Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Virtex - майстор
Питането е какъв кабел е за предпочитане да се ползва - СВТ или САВТ за полагане в ПЕ тръба,подземно, за периодично захранване на помещение. Разстоянието е 65м.

САВТ е по-евтин вариант, СВТ трябва като гледам да е поне 4мм^2, докато САВТ макар и 16mm^2 би трябвало да свърши работа.
swissmad1 - специалист
СВТ не е ли предимно за външен монтаж?
KingLin - майстор
САВТ с едно сечение нагоре спрямо СВТ ще върши същата работа така че избираш между двете на база цена щом тя е обуславящата.
Virtex - майстор
Силовите истории не са ми сила и затова питам.

Казаха ми, че САВТ ще има проблеми в бъдеще заради 'разпрашване на кабела ако стане гаф'.

Как стои въпроса с връзката с предпазителя ? Четох стара тема, че трябвало да бъде специална връзка, иначе се очаквали проблеми.
mironcho - специалист
Нямаш никакъв проблем със САВТ. Дори няма смисъл да е в тръба - кабела си е предвиден основно за полагане в изкоп. В случая нямаш проблем със свързването към предпазител - клемите им трябва са кадмирани - стягаш си кабела и толкова. Проблем има, ако трябва да свържеш меден с алуминиев кабел, тогава е малко по-специално. Алуминия не търпи много огъването, но не е беда.
За разпрашаването на алуминия - да, ако си край морето и след... 30-40г. Закопай си кабела както пише в книгите - 70см под повърхността в двора и 1м под място където минават коли.
За сечението - са ти писали вече.
hidrazin - майстор
чет окт 11, 2018 4:21 pmVirtex написа:
Разстоянието е 65м. САВТ е по-евтин вариант, СВТ трябва като гледам да е поне 4мм^2, докато САВТ макар и 16mm^2 би трябвало да свърши работа.
За в случая има разни изгъ..зици - биметални накрайници, клеми ...
Обикновено обаче са за по-големички сечения. Ей ти една стара тема:
Свързане на алум. кабел към автоматични предпазители.
По принцип рядко се използват алуминиеви кабели с малки сечения и затова тези неща са ориентирани към по-големи сечения (има и за малки де - последния пост в темата).
Иначе да, едва ли ще ти направи проблем от корозия в клемата на предпазителя но халумина има друго гадно свойство.
С времето връзките които са с винт/болт се разхлабват и трябва периодично да се проверяват и притягат. Това правя всяка година с динамометричен ключ ... #-o
Добре че не са много и са алуминиеви шини. Ако връзката е кербована, това не е необходимо.

И колко ще спестиш при тези 65 метра? При посочените сечения около лев на метър.
В тази връзка - как ги сметна тези 4mm² меден кабел?
От мощността на товара може да се окажат недостатъчни заради пада на напрежение.
:partyman:
Virtex - майстор
Смятам го с разни калкулатори в нета за пад на напрежението - гледам да е под 5%.

За 65м, консумация 2-3kW (която може никога да не се осъществи) при сечение под 4мм (понеже не вярвам да е точно 4mm) би трябвало да е наред.

Иначе краен вариант е мостов в тръба, но не ми се мисли как ще се положат тези метри в тръбата :-D :-D
hidrazin - майстор
пет окт 12, 2018 8:48 amVirtex написа:
Иначе краен вариант е мостов в тръба, но не ми се мисли как ще се положат тези метри в тръбата
Тръбата не е задължително да е цяла ...те така се "полага" в тръба.
Мостовия не е най-подходящия избор за в тръба. хАлуминиевия - още по-малко. :-D
:partyman:
KingLin - майстор
Хидрата е прав че на тези сечения няма да спестиш кой знае колко ако заложиш на мед. Ако нещо те притеснява някой да не го изкопае - той тъмнозеления и алумин да е пак ще копне.
Virtex - майстор
Той тъмнозеления ако влезне да копае в двора ще има изненада ... Става дума за вътрешно дворно решение, просто постройката е на майната си и трябва да се заобиколи доста, за да няма драми да прекарвам кабела през стаите. Съответно не знам колко ще се ползва изобщо, но не искам да копая, за да сложа 1.5мм кабел и да се окаже, че е малък. Затова обмислям нещо за 2-3kW товар, пък каквото стане.

Иначе защо не е добра идея да се слага алумниев в тръба ? Това значи ли, че ако взема СВТ или САВТ е желателно да са директно закопани (на дълбочина + лента, показваща наличието на ел. кабел) без да се занимавам с тръби ? Което ако е така по принцип ще улесни доста цялото начинание и мога да взема директно СВТ тогава.

Тема "СВТ или САВТ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: