Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Stefan88 - напреднал
Здравейте , не съм сугурен че въпроса ми е за тук , но ме гложди от доста време. Защо след като напрежението в електрическата мрежа е променливо т.е. посоката на движение на електроните се сменяи 50 пъти в секунда нулата в електрическата мрежа е винаги без потенциал. Не трябва ли по пътя на логиката фазата и нулата да разменят местата си 50 пъти в секунда (тъй като честотa е 50hz).
Последна промяна от Stefan88 на чет дек 06, 2018 5:55 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Добър въпрос :-) С нещо такова ми писаха 2 по физика първия път
Andri01 - майстор
"50 пъти в минута" :? Прекалено често си бягал от час по физика!!! :axe:
Stefan88 - напреднал
чет дек 06, 2018 5:34 pmAndri01 написа:
"50 пъти в минута" :? Прекалено често си бягал от час по физика!!! :axe:
Ти като не си имаш ли отговор
iliya_i - майстор
Това не очаквай да го научиш от форумите. Ако все пак те интересува, ето малко за четене:
www.smartbooks-bg.com/основи+на+електро ... 79-12.htm
https://www.uni-ruse.bg/disciplines/TE/ ... вериги.pdf


Но първо започни от там, че напрежението е разлика между два потенциала.
А потенциалите не са абсолютна стойност, а просто някой от тях се приема за нулев и спрямо него се измерват останалите.


А и тази тема защо е в раздел "направи сам"? Кое по-точно ще си правиш сам?

Ааааа, :? може би ще се образоваш сам! Успех с четенето.
Brassmonger - специалист
Представи си една намотка, на която единия краи е забит в земаята. Нулата е проводника свързан към заземения край, а другия не е заземен. Когато свържеш консуматор, токът протича еднакво и през двата проводника както при всяка друга намотка. Фактически самата намотка е едната фаза примерно на трансформатор. Незаземеният край винаги ще има напрежение спрямо земята.
fbr - майстор
чет дек 06, 2018 5:26 pmStefan88 написа:
Не трябва ли по пътя на логиката фазата и нулата да разменят местата си 50 пъти в секунда (тъй като честотa е 50hz).
Не ми е ясен пътя на твоята логика, но на нулата появи ли се фаза, значи тя вече не е 0. А моята логиката е, че потенциала на фазата спрямо нулата се променя 50 пъти на положителен и отрицателен т.е. посоката на електроните се променя 50 пъти.
muhala - майстор
Звездния център на трафа в трафопоста е т. нар. Нула. Тя е заземена и затова потенциала и спрямо земя е нула без значение какъв е потенциала между фаза и нула.
kozl - майстор
чет дек 06, 2018 5:34 pmAndri01 написа:
"50 пъти в минута" :? Прекалено често си бягал от час по физика!!! :axe:
Andri01 трябваше да го цитираш на секундата, оти вече минутата е секунда :wink:
Hoвoceлckи - майстор
Ще направя опит за " по-нагледно, логично" обяснение:
Представи си, че нулата е повърхността на водоем. Някой плува да речем бътерфлай. Когато се издига над водата имате;с потенциална енергия (заради земното притегляне). Аналогично -фазата има плюсов потенциал спрямо земята. Когато се гмурка под водата - "минусов" - заради разликата в плътността (и не само ...) водата го издига ... Би могло да се каже, че плувецът описва аналогична синусоида на напрежението. Дали възприе променянето на потенциала на фазата спрямо "нулата" (земята)? За мрежовата честота това се случва 50 пъти в секунда.

Тема "Въпрос за "Нулата" в електрическата мрежа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: