• 1
  • 2
Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
Здравейте,

Имам старо външно тяло на климатик 24-а, в което е събран фреона му.
Искам да събера фреона му в бутилка и се чудя дали мога да го събера чрез неговия компресор без да викам хора с техника за събиране на фреон?

Благодаря!
plamen6703 - майстор
Жоро, няма да стане тая работа както я мислиш, иска си да имаш оборудване и най-важното да знаеш как се работи с него :wink: Не знам каква е целта на занятието, но ако си решил да работиш в тази посока трябва да седнеш и да прочетеш доста неща свързани с хладилната техника :) Има автоматични станции, които правят всичко с натискане на "копчета" :wink: , но е хубаво да знаеш как протича процеса, втечняване, евакуиране, отделяне на маслото, връщане обратно и т.н. все елементарни неща :)
Желая ти успех! :partyman:
Целта на занятието е да се опитам да си сглобя термо помпа вода-вода. Искам да сменя топлообменника на външното тяло с друг който е за фреон-вода.
Всичко е с чисто учебна цел. Имам манометри и вакуум помпа, но ако не мога да го събера, по-евтино ще е да го изпусна и да го заредя на ново. Само се чудя маслото дали ще остане в компресора?

Поздрави!
plamen6703 - майстор
Действай тогава както ти е най-евтино, маслото ти е най-малкият проблем в този случай :wink: ! :partyman:
шоп - майстор
@georgibln89 приветствам те с добре дошъл във форума.
Самия аз от малко над една години се интересувам от хладилни машини. Направих си една ТП вода/вода с малко чужда помощ. Правя още една ТП с помоща на колегата Боян.

Не казваш какъв е фреона, а това е най-важното. Ако е 22 то не мисли за маслото. Ако е 407 или 410 тогава трябва да мислиш и за влагата, която евентуално може да се абсорбира.

Като цяло, щом имаш вакуум помпа ( надявам се да е с дълбок вакум) може да вакумираш един ресивер за многократна употреба и там да евакуираш фреона.Резултата ще е още по-добър ако ресивера ако го охладиш във фризер преди процеса на евакуация.

Във форума са и многоуважаемите от мен Боян, Стоев, Валикса и други, които имат огромен опит и безрезервно го споделят. Ако прочетат темата предполагам ще се включат, ако не можете да им пишете на лични.
вт сеп 11, 2018 4:44 pmшоп написа:
@georgibln89 приветствам те с добре дошъл във форума.
Самия аз от малко над една години се интересувам от хладилни машини. Направих си една ТП вода/вода с малко чужда помощ. Правя още една ТП с помоща на колегата Боян.

Не казваш какъв е фреона, а това е най-важното. Ако е 22 то не мисли за маслото. Ако е 407 или 410 тогава трябва да мислиш и за влагата, която евентуално може да се абсорбира.

Като цяло, щом имаш вакуум помпа ( надявам се да е с дълбок вакум) може да вакумираш един ресивер за многократна употреба и там да евакуираш фреона.Резултата ще е още по-добър ако ресивера ако го охладиш във фризер преди процеса на евакуация.

Във форума са и многоуважаемите от мен Боян, Стоев, Валикса и други, които имат огромен опит и безрезервно го споделят. Ако прочетат темата предполагам ще се включат, ако не можете да им пишете на лични.
Здравей, Фреона с който е системата е Р410А. Мисля да направя както ти каза, да вакуумирам една бутилка за многократна употреба, след което да я изстудя. После мисля да я свържа към сервизния порт на течната линия (след ТРВ) и да включа машината да изкара колкото може. След това мисля да направя обратното, да включа бутилката към газовата линия да превключа режима на работа с четирипътния вентил и да вакумирам кондензатора (идеята ми е да изтегли каквото може). За маслото не мисля да се притеснявам, мисля че ще го изкара със фреона, и тей като после пак ще върна стария фреон, предполагам отново ще се върне и маслото което е смесено с фреона. Сигурно може и да греша но за момента това ми е логиката.
Искам да уточня, че външното тяло не е свързано към вътрешно, разполагам само със него.

П.С.: Ако знаете от къде мога да намеря и добра книга за климатични системи, без значение дали в електронен или хартиен вид? В интернет много трудно успявам да сглобя цялата картинка :)

Поздрави.
plamen6703 - майстор
ср сеп 12, 2018 10:25 amgeorgibln89 написа:

П.С.: Ако знаете от къде мога да намеря и добра книга за климатични системи, без значение дали в електронен или хартиен вид? В интернет много трудно успявам да сглобя цялата картинка :)

Поздрави.
Хвърли едно око на този учебник https://knizhen-pazar.net/index.php?opt ... 0%BA%D0%B0 Почва се от простото към по-сложното и е важно първо да научиш устройството и принципа на действие.
Най-важното го имаш и то е мерак да се научиш :)
Пази се от "знания" получени в интернет форуми, повечето, които дават "акъл" по различни въпроси свързани с климатична, хладилна и друг вид електронна техника плагиатстват от "нета" и се изживяват като "специалисти"
Желая ти успех!
ср сеп 12, 2018 11:37 amplamen6703 написа:
ср сеп 12, 2018 10:25 amgeorgibln89 написа:

П.С.: Ако знаете от къде мога да намеря и добра книга за климатични системи, без значение дали в електронен или хартиен вид? В интернет много трудно успявам да сглобя цялата картинка :)

Поздрави.
Хвърли едно око на този учебник https://knizhen-pazar.net/index.php?opt ... 0%BA%D0%B0 Почва се от простото към по-сложното и е важно първо да научиш устройството и принципа на действие.
Най-важното го имаш и то е мерак да се научиш :)
Пази се от "знания" получени в интернет форуми, повечето, които дават "акъл" по различни въпроси свързани с климатична, хладилна и друг вид електронна техника плагиатстват от "нета" и се изживяват като "специалисти"
Желая ти успех!
Благодаря за информацията!
a_stoev - майстор
вт сеп 11, 2018 2:29 pmgeorgibln89 написа:
Целта на занятието е да се опитам да си сглобя термо помпа вода-вода. Искам да сменя топлообменника на външното тяло с друг който е за фреон-вода.
Всичко е с чисто учебна цел. Имам манометри и вакуум помпа, но ако не мога да го събера, по-евтино ще е да го изпусна и да го заредя на ново. Само се чудя маслото дали ще остане в компресора?

Поздрави!
В другата тема вече го бистрихме, че е безсмислено да разваляш готово тяло. По точно ще извадиш компресора, четирипътния и течностния отделител и ще ги сложиш на новата машина.
Между другото с изключение на компресор останалите елементи може да се вземат от скрападжии на буквално нулеви цени.
3 кила фреон са си поне 150 лв, все си мисля че ще намериш някой да му закараш агрегата да ти го изсмуче със събирачката. На самотек няма да стане нищо. Идеалния случай, от бутилка в бутилка да смуче течна фаза се прехвърлят под 1/2.
На теория, ако държиш бутилката на студено /в мазето или фризера/, а климатика е загрят след време фреона ще се събере сам. Зимата климатиците "сами" си събират фреона, като се налага сваляне на повредено тяло през зимата в тръбния път и вътрешното има само газ, има няма 100 гр.
ср сеп 12, 2018 10:43 pma_stoev написа:
вт сеп 11, 2018 2:29 pmgeorgibln89 написа:
Целта на занятието е да се опитам да си сглобя термо помпа вода-вода. Искам да сменя топлообменника на външното тяло с друг който е за фреон-вода.
Всичко е с чисто учебна цел. Имам манометри и вакуум помпа, но ако не мога да го събера, по-евтино ще е да го изпусна и да го заредя на ново. Само се чудя маслото дали ще остане в компресора?

Поздрави!
В другата тема вече го бистрихме, че е безсмислено да разваляш готово тяло. По точно ще извадиш компресора, четирипътния и течностния отделител и ще ги сложиш на новата машина.
Между другото с изключение на компресор останалите елементи може да се вземат от скрападжии на буквално нулеви цени.
3 кила фреон са си поне 150 лв, все си мисля че ще намериш някой да му закараш агрегата да ти го изсмуче със събирачката. На самотек няма да стане нищо. Идеалния случай, от бутилка в бутилка да смуче течна фаза се прехвърлят под 1/2.
На теория, ако държиш бутилката на студено /в мазето или фризера/, а климатика е загрят след време фреона ще се събере сам. Зимата климатиците "сами" си събират фреона, като се налага сваляне на повредено тяло през зимата в тръбния път и вътрешното има само газ, има няма 100 гр.
Здравей, не мисля да събирам фреона на самотек, а да му "помогна" да излезе с компресора, както описах по-горе.

Поздрави!
  • 1
  • 2

Тема "Събиране на фреон от външно тяло?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: