добавена много вода? Невибриран? Замърсен с пръст?
BLUEPUPIL-2 - специалист
вт юли 17, 2018 5:33 pmKingLin написа:
Не разбирам от бетони ама ще стрелям в тъмното - добавена много вода? Невибриран? Замърсен с пръст?
Да х 3 + Надвишаване на времевите ограничения. За бетони без спец. добавки и температури под 30 градуса времето от смесване на водата и цимента до края на полагането е макс. 60 мин. При температури между 5 и 10 градуса това време може да се поувеличи малко. И нещо любопитно- завъртанията на барабана на бетоновоза са ограничени до 250.
KingLin - майстор
ср юли 18, 2018 11:27 amBLUEPUPIL-2 написа:
И нещо любопитно- завъртанията на барабана на бетоновоза са ограничени до 250.
Това защо? А също и се сетих, че ми бяха споменали, но остана недоизказано, за прекомерното вибриране, че било нещо лошо. Така ли е и как се разбира къде е границата?
mailou - помощник
Здравейте,

Ще се включа и аз в темата. В момента реализирам подобен проект - едноетажна къща без мазе или приземен етаж, 235 кв.м. ЗР/РЗП. Проекта го стартирах Ноември 2017, към днешна дата съм на етап кота +2.80. Реалното строителство започна на 02.05.2018 г. Основите и настилката на кота 0.00 са с бетон В25 водоплътен, топлоизолация 5 см. XPS под настилката на кота 0.00, мазана хидроизолация по външният контур на ивичните основи. Зидарията е с Поротерм лайт 25 , а вътрешната със същите тухли но 12. До момента разминаването между КС на конструктора и реално вложените материали е 300 кг. арматура и 5 кубика бетон.
Ще посъветвам автора на темата да се зареди с ентусиазъм, да намери добри майстори (смея да твърдя ,че аз случих с такива). Задължително при изготвянето на проекта и респективно количествените сметки да се обърне особено внимание на топлоизолацията и хидроизолацията на основите предвид факта ,че веднъж завършени е изключително трудоемко да се правят корекции.

Успех в начинанието!
VanyaA - специалист
чет юли 19, 2018 10:03 ammailou написа:
...Ще посъветвам автора на темата да се зареди с ентусиазъм, да намери добри майстори...
Успех в начинанието!
Благодаря, mailou!
Сега прочетох и твоята тема, "откраднах" си информация и от там :)
Успешно приключване и на твоя проект!
mailou - помощник
чет юли 19, 2018 11:12 amVanyaA написа:
чет юли 19, 2018 10:03 ammailou написа:
...Ще посъветвам автора на темата да се зареди с ентусиазъм, да намери добри майстори...
Успех в начинанието!
Благодаря, mailou!
Сега прочетох и твоята тема, "откраднах" си информация и от там :)
Успешно приключване и на твоя проект!
Благодаря!
Усилието и нервите си заслужават.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 16

Тема "Приключението нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: