Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,
Не мога да разбера защо например в тази спецификация: https://elektronikabg.com/product/929/s ... w-24v.html в заглавието на продукта пише "Соларен панел 250W / 24V" а по-надолу в спецификацията за Umax е дадено 30.00V.
Също така не разбирам това "При използване на акумулатор за 12 VDC се използва соларен панел за 12 VDC. При акумулатор за 24 VDC се подбира панел за 24 VDC." Предполагам, че това има общо с предния ми въпрос :D , но след панелите нали се слага контролер, който да регулира заряда на акумулатора. Доколкото разбирам от спецификацият на един контролер, той може да работи с входно напрежение до 200V (в случая https://vikiwat.com/kontroler-za-solarn ... v-48v.html). Т.е напрежението на модулите не е задължително да е 12V точно и 24 V, преди контролера, то няма как да се получи нали на единия ми модул напреженито е 30V, тук вече сериозно се обърквам #-o
DMN - майстор
Този панел, който си посочил е за 24 волтова система, трябва да ползваш акумулатори с общо напрежение 24V. Нищо неясно няма, затова са го писали - 250 вата 24V. За да може да се зарежда акумулатор на 24V, напрежението на панела трябва да е над 28.8V(това е крайното зарядно напрежение на акумулатора), затова е реално 30V и повече.
plamen6703 - майстор
вт ное 27, 2018 1:42 pmipopov написа:
тук вече сериозно се обърквам #-o
Има продукти, които струват колкото струват, но тоя продукт са го надценили в пъти и дано не се излъжеш да хвърлиш едни пари на вятъра :wink: ! :partyman:
шоп - майстор
вт ное 27, 2018 2:57 pmplamen6703 написа:

Има продукти, които струват колкото струват, но тоя продукт са го надценили в пъти и дано не се излъжеш да хвърлиш едни пари на вятъра :wink: ! :partyman:
+1
Направо се изумих от цената. Може и да не съм в час, но последният път когато купувах панели 1 лева за ват бе приемливо.
hidrazin - майстор
Общо взето явно има доста неясни неща ... Говоря и за двамата.
1.Няма никакъв проблем посочения панел с посочения акумулатор да се използват за 12-волтова система.
По спецификации на контролера му трябват на входа панели с напрежение на празен ход:
- за 12-волтова система от 20 до 200 волта
- за 24-волтова система от 40 до 200 волта
2.Това в спецификацията на панела дето пише Umax 30.00V не е точно така. Тея в сайта изобще не им е ясно какво пишат.
Това означава че соларния панел дава максимална мощност при следните условия:
- Irradiance 1000W/m²,ᅠcell temperature 25℃, AM1.5G
- Ориентиран е на юг и е със съответния наклон спрямо географската ширина.
- Натоварен е с 8,34 ампера при което напрежението му е 30 волта.
Демек това му е МРРТ режима в който е най-ефективен и дава максимума от себе си.
Всякакво претоварване или недонатоварване на панела са си чисти загуби.
:partyman:
P.S.Цената на панела е умопомрачителна...
DMN - майстор
hidrazin написа:
Общо взето явно има доста неясни неща ... Говоря и за двамата.
Явно има неясни неща...
Къде видя да споменавам нещо за конкретен контролер? Дадох обяснение за панела и защо го пишат 24V, а реално той е повече.
hidrazin написа:
Това в спецификацията на панела дето пише Umax 30.00V не е точно така.
Въпреки, че според теб не ми е ясно, аз го разбрах по същия начин преди да го напишеш:
hidrazin написа:
Натоварен е с 8,34 ампера при което напрежението му е 30 волта.
Демек това му е МРРТ режима в който е най-ефективен и дава максимума от себе си.
Даже предлагам във форума да се въведе нещо като лимит - при отваряне на нова тема поне 24 часа в темата да не могат да пишат всички, а да пишат първо само хората с над 10000 поста.
:partyman:
hidrazin - майстор
вт ное 27, 2018 3:40 pmDMN написа:
...Къде видя да споменавам нещо за конкретен контролер? Дадох обяснение за панела и защо го пишат 24V, а реално той е повече.
Че той въпроса е за конкретен панел и конкретен контролер.А ти що не си писал за контролера??? :-D
Иначе така и не разбрах какво си бил разбрал и какво не защото в оня сайт дето са писали че бил за 24-волтова система...
Ми те си нямат никакво понятие ни от панели, ни от контролери, ни от инвертори ... За тва са писали теа глупости.
вт ное 27, 2018 3:40 pmDMN написа:
...Даже предлагам във форума да се въведе нещо като лимит - при отваряне на нова тема поне 24 часа в темата да не могат да пишат всички, а да пишат първо само хората с над 10000 поста.
В тоя ред на мисли предлагам музиканти да могат да пишат само в "Отмора и шеги" ... :? :)
:partyman:
DMN - майстор
Ако не си обърнал внимание - темата е за фотоволтаик. Аз се чудя къде се изгуби, а ти си разузнавал "противникът" :-D .
Да, музикант съм и това ми е професията в момента. Ако ти можеш да се представиш толкова добре в музиката, колкото аз в електрониката и електротехниката, тогава ще ми казваш къде и в кой раздел да пиша. Ай :partyman: .
Аз се извинявам на автора на темата за "глупостите", които последно написах в този пост и не са по темата.

П.П. Часът е 19:13(или 7:13 рm).....забави се нещо, явно пак търсиш компромати. Давай по темата.
Колко клетки има стандартно панел за 12 волтова система и колко клетки има въпросният панел(от линка на автора), който според теб не е предвиден за 24 волтова система?
:partyman:

Тема "Въпрос за фотоволтаик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: