• 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 34
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
шоп - майстор
Тони, много полезна информация.
Мен силно ме вълнува информацията свързана с приемане или отдаване на енергия при промяна на агренатното състояние на веществата.

Даже имам към 100 парафин с идеята за опити със самоделен латенто буфер.

Ако някой знае в Бг къде се продава подобно вещество с цена около 3100$ да сподели. Бих закупил с цел опити.
tony-bobo - специалист
пон авг 27, 2018 11:44 amшоп написа:
Тони, много полезна информация.
Мен силно ме вълнува информацията свързана с приемане или отдаване на енергия при промяна на агренатното състояние на веществата.

Даже имам към 100 парафин с идеята за опити със самоделен латенто буфер.

Ако някой знае в Бг къде се продава подобно вещество с цена около 3100$ да сподели. Бих закупил с цел опити.
Свържи се с дистрибутора на BASF за България, Германците го произвеждат.
А това им е продукта: Micronal phase-change materials.
tony-bobo - специалист
пон авг 27, 2018 11:44 amшоп написа:
Тони, много полезна информация.
Мен силно ме вълнува информацията свързана с приемане или отдаване на енергия при промяна на агренатното състояние на веществата.

Даже имам към 100 парафин с идеята за опити със самоделен латенто буфер.

Ако някой знае в Бг къде се продава подобно вещество с цена около 3100$ да сподели. Бих закупил с цел опити.
С парафина няма да ти се получи. Трябва това вещество да е капсуловано. Но Може да се напълни един обикновен бойлер (от най големите които имате там) да го затопляш и после да вземаш, трябва да е индиректно с топлообменник монтиран вътре.
А и трябва да премериш при каква топлина се топи парафина и да си направиш състемата така че да постига 2-3 градуса отгоре.

Един германец се свърза с мен преди години, той беше измислил един порест цимент който попива вода до 95% от обема си. И можеш да строиш над него. Имаше идея да се излива тоя цемент под къщата и цяло лято да се топли от колектори а през зимата да тегли енергията обратно.

Някой от магистралите в Швабия по хитлерово време са така направени.
шоп - майстор
Парафина ще е запечатен в стъклени бутилки от по 0,5 литра
Между бутилките ще има вода.
Този парафин, който имам се топи при 52 градуса С
За акумулиране на топлина от соларите мисля да опитам.


П.П. Глауберовата сол също е с голям потенциал
Boyan - специалист
Тони , ти имаш една правена система термопомпа вода-вода , имал си проблеми с нея и си се отказал да правиш повече такива .
Ако добре си спомням от по-ранните ти постове . Или пък не си правил а си виждал такава повредена , не си спомням точно .

Аз имам стотици и дори вече не им знам точната бройка .
Ремонтирал съм десетки машини на ивестни марки и доста самоделки .
Първите от тях са правени преди повече от 20 години .
Когато ходим на профилактики често чистим топлообменници от пясък и манган , което е елементарно , ако човек знае как и с какво .
Такова почистване е добре да се прави поне веднъж на 3 години , дори клиента редовно да си е чистил филтрите и да няма завишаване на сметките спрямо първите години употреба.
Много често дори някой е махнал филтрите .
Виждал съм какво ли не ...клонки , камъни , дори веднъж иглички и кокалчета на разложен таралеж :-D
До сега съм видял два калцирани с варовик външни топлообменника от стотици работили по няколко години .
Това може да се случи например при повреда в модула за контрол на кондензацията , когато е монтиран такъв .
И двата бяха декалцирани успешно и бързо .
В началото и аз се опасявах от този проблем и слагах междинен топлообменник .
Но опита през всичките тези години ме убеди , че проблема е силно преекспониран , а почистването лесно .

По света работят милиони такива машини от много много години , а ти казваш категорично , че не става и да не се занимаваме :?
Запомни нещо от мен !
Всяка технология има своите специфики и изисквания !
Ако всичко се изпълни както е редно , няма проблем с технологията !
turbocharged - специалист
пон авг 27, 2018 2:00 pmBoyan написа:
Запомни нещо от мен !
Всяка технология има своите специфики и изисквания !
Ако всичко се изпълни както е редно , няма проблем с технологията !
пон авг 27, 2018 11:27 amtony-bobo написа:
А това натрупване на колтения камък се получава единствено през летният период. Тогава температурата на агента 410А е страшно висока излизаща от компресора.
Термопомпата се ползва и за охлаждане. Може ли да се избегне образуването на котлен камък?
tony-bobo - специалист
пон авг 27, 2018 2:00 pmBoyan написа:
Тони , ти имаш една правена система термопомпа вода-вода , имал си проблеми с нея и си се отказал да правиш повече такива .
Ако добре си спомням от по-ранните ти постове . Или пък не си правил а си виждал такава повредена , не си спомням точно .

Аз имам стотици и дори вече не им знам точната бройка .
Ремонтирал съм десетки машини на ивестни марки и доста самоделки .
Първите от тях са правени преди повече от 20 години .
Когато ходим на профилактики често чистим топлообменници от пясък и манган , което е елементарно , ако човек знае как и с какво .
Такова почистване е добре да се прави поне веднъж на 3 години , дори клиента редовно да си е чистил филтрите и да няма завишаване на сметките спрямо първите години употреба.
Много често дори някой е махнал филтрите .
Виждал съм какво ли не ...клонки , камъни , дори веднъж иглички и кокалчета на разложен таралеж :-D
До сега съм видял два калцирани с варовик външни топлообменника от стотици работили по няколко години .
Това може да се случи например при повреда в модула за контрол на кондензацията , когато е монтиран такъв .
И двата бяха декалцирани успешно и бързо .
В началото и аз се опасявах от този проблем и слагах междинен топлообменник .
Но опита през всичките тези години ме убеди , че проблема е силно преекспониран , а почистването лесно .

По света работят милиони такива машини от много много години , а ти казваш категорично , че не става и да не се занимаваме :?
Запомни нещо от мен !
Всяка технология има своите специфики и изисквания !
Ако всичко се изпълни както е редно , няма проблем с технологията !
==========================================================

Имам не една а над десетина.
Но определено от поста ти, ние говорим за съвсем различни неща. От това коети има там и какво имаме тук.

Да котления камък може и да го почистваш но при вашите там. Но тукашните не е така просто. Имаме химикал такъв, а другия начин е да променаяш режима от топло,студено няколко пъти подред като си затворил притока на вода и той така се разбива от само себе си посредством температурните разширения.
Ти говориш за клони, камъни пясък, кости на животни.
Това за което говориш е различно от това което се опитам да ви обясня а то е когато имаш две сонди. от едната черпиш вода а в другата я връщаш. Там няма как да има клони таралежи камъни пясък.Там засмукваш водата от земните недра. Това е съвсем различно от ако помпата ти е вързана за някакъв водоем, река, събрана дъждовна вода. Във каталога точно е описано какво трябва да бъде качеството на водата преди да я включиш към отворен кръг.
А и второ, Всичките инсталации от този тип които съм правил са били на сонда с потопяема помпа. Нямам само една, такъв тип....
За тоя тип изпълнение говоря. Когато сондата ти е 60-70 метра и потопиш помпата с цол и половина тръба на 60 метра, ще ти е много трудно да я извадиш. Може да я потопиш на ръка но не можеш я извади на ръка в никакъв случай. усещаш ли че за различни неща говорим тук.
Имам два топлообменика тук не ми се режат за да ви покажа каква е вътрешната тръба по която тече водата. И как лесно се почиства.
tony-bobo - специалист
Ето за тоя тип говоря. Вода/Вода, отворен кръг. Инсталираме потопяемата помпа. Когато трубата се напълни и ако се опиташ да я извадиш, поради каквато и да е причина, най много да я изтървеш в кладнеца и си до там. Ни вода за пиене ни топло.
И друго при тоя тип. Тук кладенеца/сондата трябва де се почиства също. Представете си само каква вода е това на година ако ТП ти е 5 тона и има нужда от 40 литра вода на минута(а тя работи почти постояноо през цялата година). Умножете си го по часове, дни месеци и година. За какво иде реч. А ако са 16 тона на отворен кръг, това е като да източиш целия язовир искър.

Прикачен файл

P4140947 copy 2.JPG

Прикачен файл

P4140943 copy 2.JPG

Прикачен файл

P4140939 copy 2.JPG

Прикачен файл

P4140928 copy 2.JPG
Boyan - специалист
пон авг 27, 2018 6:17 pmtony-bobo написа:
Ето за тоя тип говоря. Вода/Вода, отворен кръг. Инсталираме потопяемата помпа. Когато трубата се напълни и ако се опиташ да я извадиш, поради каквато и да е причина, най много да я изтървеш в кладнеца и си до там. Ни вода за пиене ни топло.
И друго при тоя тип. Тук кладенеца/сондата трябва де се почиства също. Представете си само каква вода е това на година ако ТП ти е 5 тона и има нужда от 40 литра вода на минута(а тя работи почти постояноо през цялата година). Умножете си го по часове, дни месеци и година. За какво иде реч. А ако са 16 тона на отворен кръг, това е като да източиш целия язовир искър.
И аз за този тип говоря :)
Гледам , че не слагате хром-никелово усигурително въже .
Може би в Америка не е разпространена практика . В България се слага задължително .
Без него наистина има риск да ви остане помпата в сондажа . А и с него се вади лесно с прост родан .
Започвам да разбирам , че във вашият регион има различни специфики .
Например в България и по-конкретно в моята област - Пловдив, водните слоеве започват от 3-тия до 6-ти метър .
Тук нормалната дълбочина на сондаж е 20 метра при диаметър на сондиране 370мм и затръбяване на 160-200 мм .
При нас се сондира с водопробивни машини и цената на метър е 40 лева .
Това ни дава възможност да ползваме не 3 инчови помпи като при вас , а значително по-евтините с голям диаметър .
Вода имаме в излишък и не ни е проблем потока . Поради тази причина оразмеряваме 16 киловатова ТП да работи със 60 литра на минута , за да получим висок COP ( Coefficient of performance )( това ,което наричате КПД ).
Тук не сме виждали "желязната бактерия" , която е разпространена при вас .
Имаме бактериално замърсяване , но то се отлага само в застояли води .
Вероятно и структурата на варовика не е точно като при вас , защото тук се натрупва по Desuperheater топлообменниците .
Поради това и препоръчваме на клиентите да монтират омекотители със смола на водата за битови нужди .
Но много много рядко по кондензаторите .
Сега като се замислих за това доста спомага факта , че тук използваме предимно пластинчати топлообменници от ASI-316.
При тях потока е силно турболентен , което пречи на натрупването .

Говорим за едно и също нещо , но явно в Америка и в България има разлики в условията , в които монтираме .
tony-bobo - специалист
пон авг 27, 2018 5:03 pmturbocharged написа:
пон авг 27, 2018 2:00 pmBoyan написа:
Запомни нещо от мен !
Всяка технология има своите специфики и изисквания !
Ако всичко се изпълни както е редно , няма проблем с технологията !
пон авг 27, 2018 11:27 amtony-bobo написа:
А това натрупване на колтения камък се получава единствено през летният период. Тогава температурата на агента 410А е страшно висока излизаща от компресора.
Термопомпата се ползва и за охлаждане. Може ли да се избегне образуването на котлен камък?
===============================================================
Не може да се избегне. При нас дълбочината на дупчене е много по дълбока и варовика вероятно е в по голяма концентрация.Но Boyan по долу пише че използвате там други топлообменници и водата не е варовита толкова.
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 34

Тема "Термопомпа Земя-Вода(самоделна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: