Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Може ли някой да ми каже защо хляба в пекарната се надига и след изпичането хлътва в средата и прави твърда кора по края на съда.
Често е хлътнал до 7-8 сантиметра
ben84 - специалист
пон ное 05, 2018 7:43 pmbubububu написа:
Може ли някой да ми каже защо хляба в пекарната се надига и след изпичането хлътва в средата и прави твърда кора по края на съда.
Често е хлътнал до 7-8 сантиметра
Кофти пропорции вода и брашно най-вероятно.
Не вярвай много на таблици и рецепти.
Аз за една рецепта си бях изрязал мерилка от шише "Кола". Това за един и същ тип и марка брашно.
Постигнах го по емпиричен път. Сипах по-малко от предписаното количество вода и доливах по време на месенето, докато стане хубаво меко тесто, което да се търкаля и не се лепи по съда. После пресметнах колко вода съм сипал.
:partyman:
gnt69 - майстор
пон ное 05, 2018 7:54 pmben84 написа:
пон ное 05, 2018 7:43 pmbubububu написа:
Може ли някой да ми каже защо хляба в пекарната се надига и след изпичането хлътва в средата и прави твърда кора по края на съда.
Често е хлътнал до 7-8 сантиметра
Кофти пропорции вода и брашно най-вероятно.
Не вярвай много на таблици и рецепти.
Аз за една рецепта си бях изрязал мерилка от шише "Кола". Това за един и същ тип и марка брашно.
Постигнах го по емпиричен път. Сипах по-малко от предписаното количество вода и доливах по време на месенето, докато стане хубаво меко тесто, което да се търкаля и не се лепи по съда. После пресметнах колко вода съм сипал.
:partyman:
Аз правя хляб с кантарче.Всичко на кантар изключая маята.Не се цапат мерилки и не се мият.Винаги става. Колегата да си прочете книжката и там пише всичко за коричките. А за хляба да смени рецептата.
Последна промяна от gnt69 на пон ное 05, 2018 8:26 pm, променено общо 1 път.
lov - майстор
Същото се получава и с прясно не отлежало брашно. Брашното след смилане му трябва време за да ферментира. Какво му ферментира и аз не знам но така ми обясни специалист. При нормална стайна температура това става за около месец. Така че за проба смени брашното но и написалите по горе също са ти дали още един отговор от къде може да ти идва проблема. Също така колегата преди мен ти е дал още един правилен начин за дозировката. Другото важно нещо е пресяването преди да се сложи в машината. Пресяването не е само за да се отделят някакви боклуци а и за да се вкара въздух в него което спомага за правилното втасване.
preslav - майстор
И аз съм го имал този проблем в началото - съгласен съм с всичко казано до момента и ще ти напиша леко коригирана рецепта на Мулинекс, ако спазиш точно пропорциите ще имаш хубав хляб. Иначе мулинексаджии са казали за този проблем, че е от "брашното не е достатъчно или твърде много мая или твърде много вода или водата е много гореща".
За да си точен в пропорциите обезателно ти трябва домакинска везна и фабричната мерителка. Слагай съставките по реда, по който съм написал, а за изпичането имаш минимум 3 степени, които трябва да избереш опитно.
- олио - може да не цапаш мерителката, 2 супени лъжици, може и малко повече, но не повече от 5
- сол - 1 равна малка мерителка
- захар - 1 равна голяма мерителка
- вода - 320 гр.
- брашно - 525 гр.
- мая - 1 равна малка мерителка (суха мая на Йоткер)
Със солта можеш леко да коригираш бухването на хляба, ако ти опре в капака можеш да добавиш 1/4 малка мерителка.
Тази рецепта ползвам на Мулинекс с една бъркалка и на Финлукс с 2 бъркалки и в двата случая няма проблем с хлътването на хляба. Финлукса е малко по-недодялан и прави страничните корички по-дебели, но някои точно такива ги обичат, аз предпочитам тънките корички на Мулинекса, но там вече е въпрос на вкус, а не на качество на хляба.
И да не забравиш да пишеш как ти се е получило!
lov - майстор
Солта както и захарта са много важни и не трябва да се пропускат в рецептата. Без захар дрождите няма как да се размножат и тестото да втаса. Солта има обратно действие но без нея то си остава сипкаво а не еластично. Малко противоречиво излиза ама без сол пак не става. И също важи маята каква е. Аз почти никога не съм ползвал суха мая а тази от малките кубчета. Едно кубче за 10 хляба. Отрязаното парченце се натрошава и поръсва върху брашното. Водата трябва да е със стайна температура.
batvenko - специалист
Хлебопекарна купена от Метро марка на Метро/.
Мая на кубче - деля на 3 или 4, зависи от големината на кубчето - никога не съм я трошил или разтварял. ползвал съм и суха - 1,5 мерителни лъжички /малки/. Вода от чешмата 340 мл - нито я топля, нито е на стайна температура. Захар 2 или 3 мерителни лъжички /голяма/, зависи колко сладък го искам. Сол 1,5 мерителни лъжички /малка/. Брашно 500 гр. Хляб се пече ежедневно и всичко е прекрасно. Много е важно качеството на брашното - вземам го директно от мелница в град Бяла - Русенско.
Имала съм подобен проблем и беше от брашното. Пробвай с друга марка, аз ползвам брашното на Мелко 500.
Дано ти се получи.
alien - специалист
някои хора вече са споменали важните неща, но май са пропуснали точния отговор на въпроса ти
хляба хлътва толкова много когато маята е твърде много(или силна), и/или захарта твърде малко
прекомерното втасване прави големи балони в тестото, които се пукат и хлътва
също се случва малко да хлътне ако захарта е малко и дрождите я изразходят прекалено рано, втасването трябва да продължи дори след като пекарната започне цикъла на печене, грубо казано с още около 1/5 трябва да се подуе и по време на печене

за съжаление не съм успял да установя точна рецепта за да ти препоръчам, всеки пакет захар е различно сладък, всяка мая е различно силна, налагало ми се е да променям драстично рецептата при нова покупка на продукти
като за начало ще ти препоръчам да намалиш маята да речем с 1/3 или наполовина, след като се изпече хляба ако сладни, може да намалиш и захарта
при точно количество захар хляба си втасва нормално без да сладни накрая
това което пишат по-горе за кантарчето е задължително, поне за брашното

Тема "хлебопекарна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: