• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
preslav - майстор
Привет!
Имам две LED крушки, които взеха да мигат - отворих ги, и двете са с драйвери (нищо, че се говори, че Виташаците са само с кондензатор). Едната е вече работеща, смених и подутия кондензатор на платката (6.8 uF), другата е с два подути кондензатора, имам ги, но не ми се занимава. Иска ми се от двете плочки със светодиоди да направя осветление над мивката, но да е на 12 Волта.
Има ли начин, някаква проста схема, или да крия някъде драйверите, а до плочките с диодите да отива само захранването след драйвера?
Предварително благодаря на отзовалите се!
petromaniq66 - специалист
Има начин, ама трябва много повече да се занимаваш. :lol:
preslav - майстор
чет ное 01, 2018 2:33 pmpetromaniq66 написа:
Има начин, ама трябва много повече да се занимаваш. :lol:
Благодаря, има неща, за които съм готов да се занимавам с месеци, има неща, които правя за спорта - в случая се опитвам да съчетая полезното с приятното.
Няма проблем - очевидно не ти се споделя.
shadow__01 - майстор
Драйвърът не ти осигурява галванично разделено напрежение от мрежовото. Ще работи, но няма да е толкова безопасно колкото си мислиш.
За да преработиш плочките за 12V захранване ще трябва да разпоиш някои от диодите и да ги пресвързваш или да ги запояваш на нова платка със радиатор. Не си струва усилията и нервите. По-лесно ще бъде да си купиш лед лента или отделни светодиоди и да си ги запоиш сам.
kozl - майстор
чет ное 01, 2018 2:27 pmpreslav написа:
Привет!
Имам две LED крушки, които взеха да мигат - отворих ги, и двете са с драйвери (нищо, че се говори, че Виташаците са само с кондензатор). Едната е вече работеща, смених и подутия кондензатор на платката (6.8 uF), другата е с два подути кондензатора, имам ги, но не ми се занимава. Иска ми се от двете плочки със светодиоди да направя осветление над мивката, но да е на 12 Волта.
Има ли начин, някаква проста схема, или да крия някъде драйверите, а до плочките с диодите да отива само захранването след драйвера?
Предварително благодаря на отзовалите се!
Мое и да има начин, много елементарен с резистори, стига диодите да НЕ са на напрежение > 12V. За целта трябва да установиш напрежението на диодите.
preslav - майстор
чет ное 01, 2018 4:10 pmkozl написа:
Мое и да има начин, много елементарен с резистори, стига диодите да НЕ са на напрежение > 12V. За целта трябва да установиш напрежението на диодите.
Това напрежение как се установява - мога да измеря какво отива на диодите след драйвера, но не се вижда как са свързани на самата плочка? Принципно мога да осигуря захранване 24, 36, 48 Волта, но нали диодите пукали по ток.
Сега се заиграх с едната крушка, на платката с диодите се подават 40 Волта, след малко ще меря и другата, но вероятно ще е същото. Мисля, че имам траф на 36 Волта, но не знам как да огранича евентуално по-големия ток.
Допълнение: Гад китаец подава 51 волта на другата лампа - плочката грее като за световно, но диодите са здрави, няма вече мигане, но Бог знае до кога.
Последна промяна от preslav на чет ное 01, 2018 5:55 pm, променено общо 2 пъти.
preslav - майстор
чет ное 01, 2018 3:49 pmshadow__01 написа:
Драйвърът не ти осигурява галванично разделено напрежение от мрежовото. Ще работи, но няма да е толкова безопасно колкото си мислиш.
За да преработиш плочките за 12V захранване ще трябва да разпоиш някои от диодите и да ги пресвързваш или да ги запояваш на нова платка със радиатор. Не си струва усилията и нервите. По-лесно ще бъде да си купиш лед лента или отделни светодиоди и да си ги запоиш сам.
Благодаря за отзива, имам и LED лента, имам и радиатори, имам и луминисцентно тяло, но ме чопли нещо да изфабрикувам от множащите се бракувани LED крушки. Естествено, че нямам сили и желание да се справя със SMD монтажите, но защо да не си побъзикам мозъка с нещо по-просто.
kozl - майстор
Примерно:
Ako ти работи драйвера и диодите светят измери напрежението в двата края на диода.
tzetz009 - специалист
:? Един път се занимавах да пусна такава алуминиева платка на 12 волта с много единични светодиоди . На всеки четири бройки могат да се светнат три . Четвъртия остава с функция "защѝтен" . За всяка "тройка" - резистор . Това е без отпояване на светодиодите , само запояване на допълнителни изводи . Мога да го нарисувам върху снимка , но надали ще Ви е много приятно и полезно . По-големия проблем е , че слагат "тройни" светодиоди - три броя в един корпус . На такава платка без сериозна интервенция могат да се "запалят" само половината диоди , което си е несериозно и само за спорта ! Иначе аз имам над мивката луминесцентно осветление 18W и 1 метър алуминиев профил с дифузер с 9,6W LED лента на 12V .

:-D Саморедактирах се от 14,4W на 9,6W . Не е RGB лентата там .

:partyman: :partyman: :partyman:
nikolov333 - майстор
За лев и нещо, в зависимост от мощността, има готови платки с диоди и резистори на 12V ,без драйвери.. Помисли заслужава ли си . Поръчах си от aliexpress едни за вграждане в моите тела за лунички, но още не са изгорели сегашните. 10 бройки
https://s.click.aliexpress.com/e/i3sGk7I
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Преработка на LED лампи от 220 на 12 Волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: