Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
В котелното топло ли е, котелът излъчва ли топлина през металната си обшивка? Знаеш ли каква му е изолацията и колко е дебела? Може би тук може да се подобри нещо.
Моят котел с моя комин изстива от 62 до 34 градуса за 9 часа. Помпата спира на 52. Слагал съм я да спира на 61 и на сутринта има 35°. Реших че не си заслужава тоя градус. При теб на колко градуса спира помпата и за тези 2 часа негорене с колко спада температурата на водата в котела?
Miloslav_Marinov - напреднал
чет ное 22, 2018 9:08 amandy_forresite написа:
В котелното топло ли е, котелът излъчва ли топлина през металната си обшивка? Знаеш ли каква му е изолацията и колко е дебела? Може би тук може да се подобри нещо.
Моят котел с моя комин изстива от 62 до 34 градуса за 9 часа. Помпата спира на 52. Слагал съм я да спира на 61 и на сутринта има 35°. Реших че не си заслужава тоя градус. При теб на колко градуса спира помпата и за тези 2 часа негорене с колко спада температурата на водата в котела?
Котелът външно е изолиран с 3 см изолация за камини, изолация няма на дъното и на предната част около горелката и вратичките. Температурата съгласно безконтактният термометър на изолираните страни е 22-23 градуса при 55 градуса температура на водата а на не изолираните около 40-44 градуса. Водата за 2 часа изстива от 55 градуса до 35-37, като помпата тръгва на 40 градуса. Помещението в което е монтиран котела е сравнително топло, когато той не е работил цала нощ сутринта в помещението е около 15 - 16 градуса. Като цяло минсе върти идеята да св търси нов собственик на горелка голден файър в комплект с лнек и бункер 😂. Обмислям да я заменя евентално с 25 kw комплет на Бисолид, защото не съм напълно сигурен до колко е съобразно да купувам отделен водогреен котел на голден файър който е комбиниран в чиято спецификация посочват средна температура на изходящите газове 130 градуса ?!
шоп - майстор
@Miloslav_Marinov, защо си мислите, че със смяна на горелка и котел коренно ще намалите разхода на пелети?
Имате 105м2 таван изолиран само с 5 см рехава вата. През този таван заминават килограми пелети.

На Ваше място вместо да сменям котли и горелки, бих сложил 30-40 см вата на тавана и заменил изпусналите стъклопакети. Един два турболатора на иначе добря котел няма да навредят и ще подобрят ефективността.
Успехи!
чет ное 22, 2018 12:46 pmMiloslav_Marinov написа:
...
Мило, до колкото усещам, не си малък.
Що не четеш интернета по внимателно?! Конкретно, Анди го слушаш внимателно, щото е обаятелен, особено в конкретиката, ама що не погледнеш няколко години напред?!
Забъркал си матряла с Алтъна, на Бисолид налиташ...
Спри са малко, почети тука, че има и за Златния писано и за Бисолида и за разни други, решавай и стреляй!
Ма не ви са чете бе, не искате да се образовате, че хем ви е на болния зъб, а наготово сичко да е...
Miloslav_Marinov - напреднал
чет ное 22, 2018 1:07 pmшоп написа:
@Miloslav_Marinov, защо си мислите, че със смяна на горелка и котел коренно ще намалите разхода на пелети?
Имате 105м2 таван изолиран само с 5 см рехава вата. През този таван заминават килограми пелети.

На Ваше място вместо да сменям котли и горелки, бих сложил 30-40 см вата на тавана и заменил изпусналите стъклопакети. Един два турболатора на иначе добря котел няма да навредят и ще подобрят ефективността.
Успехи!
Стъклопакетите са планувани за смяна, относно тавана в момента няма как да се направи допълнително в 2 стаи има направен картон като там допълнително се слага вата но има още за рвмонт по останалите. Относно турболаторите наоравил съм есно огледало по идея на човека който ми монтира горелката, евентуално сега ще обмисля как и дали ще има място за още понеже разстоянието от огледалото до тавана на котела не е голямо
Miloslav_Marinov - напреднал
чет ное 22, 2018 1:19 pmТрифон П.Трифонов написа:
чет ное 22, 2018 12:46 pmMiloslav_Marinov написа:
...
Мило, до колкото усещам, не си малък.
Що не четеш интернета по внимателно?! Конкретно, Анди го слушаш внимателно, щото е обаятелен, особено в конкретиката, ама що не погледнеш няколко години напред?!
Забъркал си матряла с Алтъна, на Бисолид налиташ...
Спри са малко, почети тука, че има и за Златния писано и за Бисолида и за разни други, решавай и стреляй!
Ма не ви са чете бе, не искате да се образовате, че хем ви е на болния зъб, а наготово сичко да е...
Абе не съм от най малките но не и от най големите :-D
Опитвам чета но имам доста да наваксвам. Доколкото разбирам и твоето мнение е че котела по скоро ще е за смяна, защото според мен просто пътят на изгорелите газове е доата кратък. Реаизирал съм едно огледали но явно ще трябва да направя нещи за да го разцепя този поток, зимата е пред има време за експерименти. Така или иначе смяната на котела евентуално ще се осъществи след отоплителният сезон
choko - специалист
Тук има ли специалисти по камините на warmtek или ползватели ?
чет ное 22, 2018 4:13 pmchoko написа:
Тук има ли специалисти по камините на warmtek или ползватели ?
Не съм спец и сефте ги чувам. Вероятно и във форума не са много известни, а от към ползватели още по зле ще е.
Пушай нова тема!
falcoh - специалист
Здравейте,
Имам проблем с разхода на пелети, миналата зима 7 тона австрийски пелети ШВАЙГХОФЕР не ми стигнаха. Отоплявам еднофамилна къща около 90 кв.м, пвц дограма, външна изолация. Котела ми е DAKON DOR 24 с пелетна горелка BISOLID GP. Тази година все още в началото на зимата, при външна температура около 4-5 градуса разхода е около 3 чувала/45кг/ на ден. Някой от знаещите може ли да помогне с намаляването на разхода на пелети?
Благодаря предварително.
Svezar - специалист
3 чувала за 90 квадрата изолирана къща ,при плюсова външна температура :shock: Ти сигурен ли си че някой съсед не ти краде пелетите :-D Този разход е повече от убийствен....за джоба,има нещо много нередно в тази система !

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: