Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
infomar
Вчера се отдадохме на размисли с един комшия който имал спестени 4-5 хиляди лева и се чуди къде да ги държи.
Аз мисля, че най-добре е "буркан банк" вместо в която и да е банка, но той си държеше да ги сложи на някакъв влог.
Някак си подсъзнателно чувствам, че няма никакъв смисъл да де държат на никакъв влог в никаква банка. Борсови игри при това объркано американско правителство което се шиба с целият сват също не мисля, че ще са успешни.



Попадна ми и тази информация:
"""Нови понижения на доходите от депозити са предприели пет от банките в страната през юни. Сравнителният анализ на сайт за финансови консултации, изготвил тези данни, показва, че през шестия месец на годината средната лихва по тримесечните левови депозити е достигнала 0.07 процента. Същият е процентът и за депозитите в евро. За сравнение, година преди това средният лихвен процент по депозитите в двете валути варираше около 0.3 процента.
Безпрецедентно ниските лихви по депозитите създават у клиентите усещането, че няма особено голям смисъл да държат парите си в банка под тази форма. Подобна лихва трудно би минала за основателна причина човек да не може да пипа парите си с месеци или с години.
Проверка на "БАНКЕРЪ" в клонове на различни финансови институции показа, че на такова мнение са дори служителите на гишетата. На въпроса какви са условията по депозитите на банката в половината от случаите получихме съвет вместо отговор: да си разкрием разплащателна сметка.
Оказва се, че на фона на ниските лихви по влоговете някои банки налагат в пъти по-високи такси от самите лихви за предсрочното теглене на собствените ни пари. И законът го позволява (незаконно е да ни таксуват за предсрочно връщане на депозит, и то с някои уговорки). А и клиентите са се съгласили с това положение. Дори с охота - според статистика спестяванията на гражданите и фирмите по последни данни на Българската народна банка са набъбнали до близо 70 млрд. лева.
Каква е сметката всъщност? Да вземем произволно избрана банка, в която се прави едногодишен депозит при лихва от 0.12 процента. Ако човек иска да спечели от спестените си примерно 5000 лв. и ги вложи именно в тази банка, в края на годината ще има 5006.10 лева. Ако обаче реши да ги изтегли преди падежа, освен че ще загуби натрупаната до момента лихва, ще бъде и "глобен" с 20 лв., или с 0.4 процента. А ако го направи и без предупреждение, главницата му би "отъняла" с още няколко лева.
Peaлнo ce пoлyчaвa, чe нaчиcлeнитe нaĸaзaтeлни лиxви пpи пpeдcpoчнo теглене на депозита нaдвишaвaт в пъти paзмepa нa дoгoвopeнитe по него лиxвeни пpoцeнти."""
http://www.banker.bg/finansov-dnevnik/r ... -po-soleno
Antonii - майстор
От опит базиран на гърба на роднини, а за щастие не на мой. Които изгоряха с пари за поне 1 апартамент в разни банки.
Банката е последното място където трябва да се държат пари.
Ако са в банка, то най-много в техен обществен трезор. Въпреки, че достъпа и до него може да се ограничи в определени моменти.
Да неговорим, че в момента лихвите в някои банки са даже отрицателни, така че буркан банк дори също е добро решение.
fbr - майстор
Купувай земя. Цената има накъде да расте, и е бързоликвидна стока.
шоп - майстор
съб авг 25, 2018 8:55 pminfomar написа:
един комшия който имал спестени 4-5 хиляди лева и се чуди къде да ги държи.
Кажи му на този комшия с тези 5000лв да си направи една екскурзия, за да запомни нещо.

Иначе ако добавим 1-2-3 или повече цифри към посочените 5000 лв може да се замисли за имот, злато, нумизматика и т.н.
hidrazin - майстор
съб авг 25, 2018 8:55 pminfomar написа:
... един комшия който имал спестени 4-5 хиляди лева и се чуди къде да ги държи...
Ми да ми ги праща.
Малко са, много малко ама какво не правя за някой лев отгоре... :-D
:partyman:
Lisko - майстор
Не бъдете толкова подозрителни към банките. Аз имах доста по-голяма сума в банка на бат Цецо и нищо не пострада.
Подкрепям предложението за екскурзия. Иначе да ги изяде и изпие може всяка свиня/съсед от блока. Ама колцина са видели нещо.
Chefo77 - майстор
Имаше смисъл в банките, когато лихвите бяха ОК - и тук нямам предвид КТБ. В момента са някакви смешни, и винаги са свързани с дълъг срок. При първия трус си на тръни, а ако решиш да теглиш, се получава ефекта на Първа Инвестиционна - не зная дали си го прочел, но те бяха на много голям плюс от слуха за фалита им.
Ако ще държи сумата, то нека я обърне в нещо по-стабилно като валута. Така хем няма да се изкушава да ги пипа за щяло и нещяло.
shotik - майстор
Дружества, фирми и др. за 5 лв капитал, то с 5000 лв би трябвало да си направи банка и така ще е сигурен за парите си!

Това беше шега !

Каквото и да правим , винаги ще губим , като не знаем какво да правим спестяванията си.
Но дори и в злато, платина ,картини и др. ,винаги може да се очаква и кражба на тези инвестиции.
За земя не съм съгласен , изкупуват я на ниски цени, може само такава, където се очаква отчуждаване и плащане за по- голяма сума.

Вероятно както беше написано , да си направи екскурзия, въпреки ,че и там си има своите рискове.
infomar
съб авг 25, 2018 9:36 pmшоп написа:
съб авг 25, 2018 8:55 pminfomar написа:
един комшия който имал спестени 4-5 хиляди лева и се чуди къде да ги държи.
Кажи му на този комшия с тези 5000лв да си направи една екскурзия, за да запомни нещо.

Иначе ако добавим 1-2-3 или повече цифри към посочените 5000 лв може да се замисли за имот, злато, нумизматика и т.н.
Човечецът ги е спестявал тези парички и са му както казват "за умряло". Знаете как са хората по селата - не издухват всичко и да чакат на една кирлива пенсия а си спестяват за черни дни. За някой това може да са пари за една екскурзия, но за него това е нещо на което ще разчита при болест и т.н.т.
За това иска в случай на нужда да разполага с част от тях, но при тези наредби на банките гориш, ако си на влог какъвто и да е.
Аз го посъветвах - буркан под крушата, с малко ориз вътре да не се овлажняват. А може и под дюлята.. както си реши.
Тези които имат милиони и стотици хиляди не ги мисля, те са спестявания от банички...
gnt69 - майстор
нед авг 26, 2018 9:28 aminfomar написа:
Човечецът ги е спестявал тези парички и са му както казват "за умряло". Знаете как са хората по селата - не издухват всичко и да чакат на една кирлива пенсия а си спестяват за черни дни.
Кажи му да си купи една нивичка 3-4 декара, хем ще взема рента всяка година хем е бързо ликвидна, докато каже че я продава и след няколко часа я е продал. И наследство ще остави за наследниците и не може да се загуби нито да изгори нито да мухляса като пари под дюлята.

Тема "Търся практично решение за вложение на спестявания." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: