Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
На мен си ми остава загадка ацетоновия аромат на ракията - беше доста отдавна, но помня, че ракията течеше като река (струя по-дебела от молив), казанджията през цялото време мрънкаше, че дървата били мокри и подклаждаше непрекъснато огъня с негови си дървении. Самият казан може и да е добър като технология, те и Мерцедесите са добри, ама зависи кой е зад волана.
Не съм ходил на казан в ония години, в които варенето на ракия си е било празник, цял ритуал с песни, танци, мезета и т.н. На сегашния казан, казанджията само разпалва огъня и си отива по негови дела, появява се отново точно когато ракията е тръгнала, пак си заминава и се появява отново, когато ахъ, ахъ да спирам ракията. На мен това ми харесва на този казан, ако съм се осрал с приготвянето на джибрата, няма кого да виня, че ракията не станала.
kuger - майстор
Що се чудиш, казанджията ти е дал думана на огъня, кво да излезе? От стари хора знам, литър ракия трябва да изтече от чучура за около 7 минути.
gnt69 - майстор
вт дек 04, 2018 8:14 ampreslav написа:
На мен си ми остава загадка ацетоновия аромат на ракията - беше доста отдавна, но помня, че ракията течеше като река (струя по-дебела от молив), казанджията през цялото време мрънкаше, че дървата били мокри и подклаждаше непрекъснато огъня с негови си дървении.
Някой беше писал по горе за градусите на които се отделят различните фракции. Ацетон се получава от изгнили плодове. Аз знам че е по добре зелени плодове отколкото изгнили. Затова не правиш материал от една кайсия примерно да ги чакаш да паднат и всеки ден да ги събираш и така в разстояние на 1-2 седмици да допълваш бидона с материала и накрая да му сложиш водата и захарта, а се бруси дори и зелено да е слагаш вода, захар и дрожди да започне ферментация а не гниене. Ракията трябва да тръгне спокойно и бавно с капки и да се чуди да върви или да спре, само при този начин се фракционират различните фракции като метилов алкохол и ацетон. Така че пипаш тръбата и като усетиш че ракията иде намаляш огъня и отделяш първака и ацетон ако има и после ракията. Когато тръгне на дебела струя градусите се вдигат рязко и се омесват фракциите. Това е за стандартен казан със серпентина на колони не разбирам. Аз никога не съм имал ацетон в ракията но никога не чакам както казват старите казанджии 3 дни да омекнели сливите като ги сложиш в бидона и чак после се наливала вода :partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон дек 03, 2018 12:52 pmkr1100 написа:
...
Напръсках и заваля . Пак ще се пръска.
...
Какво пръскаш??? Тук, след минус 15, се стопли на минус 5.... Наздраве!
kr1100 - майстор
вт дек 04, 2018 11:36 amn_a написа:
пон дек 03, 2018 12:52 pmkr1100 написа:
Напръсках и заваля . Пак ще се пръска.
Какво пръскаш??? Тук, след минус 15, се стопли на минус 5.... Наздраве!
Когато пръсках беше към + 15 гр.След това заваля и дойде студа.Тогава пръсках прасковите, малки дръвца сливи,круши,ябълки, кайсии засаждани 2014,15- и 2018 г.А вчера по обяд изгря слънце и беше към + 7 гр , ама хубава кал.
На големите дървета ябълки,круши и кайсии листата едва бяха започнали да падат. Сега трябва да се дебне момента и да се пръскат
вт дек 04, 2018 8:14 ampreslav написа:
На мен си ми остава загадка ацетоновия аромат на ракията - беше доста отдавна, но помня, че ракията течеше като река (струя по-дебела от молив), казанджията през цялото време мрънкаше, че дървата били мокри и подклаждаше непрекъснато огъня с негови си дървении. Самият казан може и да е добър като технология, те и Мерцедесите са добри, ама зависи кой е зад волана.
Не съм ходил на казан в ония години, в които варенето на ракия си е било празник, цял ритуал с песни, танци, мезета и т.н. На сегашния казан, казанджията само разпалва огъня и си отива по негови дела, появява се отново точно когато ракията е тръгнала, пак си заминава и се появява отново, когато ахъ, ахъ да спирам ракията. На мен това ми харесва на този казан, ако съм се осрал с приготвянето на джибрата, няма кого да виня, че ракията не станала.
Пресли, по долу постовете са пределно точни и ясни.
За да не изтекат гадориите заедно с ракията:
–огъня се бримчи яко, докато куполът на казана стигне 50 градуса.
–намалява се силата на огъня, за да дадем възможност на фракциите да се изпаряват една по една, а ние да можем да ги отделим.
Тече ли бързо ракията, в нея има от всички фракции.
Ракия мога да изварявам само с термометър, на правилното място. Спиртомер ми не требе.
Първа варка на 100л. казан отнема 9 часа.
Втора варка на 100л. казан отнеча 14часа.
Това е от запалване на студен казан, до събиране на патоки почти до вода.
Вече не мога да направя ароматна ракия.
Преди да си купя колоната, смокиновата ми ракия миришеше на сладко от смокини.
Наздраве на майстори и пиячи!
vlax - майстор
вт дек 04, 2018 6:41 pmТрифон П.Трифонов написа:
Преди да си купя колоната,
Наздраве на майстори и пиячи!
Наздраве.
Я кажи като имаш колона,колко първак отделяш?
:partyman:
вт дек 04, 2018 7:12 pmvlax написа:
вт дек 04, 2018 6:41 pmТрифон П.Трифонов написа:
Преди да си купя колоната,
Наздраве на майстори и пиячи!
Наздраве.
Я кажи като имаш колона,колко първак отделяш?
:partyman:
На първа варка 400млл.
На втора варка 1л.
Това е на 100 л материал и за леките фракции.
EDI - майстор
Удатете все пак един анализ после, че не се знае, знае ли се.
вт дек 04, 2018 7:52 pmEDI написа:
Удатете все пак един анализ после, че не се знае, знае ли се.
Верно бе, анализ и трябва на тая работа.
Хубаво ще е да си направим форумни срещи, па макар и по региони.
Иванов даде тая идея, (правят си срещите) а на мен ми допада отсякъде.
Ей го, оня ден са запознах с още един човек от форума.
След като имаме сходни интереси, що да не се събираме?!!
"Нерде Ямбол, нерде Стамбол".
Макар, че тука иде реч за "където е Ямбол, там е и Стомбол".

Тема "Варене на ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: