Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
Алекси Георгиев - напреднал
Пусках помпата пробно с маркуч 1" и кран - работи и струята е добре като сила. Притеснява ме, че като няма консумация на вода изключва, но щом отворя кранчето й трябват 10 секунди и се включва веднага. Значи ако на съд, който да пълни, тази помпа ще е цял ден на "иди ми - дойди ми"
Купих ролка 100 метра от черните тръби 1цол (ф24х2 май пишеше на тях) и правя сметка в най-скоро време да ги вкопавам на 60-70 см. в земята.
На кратко да опиша терена:
Кладенеца е дълбок 7м. Когато е пълен, от кота нула до водата е не повече от метър. Смукателния маркуч го взех 10 метра и помпата е на два-три метра от кладенеца. Ще я слагам в шахта, дълбока 1.5 метра, изолирана с фибран и метален капак. Стените не знам какво да ги правя, защото ако и тях изолирам няма да пази от студ повече, отколкото почвата. Така... Тръбата ще стига до вилата. От кладенеца до вилата са 70-75 метра дължина с денивелация +13~15 метра. Къщата е едноетажна с таванско. Сега... При тия постоянни вкл. и изкл. на помпата не я знам колко ще изкара, затова си мисля да сложа този съд под налягане в мазето, което вкопано на 1.8м под кота нула на къщата. Мазето се намира непосредствено под помещението, където ще е мивката, бойлера, пералнята и банята с тоалетната. В общи линии - това е. Ако нещо съм пропуснал да отбележа, ще отговарям на въпроси. А на съвети съм още повече отворен.
Алекси Георгиев - напреднал
Пусках помпата пробно с маркуч 1" и кран - работи и струята е добре като сила. Притеснява ме, че като няма консумация на вода изключва, но щом отворя кранчето й трябват 10 секунди и се включва веднага. Значи ако на съд, който да пълни, тази помпа ще е цял ден на "иди ми - дойди ми"
Купих ролка 100 метра от черните тръби 1цол (ф24х2 май пишеше на тях) и правя сметка в най-скоро време да ги вкопавам на 60-70 см. в земята.
На кратко да опиша терена:
Кладенеца е дълбок 7м. Когато е пълен, от кота нула до водата е не повече от метър. Смукателния маркуч го взех 10 метра и помпата е на два-три метра от кладенеца. Ще я слагам в шахта, дълбока 1.5 метра, изолирана с фибран и метален капак. Стените не знам какво да ги правя, защото ако и тях изолирам няма да пази от студ повече, отколкото почвата. Така... Тръбата ще стига до вилата. От кладенеца до вилата са 70-75 метра дължина с денивелация +13~15 метра. Къщата е едноетажна с таванско. Сега... При тия постоянни вкл. и изкл. на помпата не я знам колко ще изкара, затова си мисля да сложа този съд под налягане в мазето, което вкопано на 1.8м под кота нула на къщата. Мазето се намира непосредствено под помещението, където ще е мивката, бойлера, пералнята и банята с тоалетната. В общи линии - това е. Ако нещо съм пропуснал да отбележа, ще отговарям на въпроси. А на съвети съм още повече отворен.
LazarGanev - "Велик майстор"
Тръбата най-вероятно е 25мм, а не 24 и това се води 3/4", а не 1" (гледа се вътрешния диаметър при цоловото иоразмеряване). Не ти трябват фибрани в шахтата, земята топли. Но пък ще има голяма влага, да не скапе техниката. С този съд под налягане няма да постигнеш нищо, ако няма балон вътре. Водата не се свива. Как така водата е на метър, пък ти ще потапяш помпата на метър и половина - ще я удавиш! За тебе е най-добре потапяща жентробежна помпа, но е по-скъпа.
Алекси Георгиев - напреднал
За вътрешен диаметър говоря. Доколкото знам цола беше 24.3 мм. Помпата няма да я удавя, защото в горното мнение съм описал, че смукателния маркуч съм го взел 10 м. Тя ще е на 3 м. след кладенеца в по-висока точка пък и няма да я плесна директно в дъното на изкопа. Шахтата ще е с дренаж за оттичане на евентуално влизаща вода вътре. Относно този съд под налягане, с който разполагам съм го описал в началото на темата. 100 литров е и си има балон вътре. Надявам се да облекчи и намали включванията на помпата.
Ако допускам грешки в плановете си - моля да ме пооравяте.
Благодаря!
Алекси Георгиев - напреднал
Имам грешка в горния пост! На тръбата пише ф40х24.2
nautilus33 - майстор
Здравейте,
надявам се автора да няма инщо против, че му ползвам темата, но въпроса е сходен. Та, смятам да правя сондаж и да вържа банята и тоалетната към него, като евентуално ако водата става и за пиене, да вържа цялата къща. Тъй като отначало ще е малко проба/грешка, няма да взимам някакъв скъп хидрофор. Та, искам да попитам този, на който съм се спрял дали е добър. Вода има на 4-5 метра, и смята директно да набивам поцинкована тръба 1 цол и да хвана хидрофора(без разширителен съд) с електронен пресостат директно към тръбата. Хидрофора е GARDENLINE GLGP1007, 1000 вата, дълбочина на засмукване 7м, напор 45м.
Или може и с по-маломощен
LazarGanev - "Велик майстор"
Хората с 1000Вт си топлят жилището бе човек, не ти трябва толкова мощна помпа за хидрофор. Ама твоя си работа де.
nautilus33 - майстор
Ами и на мен ми се вижда мощна, но тъй като досега не съм ползвал хидрофор, реших да питам тук, и като гледам добре съм направил. Някакви препоръки относно мощност в такъв случай? или направо марка и модел :)
шоп - майстор
Набита тръба + хидрофор за мен не е добро решение. За поливане става, но да разчиташ че докато някой се къпе и хидрофора дръпне от някъде въздух няма да се случи си е лотария.

Най-добре е с потопяема помпа, но за нея си трябва сондаж. Помисли и за варианта помпа да пълни буферен междинен съд да кажем 500 или 1000 л и от там помпа да повишава налягането към къщата.

Иначе хидрофор се избира спрямо Q/H характеристиката му.
1000 вата за къща с 2 бани, 2 тоалетни, 2 перални и 2 съдомиялни си е ОК.

Мощният хидрофор ще работи по-кратко време особено ако е съчетан с преоразмерен РС, който ще обира кратковременни пикове ( да кажем миене на ръце, или пълнене на тоалетно казанче) При такива 10-20 литрови харчове на вода помпата няма да се включва и това е щадящо за нея.
Успехи!

Тема "Изграждане на хидрофорна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: