Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kotarankat - специалист
Да споделя замерванията от снощи - за 48 часа около 74 кг (малко над 5.5 чувала по 13кг). Намалих с 3 % въздуха, а пък крана на байпаса го отворих напълно. То и в инструкциите на Херц си го пише, че не е необходимо поставянето на регулиращ вентил.
Относно комина - никога не е имал конденз, сух е като пясък в пустината Сахара. :)
Истината е че съм за буфер, но... ще почака.
нед дек 16, 2018 8:10 pmkotarankat написа:
Здравейте!
...
Ако може също за съвет относно трипътния, който тази година сложих. Вече 4-5 пъти след като котела се е гасил поради някаква причина, не успява да превърти водата към радиаторния кръг. Топли си само котела в продължение на над 1 час....
Та, къде ми е проблема - няма достатъчно дебит през лирата (ако в определен момент топлото се върти само през нея), прекалено съм притворил крана на байпаса или нещо друго?

Предварително благодаря на включилите се!
Отвори крана, както ти казах, но не сподели, както помолих.
Сега превърта ли водата?
gnt69 - майстор
вт дек 18, 2018 11:29 amТрифон П.Трифонов написа:
пон дек 17, 2018 10:24 pmgnt69 написа:
... и завъртях трипътния котела да топли директно къщата без да минава през буфера... :partyman:
Филме, ясна е работата. Не е описал положението точно. Като ми е студена къщата, контролера ми врътка така крана, както той неговия. Сичкото топло, дето могат да поемат радиаторите, оди към тях, а ако има в повече– в казана.
Всичко е точно. Като завъртя крана и всичкото топло в радиаторите. Като стоплят радиаторите обратната вода минава през буфера затопля го защото се връща на около 50-60 сантиметра а отдолу най от дъното праща към котела хептен студена. Може би трябваше да сложа задвижка преди 2 години като включвах буфера ама и така работи добре, не си разбърничквам парното за нищо на света. Тоя вентил го въртя по няколко пъти на сезон. :partyman:
filmatoplo - майстор
:) Нищо не се разбъзиква -само се слага задвижка :wink:
kotarankat - специалист
вт дек 18, 2018 1:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед дек 16, 2018 8:10 pmkotarankat написа:
Здравейте!
...
Ако може също за съвет относно трипътния, който тази година сложих. Вече 4-5 пъти след като котела се е гасил поради някаква причина, не успява да превърти водата към радиаторния кръг. Топли си само котела в продължение на над 1 час....
Та, къде ми е проблема - няма достатъчно дебит през лирата (ако в определен момент топлото се върти само през нея), прекалено съм притворил крана на байпаса или нещо друго?

Предварително благодаря на включилите се!
Отвори крана, както ти казах, но не сподели, както помолих.
Сега превърта ли водата?
Отворен е крана, водата си я върти перманентно през лирата и бойлера.За сега няма проблем, а и жената не се е оплакала, че няма топло.
Сега ще видим като застудее и се налага повече радиатори да работят едновременно дали ще се получат нещата с дебита.
Може би не съм се изразил правилно - проблемът се проявява при изгасване на котела и последващо палене. Например когато следобяд пече повече слънце, термоглавите не отварят, съответно котела стои в Поддържане и след това се гаси. Минава процедурата по гасене и след като запали не успавя да завърти водата нито към лирата (споменавам я понеже е с постоянно отворени кранове), нито към радиаторите. Не ми е проблем,че върти и колко върти в малкия кръг, стига при радиаторите да има топло. Но напрактика при зададена 65 гр. на котела той достига 67-68 гр., а топло в големия кръг няма.
Искам да си изясня точния принцип на работа на този трипътен вентил, за да знам в него ли е проблема или някъде другъде.
https://www.google.com/url?sa=i&source= ... 7971953248
От посочените графики разбирам че при температура на водата в малкия кръг от 61 до 63 гр. започва отваряне на термостата и пуска от студената вода на радиаторния кръг. Над 63 гр. вече е напълно отворил. Следователно крана за регулиране на байпаса не трябва да е притворен, за да може максимално бързо да сгрее "пружинката" или там каквото се казва на карантиите на трипътния.
filmatoplo - майстор
Крана на байпаса служи само да се затвори при ремонт :wink: , и тръбата на байпаса се прави с размер като на главните тръби :wink:
вт дек 18, 2018 4:09 pmkotarankat написа:
...Следователно крана за регулиране на байпаса не трябва да е притворен, за да може максимално бързо да сгрее "пружинката" или там каквото се казва на карантиите на трипътния.
Радвам се, че ти светна, макар и не съвсем на точното напрежение.
Когато е притворен крана, дебита през байпаса е малък, съответно отваря много малко през радиаторите, инак температурата му би спаднала, а котела си достига температурата и се гаси. Та затова е и проблема ти, кой.то вече си отстранил.

Филме, на ф42 главни байпаса го напрайх ф28.
Другата инсталация е изцяло от ф18, че не ми се занимаваше с преходи на ф15.
Валтер Желязков - специалист
kotarankat само с една помпа ли е системата?
kotarankat - специалист
вт дек 18, 2018 4:23 pmВалтер Желязков написа:
kotarankat само с една помпа ли е системата?
С една е, да. По-скоро бих се разделил с трипътния, отколкото да слагам още една помпа, хидравлични изравнтели и т.н.
вт дек 18, 2018 4:29 pmkotarankat написа:
вт дек 18, 2018 4:23 pmВалтер Желязков написа:
kotarankat само с една помпа ли е системата?
С една е, да. По-скоро бих се разделил с трипътния, отколкото да слагам още една помпа, хидравлични изравнтели и т.н.
Трипътния ти е с пълно отделяне(10% просълзяване) и няма да има проблем да ти върти през всички радиатори. Не притваряй крана обаче.

Някой знае ли обявеното просълзяване за коя страна на трипътния се отнася?
Просълзява през студената част при затворен вентил (байпас- малък кръг)?
Просълзява през топлата част, при отворен вентил (голям кръг)?

Тема "Пелетни горелки GREYKO BMG и RB" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: