Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
На краен предел ,ще циркулира ама слабо.
radius - майстор
Не се прави така, много са дълги кръговете и ще искат голям напор. Може да ти трябва хх-80 помпа.
Rhnbkr - специалист
Мога да ги направя с обща дължина 434м
57м
60м
51м
59м
45м
59м
53м
50м
Така по-добре ли е? колектора ще се удължава от 5 на 8 извода. Тази помпа ALPHA 15-60 130 ще свърши ли работа?

Прикачен файл

8-26-2018 6-15-14 PM.png
8-26-2018 6-15-14 PM.png (85.09 KиБ) Видяна 2260 пъти
Последна промяна от Rhnbkr на нед авг 26, 2018 8:27 pm, променено общо 2 пъти.
Здравей те група
Бихте ли ми препоръчали Българска
Термо помпа вода вода или Китайска такава
За отопление охлаждане и битова гореща вода
За 75/80м2
5 кръга подово отопление
4 конвектора най вероятно само за охлаждане
И каква помпа трябва да купя за захранването с вода за термо помпата
Водоизточник кладенец 4м дълбок :?:
Благодаря
filmatoplo - майстор
:) Кладенеца има ли дебит 3 кубика на час ,от кладенеца ще черпиш -къде ще изхвърляш охладената вода .
LazarGanev - "Велик майстор"
нед авг 26, 2018 4:02 pmRR pump написа:
Здравей те група
Бихте ли ми препоръчали Българска
Термо помпа вода вода или Китайска такава
Добре де, ама има толкова теми за термопомпи, защо трябва да насираме всички, да говорим във всяка тема по всичко като в селска кръчма? :x
Вичи - специалист
Тук често се пише, че ако кръговете са с по-малка дължина се облекчава помпата. Това е абсолютно невярно - помпата трябва да преодолее сумата от местни и линейни съпротивления на инсталацията. 1000 метра (примерно) тръба има константно линейно съпротивление, независимо от това на колко парчета ще я нарежеш. Даже повечето и по-къси кръгове ще изискват повече фитинги и съответно по-голямо съпротивление и по-мощна помпа.
Изискването кръговете да не са по-дълги от 100 - 120 метра е за да не се получи голяма температурна разлика на входа и изхода. Ако дължината е много голяма ще подадем напр. 34 градуса, а на изхода ще бъде 24. Първо с 24 не топлим нищо и второ ако през стъпка в началото/края на "охлюва" се редуват през 10-15 см. тръби 34-24-34-24 замазката ще се топли неравномерно.
Малко ми интересно колегата с 950 метра в 8 кръга( средно 120 м/кръг), колко му е най-дългия и как ли ще работи.

Не се заблуждавайте да се набутвате с много кръгове, големи колектори, излишна тръба от колектора до помещението, дебитомери, арматура и пр.
syncho - майстор
Вичи, при него при положение, че е направено с рехау, най-вероятно тръбата е ф17.
Boyan - специалист
пон авг 27, 2018 9:29 amВичи написа:
Тук често се пише, че ако кръговете са с по-малка дължина се облекчава помпата. Това е абсолютно невярно - помпата трябва да преодолее сумата от местни и линейни съпротивления на инсталацията. 1000 метра (примерно) тръба има константно линейно съпротивление, независимо от това на колко парчета ще я нарежеш. Даже повечето и по-къси кръгове ще изискват повече фитинги и съответно по-голямо съпротивление и по-мощна помпа.
Не си прав колега .
Когато някой от моите монтажници ми зададе въпроса защо се мъчим и правим по няколко кръга на голяма стая , му закачам един кангал тръба към нашият хидрофор в цеха и му демонстрирам колко е нищожен потока през нея и колко високо налягане прави хидрофора на входа и . След това свързвам две тръби с половината дължина и той сам вижда как налягането на входа пада , а потоците и през двете половинки са по-големи от първоначалният .
Пробвай някой път и ще видиш .
radius - майстор
съб авг 25, 2018 1:36 amRhnbkr написа:
Мога да ги направя с обща дължина 434м
57м
60м
51м
59м
45м
59м
53м
50м
Така по-добре ли е? колектора ще се удължава от 5 на 8 извода. Тази помпа ALPHA 15-60 130 ще свърши ли работа?
Според мен така ще е екстра, но нека и някой друг да се изкаже.

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: