• 1
  • 2
Почерпете информация и ценни съвети от темите за хидроизолация или разгледайте майстори и фирми за хидроизолация.
dobi4eto - помощник
Привет!

Искам да си инсталирам декоративна коркова облицовка на един таван под ъгъл с цел визуален ефект и не толкова изолационен (зная, че коркът има и изопационни фукции).
Намерих неободимите материали и майстор, но момчето се занимава само и единствено с корк и като видя къде трябва да се монтира ми каза, че трябва подготовка на повърхността.

В момента има отгоре надолу

1. Битум на листове с посипка
2. Течен битум (разтвор керосин) положен преди полагането на листовете
3. 4 х ОСБ плоскости 20 мм легнали върху метални Т образни греди профил 8 мм заварени за железата, "стърчащи" от бетона (здраво захванати)
5. Под всяко ОСБ има и 4 х дебели парчета стиропор 15 см (сив на цвят - ужким със графит в него, някво на BASF), потенциално с "по-добри свойства от нормалния стиропор". Не знам как са свързани.
5. Под ОСБ плоскостите има мрежа и замаска. НЕ ДЮБЕЛИРАНИ към цялата конструкция.
6. (Проблемното нещо) - едни стиропори, квадратчета 50 х 50, които за залепени със лепило за изолация тип теракол, вместо с правилното лепило за стиропор (което се маха лесно пост фактум, ако потрябва демонтаж).
Изображение
Изображение
Съответно дори и да изкъртя тези стиропори, под тях остава релеф, който пречи на мастора с корка да си свърши работата.
Другото кофти нещо е, че таванът на места е 7 - 8 метра и дори със стълба е трудно достъпно за удобна работа.

Искам
1. Да съм сигурен че няма да ми падне тавана!
2. Да раккарам стиропорените квадтарчета
3. Да сложа дюбели хванати в ОСБ-то, което лежи върху металните греди и е добър фундамент, но без риск да компрометирам изолзцията отгоре.


3. Да направя замаска ИЛИ да залепя някаква плоскост, която да направи повърхнстта гладка, или да наема майстор, който да положи нова мрежа + замаска, за да подготви терена за корк майстора.
Страх ме е, че ако просто махна стиропорите и сложа "пласт" замаска отдолу + нова мрежа или пък някаква гладка плоскост тип гипс-картон всичко ще натежи прекалено много и цялата оригинална мрежа ще се "отпори" и ще ми падне на главата, защото е залепена, а не дюбелирана.

Ще прикача и снимки за да е по-ясно.
Най-големият ми проблем е с дюбелирането (липсата му в момента). Може ли примерно да си сложа 10 дюбела и ако някъде "пробие" отгоре, просто да положа още един "слой" хидро-изолация или рискувам да прецакам всичко така?
Руди - майстор
Да поясниш:
4 х OSB 20 мм това 4 пласта ли са, общо 80 мм?
4 х 15 см стиропор - общо 60 см ли са?
Бетонът, от който стърчат железата какво е - колони, греди?
Какви са размерите на стоманените Т-греди и как е обърнато Т-то,
през какво разстояние са и колко са дълги?

В какво ще се опитваш да дюбелираш от всичко изброено?
dobi4eto - помощник
пет сеп 07, 2018 11:20 amРуди написа:
Да поясниш:
4 х OSB 20 мм това 4 пласта ли са, общо 80 мм?
4 х 15 см стиропор - общо 60 см ли са?
Бетонът, от който стърчат железата какво е - колони, греди?
Какви са размерите на стоманените Т-греди и как е обърнато Т-то,
през какво разстояние са и колко са дълги?

В какво ще се опитваш да дюбелираш от всичко изброено?
Привет, благодаря за отделеното време.
Исторически това е остатък от "таванна дограма" от едно време, тези Т образните греди са четири ширината им е около 15 см на око.
Формата/позицията им им ей ей така легнали
_|_
общо са 7
две отгоре и отдолу, хоризонтални, и 5 вертикални. цялото нещо е под ъгъл (снимка долу)

2 в двата края и 3 в средата, дълги са около 2м и 50 см и са пред 1 метър една спрямо друга.
освен Т формата, накрая имат и нещо като метална плочка, която да спира плоскостите да се плъзгат след едно ниво.


На тях са се държали прозорците на времето - не стъклопакет, а от тези матираните стъкла, подсилени с тел вътре единичен слой стъкло, без въздушна възглавница.
Но така ставаше като парник и премахнахме тези огромни стъкла и на тяхно място са поставени 4 големи ОСБ-та, легнали върху Т гредите, които са били фундамент на дограмата. Те са си част от блока един вид. Строен е 1990, ЕПК.

Върху ОСБтата има хидро-изолация, а под тях тези стереопорите на БАСФ пак 4 листа.

Обемът в жилището е голям и имаме основно външни стени почти навсякъде, но нямаме проблеми с отоплението и охлаждането.

Въпросът е чисто естетически, да махнем стереоопорите и да сложим корк, но се превърна в технически.

Нямам представа в какво да хвана дюбелите в момента, защото рискувам да пробия горната част и да "изляза" над изолацията.
Ще извикам професионален майстрор да направи оглед и да направи замаската, защото аз не умея, просто търся идеи как да се укрепи/подходи, без да слагам нов слой ОСБ отгоре.
Аз не виждам лесен вариант и малко съм отчаян, затова и си направих регистрация тук.
Последна промяна от dobi4eto на съб сеп 08, 2018 9:47 am, променено общо 1 път.
Руди - майстор
На първо четене може да се хванат на Т-гредите окачвачи и напреко
на стоманените греди UD профили за гипскартон и отдолу гипсксартон
като основа за корка.
dobi4eto - помощник
пет сеп 07, 2018 1:55 pmРуди написа:
На първо четене може да се хванат на Т-гредите окачвачи и напреко
на стоманените греди UD профили за гипскартон и отдолу гипсксартон
като основа за корка.
много благодаря за идеята,
и като дойде майстор да огледа ще му покажа и какво сте препоръчали Вие
ще направя обновление на темата със завършения проект (надявам се) :partyman:
шоп - майстор
Само аз ли си мисля, че сериозно са объркани нещата?
За покрив имаме 4 слоя ОСБ х 20мм= 80мм
стиропор 4 слоя х150мм= 600мм

И всичко това се крепи на Т образи с дължина 2,5м през ширина 1 метър

Имаме полета по 2.5м2, които при 200 кг/м2 снегово натоварване понасят 500 кг за бр/поле :idea:

Забележете, че ОСБ то не е горна настилка, ами е вкарано между Т образи.
Тук има много хипотези, как е укрепено и дали изобщшо е укрепено ОСБ срещи провисване :?
miliad - майстор
А аз чете,чета, препрочитам и пак не схващам как е подредено цялото изделие. Кое е отгоре, кое е отдолу, за'би замаските на тавана.
Корка е лек/или аз съм в грешка/, трябва му равна гладка повърхност. Значи една шпакловка би трябвало да е достатъчна?!

Това желязо е здраво щом е предвидено за покривно остъкление на блока, но всъщност 4листа ОСБ са натрупани един върху друг или общо с 4 листа покрихте целият покрив. Това не се разбира.
dobi4eto - помощник
пет сеп 07, 2018 6:03 pmmiliad написа:
А аз чете,чета, препрочитам и пак не схващам как е подредено цялото изделие. Кое е отгоре, кое е отдолу, за'би замаските на тавана.
Корка е лек/или аз съм в грешка/, трябва му равна гладка повърхност. Значи една шпакловка би трябвало да е достатъчна?!

Това желязо е здраво щом е предвидено за покривно остъкление на блока, но всъщност 4листа ОСБ са натрупани един върху друг или общо с 4 листа покрихте целият покрив. Това не се разбира.
Със шпакловка / з̶а̶м̶а̶с̶к̶а̶ ще стане, да.
Работата е там, че от сегашните стиропори като ги "изкорубя" остава лепило поне 5 мм релеф и ако трябва да се компенсира тази разлика с нова мрежа + замаска за да стане равно, ще отиде много материал и ще натежи още повече.
Това желязо е здраво щом е предвидено за покривно остъкление на блока,
Сигурен съм, че конструкцията на фундамента е много здрава. Според мен е изчислено и за снега още като е строен блока. Сега просто ер заменено и вместо стъкло има ОСБ.
НЕ Е защитено против провисване, точно това имах предвид като исках да подчертая че не е дюбелирано.
Това желязо е здраво щом е предвидено за покривно остъкление на блока, но всъщност 4листа ОСБ са натрупани един върху друг или общо с 4 листа покрихте целият покрив. Това не се разбира.
Общо 4 за цялата площ.
С 2 думи ми трябва да стане гладко, с минимални усилия, мръсотия и зор.
Последна промяна от dobi4eto на съб сеп 08, 2018 7:17 am, променено общо 1 път.
miliad - майстор
Изгрaждaте конструкция зa окaчен тaвaн зaхвaнaтa зa метaлните профили с къси винтове /a тези профили видими ли сa?/ , към конструкциятa монтирaте лек пaнел( тънко ОСБ, шперплaт) и нa него лепите коркa. Нямa нуждa дa свaляш декорaтивните пaнa. Aко железните профили сa покрити от стиропорa, може дa се нaпрaви дупкa в него сaмо зa окaчвaчa и после дa се зaпълни с пянa.
П. С. Ония смеси дето се мaжaт нa стенaтa и тaвaнa се викaт мaзилкa и шпaкловкa. Зaмaскa се слaгa нa подa и овошките. Кaпиш! :cool:
dobi4eto - помощник
пет сеп 07, 2018 9:25 pmmiliad написа:
Aко железните профили сa покрити от стиропорa, може дa се нaпрaви дупкa в него сaмо зa окaчвaчa и после дa се зaпълни с пянa.
точно така си го представям, гредите не се виждат отвътре нито отвън - отвън са покрити от битума и ОСБ тата лежат върху тях под силата на гравитацията + лепило и винтове.
отвътре са скрити от стиропора и мрежата + декоративните пана стиропор 50 х 50 с кошмарния релеф.
но с ревизионни отвори за държачите би се получило, само не зная може ли да се закрепи вместо с винтове със заварка - чувал съм че 1 капка заварка издържа огроно натоварване, та ако някой хубаво ги нацвъка със заварка отвътре, без да се излиза от горната част, но да имам солидни държачи, или трябва с винтове, а не със заварки
съжалявам за термините, аз не съм специиалист.
Изображение
в розово сложих къде са металните греди, в зелено къде си представям да има закрепени държачи за UD профилите.
друг вариант би бил да пробвам да "изстържа" остатъците от теракол лепилото, надявайки се дастане гладко, до мрежа, и след това да се коригира с тънък слой, но ще е ужасно мръсно, ако взема да го стържа.
  • 1
  • 2

Тема "Дюбелиране таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: