• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Добър ден, извинявам се ако някъде из темите е имало същия въпрос, но скоро ще взема стара къща, на която първият и етаж е доста нисък, около 180см, което е доста неудобно. Има ли някакъв вариант да се копае надолу, за да може да стане малко по-високо, или дали има други варианти. :?
Хайде майстори, ясно че сте набрали инерция, по другите теми, ма има нов казус!
Баш Майсторо - специалист
Здравейте, над първия етаж тавана гредоред или плоча е ? Вариант е да се изкопа на долу, зависи колко на дълбоко са основите, зависи терена , трябва преценка на място. Друг вариант е ако е гредоред и желаете да отлеете плоча, така можете да вдигнете нивото на горе. Първия етаж камък ли е?
пон ное 19, 2018 2:04 pmБаш Майсторо написа:
Здравейте, над първия етаж тавана гредоред или плоча е ? Вариант е да се изкопа на долу, зависи колко на дълбоко са основите, зависи терена , трябва преценка на място. Друг вариант е ако е гредоред и желаете да отлеете плоча, така можете да вдигнете нивото на горе. Първия етаж камък ли е?
Тавана е бил гредоред, обаче са изляли плоча. Първия етаж е камък.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Много оскъдно е описанието, ще трябва да хвърляме боб. Щом първият етаж е нисък и е с плоча, сигурно има и втори или таванско. Като изкопаеш, ще трябва да свържеш долната част на помещенията, като прекъснеш, частично или изцяло основите, което може да стане само след допълнително укрепване. И тъй като, основите са каменни и оразмерени за гредоред, ще се наложи изливането на доста бетон. И понеже голяма мода върлуваше, да се махат гредоредите и да се правят плочи върху каменни основи ще кажа, че ако не са излети поне единични стъпки и колони, които да държат новата плоча, нещата ще искат доста солидна намеса, която може да се окаже, че не си струва. Освен ако сградата не е строена с дебели основи и стени и си струва да се спаси.
Баш Майсторо - специалист
Значи, когато е трябвало и е можело да се раздели разстоянието между двата етажа не са го направили, така че ви остава само да свалите 30 до 50 см. на долу, да изолирате и да направите замазка. Не е задължително при повдигане на първия етаж на стари къщи винаги да е с плоча, може да се отлеят само повдигащи стоманобетонни пояси върху каменния зид и след това на тях да се монтира нов гредоред, някои хора го предпочитат.
Майстори, не плашете новодомците! Не е чак толкова сложно и нищо не е оразмерявано.
Просто навремето имаше майстори, дето са строили без дипломи и без да могат да се подпишат. Сега ги няма, за жалост.
Със сигурност каменният зид е солиден. Трябва да се изкопае надолу и зависи до къде са основите, за последващата работа. Правят си хидроизолация, топлоизолация, замазка и туй то.
Преди 24-5 г. надстроявах каменна къща с 60 см зид. Живея си в нея, дай Боже одъртея в нея или в "нова", като на Сисито, че ми е мечта една малка селска къща, далеч от цивилизацията.
Само не съм копал надолу, ама и за това конструктор ми не трябва, само младост, ма няма.
Щерката е в бранша, та ме развеселява понякога.
Руди - майстор
пон ное 19, 2018 5:42 pmТрифон П.Трифонов написа:
Майстори, не плашете новодомците!..
Със сигурност каменният зид е солиден...
Със сигурност може да се твърди, че няма нищо сигурно.
Нагледал съм се на всякакви стари къщи - от много грамотно
направени до съвсем набързо струпани. Едните с метър и
повече основи, другите с камъни зидани направо в чернозема.
На някои в гредореда пирон не можеш да забиеш, на други
се рони с нокът, дървоядите яли и си отишли, щото не останало
за ядене. Старата къща си е котка в чувал, дано има късмет авторката!
пон ное 19, 2018 6:05 pmРуди написа:
пон ное 19, 2018 5:42 pmТрифон П.Трифонов написа:
Майстори, не плашете новодомците!..
Със сигурност каменният зид е солиден...
Със сигурност може да се твърди, че няма нищо сигурно.
Нагледал съм се на всякакви стари къщи - от много грамотно
направени до съвсем набързо струпани. Едните с метър и
повече основи, другите с камъни зидани направо в чернозема.
На някои в гредореда пирон не можеш да забиеш, на други
се рони с нокът, дървоядите яли и си отишли, щото не останало
за ядене. Старата къща си е котка в чувал, дано има късмет авторката!
Аха, така е. Сигурно е само, че дебелината на зида е солидна.
Старата ни къща е с 60 см зид и дълбоки основи /не съм стигал до долу/.
На пригодените за живеене обори, дето са били до къщата, зидът е 50 см, а основите 20-30.
Още се намира тук-таме някоя гредичка или дъска от каратавана, дето тежи 3 пъти повече от чама и пирон не влиза.
Разликата от преди и сега е, че преди къщата беше топла зимъска и хладна лятоска.
Сега е обратното.
Благодаря на всички които се отзоваха толкова бързо. Сега отново говорих със собствениците, за да могат малко повече да обеснят, точно над тази стая която искам да вдигнем малко тавана, казаха че плочата е правена доста отдавна и сигурно не е дебела повече от 10см. което според мен няма да е проблем да се гътне и вече да се направи нова, но и аз не разбирам много , надявам се да е така и да не струва много пари разбира се.
  • 1
  • 2

Тема "Стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: