Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
mkosama - напреднал
Искам да изхвърля едисонките и да сложа стопяеми предпазители ,обаче гледам таблото е с един главен и 2 по 25А бушони като само единия спира тока в цялата къща а другия не въздеиства на нищо,обаче е под напрежение.
Последна промяна от mkosama на чет окт 11, 2018 12:11 pm, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
Още в началото става ясно, че нищо не ти е ясно, не се занимавай нито с "едисонките", нито слагай "стопяеми предпазители", да не объркаш тотално нещата и от играчка да стане плачка с "офазена нула" :cool: !
Потърси някой, който "вдява" поне малко от тая работа, щото нито си правил нови ел.инсталации, нито имаш сили и знания да преправяш ел.инсталации!
Не се занимавай с неща, които не са ти по силите и може да се самоубиеш или да причиниш смъртта на други около теб! :partyman:
Jacomo - специалист
Не пали къщата преди зимата. Ползвай зимата да прочетеш и помислиш малко, за да си подготвен напролет.
mkosama - напреднал
:) много компетентно хахах аз за кво сам учил една камра години бря! и от инсталаците които съм направил за 10 години няма 1 проблем се пак това ми е специалноста :)
kuger - майстор
Какво е "едисонка"?

пп: Едно време са слагали "бушон" и на нулата, не ми е много ясно защо. При неговото изгаряне всичко остава под фаза.
Не ми е ясно и защо искаш да слагаш стопяеми?
Намери електричар, да ти "стори" свястно табло с АП-та, да ти подреди грамотно инсталацията /имам предвид да ти прекара фазата през ключовете/.
Трябва ти един "главен" предпазител преди електромера и колкото кръга искаш след него, толкова АП-та /автоматични предпазители/. Раздели силови консуматори /контакти/ от осветление на отделни кръгове.
Постави шуко контакти, занули ги и си готов. Нищо, че къщата е с двупроводна инсталация. Не е болка за умиралка.
Предполагам пишеш за стара къща, виж от какво е инсталацията. Едно време са ги правили с рекордоман /жило , облечено с гума и отгоре текстилна оплетка/. Това е опечено от времето и много несигурно и пожароопасно.
пп2: Щом това ти е специалност, що питаш??
Аз съм от старата генерация електричари, кога се въвеждаха новите неща се пенсионирах. Всичко съвременно съм го научил от форумите. Добре, че на село не са наясно, примерно, с ДТЗ-тата. :-D :-D
hidrazin - майстор
чет окт 11, 2018 12:08 ammkosama написа:
много компетентно хахах аз за кво сам учил една камра години бря! и от инсталаците които съм направил за 10 години няма 1 проблем се пак това ми е специалноста
Изображение
СпеСиалист значи а??? Отиваме към лафа "Като знам какъв инженер съм, ме е страх да ида на лекар."
Ясно е само че нищо не ти е ясно.
Още повече вече си имаш една тема по въпроса:
Смяна на Главно ел.табло на къща
Викай си някой да те светне какво и как да направиш. А най-добре той да ти я свърши тая работа че.....
:partyman:
чет окт 11, 2018 12:28 amkuger написа:
Едно време са слагали "бушон" и на нулата, не ми е много ясно защо. При неговото изгаряне всичко остава под фаза.
Когато е било "Едно време" при изгарянето на кой да е от двата бАшона нищо не оставало под фаза.
Просто фаза е "нямало". Така наречената "Белгийска схема" и все още налична в части от Белгия.
Демек трафа е с изолиран звезден център а сега сме със заземен звезден център.
Много такива табла са останали по старите къщи и още се използват без някой да си дава сметка за какво става дума...
Последна промяна от hidrazin на чет окт 11, 2018 12:47 am, променено общо 1 път.
mkosama - напреднал
чет окт 11, 2018 12:28 amkuger написа:
Какво е "едисонка"?

пп: Едно време са слагали "бушон" и на нулата, не ми е много ясно защо. При неговото изгаряне всичко остава под фаза.
Не ми е ясно и защо искаш да слагаш стопяеми?
Намери електричар, да ти "стори" свястно табло с АП-та, да ти подреди грамотно инсталацията /имам предвид да ти прекара фазата през ключовете/.
Трябва ти един "главен" предпазител преди електромера и колкото кръга искаш след него, толкова АП-та /автоматични предпазители/. Раздели силови консуматори /контакти/ от осветление на отделни кръгове.
Постави шуко контакти, занули ги и си готов. Нищо, че къщата е с двупроводна инсталация. Не е болка за умиралка.
Предполагам пишеш за стара къща, виж от какво е инсталацията. Едно време са ги правили с рекордоман /жило , облечено с гума и отгоре текстилна оплетка/. Това е опечено от времето и много несигурно и пожароопасно.
пп2: Щом това ти е специалност, що питаш??
Главни до електромера си е зъдалжение на енергото и там си има стопяем ,за да пусна нова инсталация трябва да разбия цялата къща а като проверих инсталацията е подменена с мостов проводник в трабите(как са го издърпали не знам)така че не е стара друг е въпроса че мостов не се полага в траби а искам да сменя едисонките поради простата причина че са много по не надежни от стопяемите и сам написал че има напрежение и на другия бушон но не сам замерил какво е ! на пролет ще избия и ще сложа разпределителни коти и ще си пусна отделни кръгове на всяка стая
mkosama - напреднал
чет окт 11, 2018 12:36 amhidrazin написа:
чет окт 11, 2018 12:08 ammkosama написа:
много компетентно хахах аз за кво сам учил една камра години бря! и от инсталаците които съм направил за 10 години няма 1 проблем се пак това ми е специалноста
Изображение
СпеСиалист значи а??? Отиваме към лафа "Като знам какъв инженер съм, ме е страх да ида на лекар."
Ясно е само че нищо не ти е ясно.
Още повече вече си имаш една тема по въпроса:
Смяна на Главно ел.табло на къща
Викай си някой да те светне какво и как да направиш. А най-добре той да ти я свърши тая работа че.....
:partyman:
Даи ми схема какво искаш и от 2-та или 3 та проводника който влизат в къщата ще ти инсталирам всичко,просто не съм преправял инсталаци мога да правя нови по схема а и 97 когато съм завършил само на нови инсталаци са ни учили вкопани и открити това че 15 години не съм правил нищо и сам позабравил нещата не голям проблем ...или да извикам някои съученик каде им подсказвах на времето да ми го направи :)
hidrazin - майстор
чет окт 11, 2018 12:45 ammkosama написа:
...Даи ми схема какво искаш и от 2-та или 3 та проводника който влизат в къщата ще ти инсталирам всичко...
Да ти дам схема и да те пусна да работиш???
Това няма как да се случи. Дори и на теория...
:partyman:
mkosama - напреднал
чет окт 11, 2018 12:54 amhidrazin написа:
чет окт 11, 2018 12:45 ammkosama написа:
...Даи ми схема какво искаш и от 2-та или 3 та проводника който влизат в къщата ще ти инсталирам всичко...
Да ти дам схема и да те пусна да работиш???
Това няма как да се случи. Дори и на теория...
:partyman:
даже на теория мога да ти направя хибридна система между TN-C и ТN-S демек да стане ТN-С-S която има качествата на ТN-S и да ти сложа ДТЗ :)
пак на практика и аз не бих работил за теб :mrgreen:

Тема "табло в стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: