Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
emsy - специалист
Сложих го ..( по съвет).. защото има осцилации при превключването, а така се намалят.
Ама си мисля, тези осцилации проблем ли са ако ги има, да си стоят така?
Прикачен файл:
osc.JPG
osc.JPG (36.57 KиБ) Видяна 1458 пъти
АБВ потребител - специалист
А кондензаторите които са последователно в първичната намотка там ли са? Има ли дросел също там?
yangi - специалист
нед сеп 09, 2018 1:00 pmАБВ потребител написа:
Клиповете се качват като натиснеш десен бутон на мишката върху клипа и копиране, и след това десен бутон и поставяне в полето. :)
Имаш в предвид полето за писане, просто поставяш линка там.
yangi - специалист
нед сеп 09, 2018 2:59 pmemsy написа:
Като стана дума за снубери, как се изчисляват?
Имах някъде методиката. Дано не забравя и да имам време да я намеря. Но е добре да се придържаш към оригиналната схема на автора. Стига да е изпитана с времето.
yangi - специалист
Emsi търси причината, а не да лекуваш последствията. Под товар осцилацийте може да нарастнат и няма да те спаси снубера. Причините може да са много. Например: лоша топология, лошо навит трансформатор, по-бързи транзистори. Имаш ли някаква увереност, че схемата е работеща?
emsy - специалист
Силовата част е както на моята схема , но без дросел.
Имам пълен мост, последователно на силовия траф - 10 uF кондензатори , нямам дросел.
Нямам снубери паралелно на транзисторите.
Схемата е работеща, в смисъл, изгорил съм вече 20 -тина електрода, но сега ще правя платките, че са на макетни платки за сега.
Тези осцилации на снимката са под товар. Първата е без снубер, втората със снубера.
АБВ потребител - специалист
Да,да в полето за писане го поставяш и готово. :) Emsy ,осцилацийте идват от свързаните последователно кондензатори според мен.Опитай с по малки капацитети.10 мф са много за тази честота.Мисля че ще стане.Пробвай. :) И кондензаторите задължително пред първичната намотка , а не след нея.
emsy - специалист
Ще пробвам с по малко. Те са 2 по 4.7 uF ( 9.4 общо )
( но имам някакви спомени че преди пробвах и без тях, и май нямаше промяна)

А това дали са преди или след първичната, има ли значение ?
Нали тока е променлив, при единя полупериод се явяват преди намотката , а при дугия след нея.
Или бъркам :)
АБВ потребител - специалист
Да за това си прав, би трябвало да няма значение къде са сложени,но гледам на няколко схеми на апарати които се произвеждат са дадени така, незнам защо.Получава се трептящ кръг от някъде иначе от къде тези осцилаций.Виж и захранването на ШИМ-а добре ли е филтрирано.
emsy - специалист
Захранването е добре на шима.
По ми е интересно с какво могат да навредят тези пулсации.ю
Може ли да имат някакъв негативен ефект?
Ако не, хич няма да ги мисля :)

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: