• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Gadnyara - специалист
Ето моята, поправете ме.
Имаме 15кв.м (6*5.2м) покрив, с общ товар 3т.
Разпределяме ги на 6+6+2.5+2.5м греди по периферията и стават 176кг/м разпределен товар.
Огъващия момент е 1760*6*6/8=7920Nm.
Ако онова 260 не е 2.6 пъти, а е добавка на 60кг/кв.м, значи бъркам генерално...
brick - специалист
Gadnyara написа:
Ето моята, поправете ме.
Имаме 15кв.м (6*5.2м) покрив, с общ товар 3т.
Разпределяме ги на 6+6+2.5+2.5м греди по периферията и стават 176кг/м разпределен товар.
Огъващия момент е 1760*6*6/8=7920Nm.
Ако онова 260 не е 2.6 пъти, а е добавка на 60кг/кв.м, значи бъркам генерално...
Едноскатен покрив е, няма носещи греди по късите страни, целия товар ляга върху двете дълги.
Gadnyara - специалист
Да, сетих се по-късно, че не се практикува често да се добавят други "дълги", които да разпределят товара.

Оставям знаещите да помагат....аз явно не съм от тях.
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср авг 29, 2018 8:09 pmЧираче написа:
Никой до момента не коментира динамичните натоварвания.
От дискотеката или фитнеса на гълъбите и врабчетата? Или пък от пулсациите на вятъра?
BLUEPUPIL-2 - специалист
ср авг 29, 2018 6:29 pmbrick написа:
При мен се получи, че 2 греди стигат едва-едва, обаче бях взел премостено разстояние 5,5 м и минимална стреха. Използвах формулата за разпределен товар q.l^2 / 8, ако не се лъжа - справочника е в къщи, а в момента съм навън и пиша от таблет.
Ако са 2бр. PERI, като тези, обект на дискусията, то HSS ст. греда 160х90х3 ще носи пак толкова и е с тегло от 11.5кг на л.м. и ще е по-лека от двете PERI-та (2x5.9кг на л.м.=11.8кг). Ако пък си ползвал правоъгълни дървени греди, трябва да са доста тежички, че да вършат работата, без да правят видимо тумбаче.
nas123 - напреднал
Здравейте отново,

Да спомена, че си намерих човек от форума, който да направи всичко около 2-те СТБ колони. Стъпките ще бъдат на дълбочина 80 см, с размер 50х50х100 см (ще стърчат малко над почвата, за да се изравнят с въпросната плоча).

Провесът/светлият отвор ще бъде 5.35 м, а гредата отгоре HEA 200.

Захващането на HEA-та ще бъде посредством планка с вбетонирани 'крачета'. Можете ли да ми кажете повече за самата планка? 25х25 см ли трябва да бъде и да стъпи над колоната? Или 22х25 см като самата тя да се изравни с бетона?

Също така 'крачетата' колко трябва да са захванати? 10-15 см? И те от арматурно желязо ли да бъдат?

Благодаря,
BLUEPUPIL-2 - специалист
нед сеп 09, 2018 11:24 pmnas123 написа:
Можете ли да ми кажете повече за самата планка? 25х25 см ли трябва да бъде и да стъпи над колоната? Или 22х25 см като самата тя да се изравни с бетона? Също така 'крачетата' колко трябва да са захванати? 10-15 см? И те от арматурно желязо ли да бъдат? Благодаря,
Две по-малки планки от двете страни на колоните под оста на HEA. Местното натоварване върху бетона ще е по-малко при сеизмична сила. За целта гредата трябва да наддаде от колоните с 8-10см. Може и с една планка, ама подробности, чак като почнеш и качиш снимки, че нещата много се теоритизираха. P.S. Може и да се сложи разтвор под НЕА и товара да се поеме директно от бетона на върха на колоната, а между планката и НЕА да остане луфт, ако ще се ползват болтове. Последните няколко бигли на върха на колоната са през 5см, а над последната има 2-3 см бетон. Надлъжната армировка може да завърши по няколко начина.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
2.png
2.png (32.5 KиБ) Видяна 2090 пъти
Прикачен файл:
1.gif
1.gif (9.3 KиБ) Видяна 2090 пъти
Руди - майстор
нед сеп 09, 2018 11:24 pmnas123 написа:
Захващането на HEA-та ще бъде посредством планка с вбетонирани 'крачета'. Можете ли да ми кажете повече за самата планка? 25х25 см ли трябва да бъде и да стъпи над колоната? Или 22х25 см като самата тя да се изравни с бетона?

Също така 'крачетата' колко трябва да са захванати? 10-15 см? И те от арматурно желязо ли да бъдат?
Ако направиш планката 25/25 ще имаш проблем с бетонирането
и вибрирането. Или ще трябва да оставиш отвор да минава бетона
и вибратора (не по-малко от ф80мм) или да бетонираш и веднага да
монтираш планката в пресния бетон (трябва да се заварят някакви
уши за нивелиране и фиксиране към кофража).
"Крачетата", често се наричат "мустаци" са от арматурно желязо,
оребрено, примерно 4N14 по 20 см, трябва да влязат вътре в стремената
на колоната. Планката поне 10-12 мм.
nas123 - напреднал
ср сеп 12, 2018 7:01 pmBLUEPUPIL-2 написа:
Две по-малки планки от двете страни на колоните под оста на HEA. Местното натоварване върху бетона ще е по-малко при сеизмична сила.
Имаш предвид напречно на оста 2 планки? Или по дължина на НЕА?

А ако е 25/25 планката, аз си мислех веднага след изливането на бетона да я вкарам и нивелирам. Не е ли това най-лесният начин?

Ако са 2 планки, както предложи BLUEPUPIL, по същият начин си мисля. По 2 'мустака' 4N14 на планка, която ще е дебела 12 мм?

А ако се завари колоната от 2-те страни, какво ще стане с топлинното разширение/свиване на НЕА? Вариант ли е да бъде заварена от едната страна и хваната с болтове/анкери от другата. Като отворите за болтовете ще бъдат елипсовидни (по дължина на НЕА) с няколко милиметра по широки. Дали така няма да се разбият леглата им, поради стягането?

Ако се сещате за по-добър начин, ще се радвам да го 'чуя' :)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13

Тема "Едноскатен навес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: