Напишете въпрос свързан със санирането.
loudidd - напреднал
Привет, колеги - изчетох всички теми за изолация на подпокривна плоча, но тъй като у мен остават въпроси, питам пак. Не видях за удачно в чия тема да попитам и пускам нова тема, ако прецените, че не е редно - да се трие... :)

Направих си ремонт на третия етаж на къщата, нисък етаж - 2.20-2,30, с чупка в краищата е плочата, не е изцяло равна.
Отоплявам се с хиперинверторни климатици, сметките не са лоши - около 120лв./месец с бойлер, готвене, тв, компютър.
Отдолу ме отопляват спорадично (около 8 часа дневно) с камина (през тавана минават два комина, действащи.
Дограмата ми е хубава.
Нямам външна или вътрешна ТИ.

Чуденката е да изолирам поне плочата отгоре, вътрешно не е възможно (нисък таван и завършен ремонт).
Таванското се ползва мноого рядко, стоманобетонна плоча е...

Досега мухъл нямам, не искам да почвам да имам - та ако сложа фибран, кое е правилното изпълнение - първо найлон и после отгоре фибрана или? Стереопор не искам да слагам, ако не фибран, какво?

Замазка нямам намерение после да правя, може би една шпакловка за запечатване и ще хвърля 2-3 ОСБта да се стъпва по тях при качване и туй то...

Та фибран ли, що ли? Каменната вата за под май не е ок... И как да се изпълни, за да не си направя беля с мухъла?


Благодаря Ви!
naster - майстор
Вата защо не? Нали е подпокривно и сухо?
loudidd - напреднал
чет сеп 13, 2018 2:59 pmnaster написа:
Вата защо не? Нали е подпокривно и сухо?
Без да правя скара с греди и после ОСБ, ще мога ли да стъпвам отгоре, примерно само ако хвърля 2-3 листа ОСБ отгоре?
naster - майстор
Тц, няма такава вата без конструкция, по която да се ходи. Според площта, която трябва да бъде покрита, може да се пресметне кое е по-ефективно чисто финансово. XPS, освен като екстериорна изолация и с подходящата твърдост, няма друго предимство, а качва цената, а и от противопожарна гледна точка ватата е по-подходяща за интериор. В моята къща подпокривното ще е с вата 30 см, но при мен плоча няма да има.
шоп - майстор
Моя таван е малко над 100м2
Залепил съм два слоя фибран х 5 см на кръст

Общата дебелина е 100мм и е лепено само с пяна за лепене на ТИ
Отгоре си ходя спокойно. Няма нито замазка нито ОСБ

Много съм доволен от резултата. Лесно, евтино и предполагам за две зими изолацията се изплаща. Публикувал съм доста снимки из различни теми.
Успехи!

П.П. Фоамборда е еквивалент на фибран, а цената му е доста по-ниска.
naster - майстор
Практично решение! Звучи и лесно откъм изпълнение DIY, особено за таван, където не се играе ръченица, например. Предполагам, че зимата плочата се задържа достатъчно топла, за да не падне Т под кондензна точка. А с оглед на изпарения, какво служи като паропреграда, за да не попаднат дифузни пари между бетона и полистирена?
loudidd - напреднал
чет сеп 13, 2018 4:10 pmшоп написа:
Моя таван е малко над 100м2
Залепил съм два слоя фибран х 5 см на кръст

Общата дебелина е 100мм и е лепено само с пяна за лепене на ТИ
Отгоре си ходя спокойно. Няма нито замазка нито ОСБ

Много съм доволен от резултата. Лесно, евтино и предполагам за две зими изолацията се изплаща. Публикувал съм доста снимки из различни теми.
Успехи!

П.П. Фоамборда е еквивалент на фибран, а цената му е доста по-ниска.

Да, бихте ли споделили слагали ли сте някаква паропреграда, има ли проблеми с мухала? Изобщо само се лепи за плочата и толкоз - това не крие риск за поява на мухал долу?
шоп - майстор
чет сеп 13, 2018 4:21 pmloudidd написа:


Да, бихте ли споделили слагали ли сте някаква паропреграда, има ли проблеми с мухала? Изобщо само се лепи за плочата и толкоз - това не крие риск за поява на мухал долу?
Точно така само го лепя за стоманобетонната плоча.
Нищо друго.

Аз имам система за принудителна вентилация с рекуперация. За какъв мухул да говорим?

Хора, които са си запечатали имотите на 100% да му мислят:-)
loudidd - напреднал
Дайте мнение, който няма система с рекуператор, ако си лепи фибран върху подпокривната плоча, какво да е изпълнението, за да се избегне кондеза/мухъла...? :)
8180 - майстор
чет сеп 13, 2018 4:49 pmloudidd написа:
Дайте мнение, който няма система с рекуператор, ако си лепи фибран върху подпокривната плоча, какво да е изпълнението, за да се избегне кондеза/мухъла...? :)
Не си много изчерпателен в питането си, но по-принцип:
- ако досега не си имал конденз със "студения" таван, няма причини да се появи като го изолираш и стане "по топъл";
- ако се опасяваш от натрупване на влага в конструкцията (напр. между бетона и фибрана), тези проблеми са характерни по-скоро за вътрешна ТИ;
- в обсъждания случай, пароизолация не е необходима - "проблемният" слой ще е доста топъл от вътрешната топлина през топлопроводимия бетон.

Във връзка с горното не е проблем да се изпълни с ХПС (Фибран), ОСВЕН от противопожарни съображения. Тук спасението е единствено с мин. вата и донякъде със замазка, според мен.
Не съм много компетентен противопожарно, но полистирените (ХПС, ЕПС) са горими и отделят опасни газове. Бих защитил поне вероятните места за проникване на пламък, напр. около комините се сещам.

Тема "Питане за изолация на подпокривна плоча..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: