• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
Здравейте колеги,
След изчитането на няколко теми:

viewtopic.php?f=21&t=1678
viewtopic.php?f=47&t=50966
viewtopic.php?f=21&t=50086
https://www.offroad-bulgaria.com/showth ... p?t=203930
https://www.offroad-bulgaria.com/showth ... 9%E0%F2%E0

С моята приятелка решихме да се захванем с малък "Проект" - място за отдих в близост до София. Попаднахме на обява с подходящ парцел във с. Владо Тричков - целогодишен достъп до 50 метра от парцела, ток, кладенец, старо бунгало. Терен - денивелация. Купихме го :mrgreen: .
Крайна цел:
- Малка спалня с баня и тоалетна
- Навес/Механа
- изграждане на барбекю и пещ
- Парче гора с маса и скара на дървени въглища + външна тоалетна
- Заграден паркинг и подобрение на последните 50м от пътя
- Градинка за зеленчуци и подправки/билки
- Малък басейн

И така лека полека започнахме да действаме. Помагаха приятели, родители...
Работата свършена до тук е "по бързата процедура" за да може да започнем да нощуваме комфортно на мястото. От тук нататък ще се действа по-бавно и внимателно. И така, ето свършената до момента работа:

ЕТАП 1 – Разчистване:











ЕТАП 2 – „Мивка и тоалетна“











ЕТАП 3 – Разчистване на гората в имота и изграждане на пейка и маса












ЕТАП 4 – Багери – Терасиране, заравняване на паркинг, изкоп на яма и шахта за хидрофорна инсталация:













ЕТАП 5 – Ограда – изкърпване на старата и изграждане на порти

















ЕТАП 6 – Хидрофор











ЕТАП 7 – Малка спалня с баня
Идеята, която в последствие претърпя доста промени.
















Където е ytong-а ще има външна мивка:




За този сезон – толкова. Напролет със свежи сили продължаваме. Предстои изграждането на външната мивка, полагането на изолация и затваряне на стените. След това е банята и довършителните дейности. Ще изникнат доста въпроси в последствие. Все още не е съвсем ясна цялата концепция. Стремежа е да направим постройката за да може да се нощува и да има баня. От там нататък нещата ще потръгнат :)

И скарата е подготвена, но все още се действа на другите :-D :-D :-D



Поздрави,
Христо Колев
шоп - майстор
:prayer: :supz:
Мога да кажа само браво!
Шапка Ви свалям за труда, мерака и най-вече за желанието да споделите.
Последна промяна от шоп на вт ное 06, 2018 5:55 pm, променено общо 1 път.
VanyaA - специалист
Еха, много готино става! Успешно завършване и със здраве мноооого хубави моменти и спомени да имате там :)
Andri01 - майстор
Брамо! Хубаво ,уютно кътче ще стане! Успех :) :partyman:
Чираче - майстор
С мерак и пари всичко се постига. Вероятно сте помислили за свлачищни процеси. Не се вижда с какво сте закрепили плоскостите. Ако е с винтове, имайте в предвид, че имат навика да се късат. И много малко на брой ми се виждат противоветровите укрепвания. Не оставяйте плоскостите ОСБ незащитени през зимата, защото влагата ще ги компрометира.
вт ное 06, 2018 6:21 pmЧираче написа:
С мерак и пари всичко се постига. Вероятно сте помислили за свлачищни процеси. Не се вижда с какво сте закрепили плоскостите. Ако е с винтове, имайте в предвид, че имат навика да се късат. И много малко на брой ми се виждат противоветровите укрепвания. Не оставяйте плоскостите ОСБ незащитени през зимата, защото влагата ще ги компрометира.
Благодаря за съветите.
Относно свлачищата - почвата е доста интересна - ерозирала скала. Ще изчакам пролетта да видя дали ще има поражения по шкарповете при паркинга.
Другите тераси ще бъдат укрепени със стоманобетонни подпори (не нещо смятано с огромни количества бетон, тъй като по наклона не е най лесната процедура пренасянето на цимент и инертни материали, но ще се постарая да е достатъчно здраво)

Плоскостите са закрепени с винтове за ГК Wurth. Доста нагъсто са и се надявам да няма проблем.

Диагоналите са 4 на брой - на двете основни греди от еднатя страна. От другата страна съм вложил стоманени планки и под прозорците съм разпънал с греди 10х10. Постройката няма никакви признаци на люлеене/нестабилност (за разлика от момента преди поставянето им.

OSB-то е OSB3, което е би трябвало да е влагоустойчиво и шлайфано. Виждал съм "OSB на юфка" след продължителен контакт с влага - ще се постарая да го защитя.
Уикенда мисля да фугирам винтовете и фугите, след което да лакирам плоскостите. Скелета е минат с две ръце безир, дъските на покрива с отработено масло под мембраната и отвътре.
Колебая се с какво да фугирам - лепило за дърво и стърготини от ОСБто или с кит? И за външната обработка се колебая - директно лак или да обработя с бохемит или друг импрегнант?
Уикенда реших да пробвам зимните гуми и да видя дали е "паднала бараката" - гледката ми хареса :mrgreen:







Жалко, че не е готово... рязко ми замириса на вино, месце и пушек от печка на дърва :weedman:
Руди - майстор
пон дек 17, 2018 9:07 amkoleff.hk написа:
Жалко, че не е готово... рязко ми замириса на вино, месце и пушек от печка на дърва :weedman:
Супер е къщичката! На мен ми малко плосък тоя покрив,
за планинска къща отива по-стръмен скат, поне като на бунгалото отстрани.
Не видях само да има комин, та пушека ще е май само лятото от барбекюто...
пон дек 17, 2018 3:56 pmРуди написа:
пон дек 17, 2018 9:07 amkoleff.hk написа:
Жалко, че не е готово... рязко ми замириса на вино, месце и пушек от печка на дърва :weedman:
Супер е къщичката! На мен ми малко плосък тоя покрив,
за планинска къща отива по-стръмен скат, поне като на бунгалото отстрани.
Не видях само да има комин, та пушека ще е май само лятото от барбекюто...
Къщичката е между едната площадка и "изгледа". Ако беше по-стръмен покрива щеше да закрие гледката :)
Все още не е ясно мястото на печката, та комина ще е през стената. Идеята ми е да е от неръждавейка от задната страна. Все още не е сложена изолацията и не са облечени стените, та не е проблем да се изреже OSB-то и да се направи някаква кутия от червен ГК с розетка и вата :) В същност незнам дали това е най-приемливия вариант за прекарване на комин през дървена стена. Приемам предложения :partyman:
шоп - майстор
пон дек 17, 2018 4:30 pmkoleff.hk написа:
не е проблем да се изреже OSB-то и да се направи някаква кутия от червен ГК с розетка и вата :) В същност незнам дали това е най-приемливия вариант за прекарване на комин през дървена стена. Приемам предложения :partyman:
Доста правилно разсъждавате. Това е безопасен вариант за преминаване на димоход през горима конструкция.

За ф 150 димоотвод кутия 500х500мм или 600х600 е удачна. Направена от неръждаема стомана, каменна вата и подобни негорящи материали. Трябва да се спазват техн. правила и норми за осиг. на безопасност и пожар.

И да споделя като пожарникар, че подобни бараки изгарят предимно не от стр. неизправности ами от полски и горски пожари. Като пожарникар съм видял десетки, да не кажа стотици вили изгоряли от пожар дошъл от сухи треви или горски пожар. Много "собственици" дори и в този момент не знаят, че имота им е изгорял...има виладжии, които вече не са на "този" свят пък наследниците хич не ги е еня че имота е изгорял.
  • 1
  • 2

Тема "Трънака - малка вила до София" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: