Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ico_3 - специалист
Някакви идеи за тунинг на виадруса.Имам туболатори два реда плочи но не мога да си задържа ръката на изходящата тръба.
energo - специалист
ср дек 19, 2018 10:16 amico_3 написа:
Някакви идеи за тунинг на виадруса.Имам туболатори два реда плочи но не мога да си задържа ръката на изходящата тръба.
Най-добрия „тунинг„ е контролер за повечко парички...
filmatoplo - майстор
:wink: Нов котел да добавя ,ама сега мъчим наличния колкото може :yawinkle: .
energo - специалист
ср дек 19, 2018 11:52 amfilmatoplo написа:
:wink: Нов котел да добавя ,ама сега мъчим наличния колкото може :yawinkle: .
Мен си ме устройва виадруса,иначе има много по-добри немски и полски котли...
Varnap5 - специалист
Когато трябваше да слагам плочи на виадруса се поинтересувах колко струват и ми се сториха доста скъпи затова отрязах две парчета ламарина която ми остана от изработката на подкамерата.Поставих ги горе като по-малкото ползвах като клапа за да мога да регулирам по-точно колко голям трябва да бъде отворът за димните газове.Оказа се че само голямото парче било достатъчно.Досвидя ми се да изхвърлям навън малкото и то да ръждясва а и не ми се цапаше затова го бутнах на дъното върху решетката с идея да принудя газовете да направят още един ход преминавайки през всички ребра.Ефекта при мен беше нулев.Отново от мързел не я извадих а само я подпрях на едната стена и я оставих така.Разлика никаква.След няколко дни се замислих дали не мога с нейна помощ да задържа горещият въздух вътре и да не ми стои така ограничавайки достъпа до една от стените.Изтеглих долния край така че да раздели камерата на две и подпрях горния на страната от която предимно минава огъня.така направих нещо като шапка.Ефект положителен.Колко точно не знам но от тогава водата се сгрява значително по-бързо.

Прикачен файл

4f5179ce81946e7a602e54ae7738dc32.jpg
4f5179ce81946e7a602e54ae7738dc32.jpg (43.85 KиБ) Видяна 2120 пъти
шоп - майстор
ср дек 19, 2018 2:22 pmVarnap5 написа:
Когато трябваше да слагам плочи на виадруса се поинтересувах колко струват и ми се сториха доста скъпи затова отрязах две парчета ламарина
Колко да са скъпи ляти чугунени плочи за Виадрус? 10 лв бройката за права плоча и 15 лв за предната "крива" плоча

Ми ако тръгна да ги режа с флекса или плазмата от мин 10 мм стомана ще излезат по-скъпи.

Нвка не подценяваме топлината и термичното натоварване. Дори и лят чогун се криви след 1-2 год. експлоатация. Какво остава за евтината стомана Ст3

Мога да снимам плочите на моя Виадрус след 3 сезона. Доста са се изметнали, изкривили, но си работят безпроблемно.
Varnap5 - специалист
Немога да цитирам сума но като си направих сметка излизаха около 100лв всички а тъкмо привършвах парите.Ламарината която поставих е 3мм.Все още няма и половин сезон.Можеби заради това все още няма никакви измятания но все пак има време. :)
шоп - майстор
ср дек 19, 2018 3:16 pmVarnap5 написа:
Немога да цитирам сума но като си направих сметка излизаха около 100лв всички а тъкмо привършвах парите.Ламарината която поставих е 3мм
Сигурно котела е 10 секции.

Отражателните плочи за виадруса се смятат така" от общия бр. на секциите се изважда 1 и от полученият брой 1 е крива, а останалите са прави.

За 10 секционен Виадрус трябват 1 крива и 8 прави плочи. цена около 95 лв за мен направо е без пари! Разбира се на фона на енергоноситяля и икономията.

П.П. Моите чугунени плочи са 8-12 мм, оребрени и пак са се изметнаха минимално при работа с универсална горелка на въглища. Имам и отражател над горелката.
ico_3 - специалист
[quote=energo post_id=953454 time=1545208188 user_id=12793]
[quote=ico_3 post_id=953451 time=1545207399 user_id=41172]
Някакви идеи за тунинг на виадруса.Имам туболатори два реда плочи но не мога да си задържа ръката на изходящата тръба.
[/quote]

Най-добрия „тунинг„ е контролер за повечко парички...
[/quote]

Какво ще рече това?
Може ли да качите снимки как сте тунинговали котлите.Моя е 6 секции отгоре имам 1 крива с 4 прави.Отдолу върху решетката съм сложил две огнеупорни тухли в края и върху тях парче ламарина 4 мм коят ми остана от кутията обаче димоотводната тръба си нагрява доста.
ventzi48 - специалист
Може би трябва да си коригираш вентилатора. Преди да сменя управлението на GP 20 с Натурела вентилатора работеше на макс и количеството въздух се регулираше с клапа. Температурата на димните газове беше над 200 . Сега при 40-45 % на вентилатора-около 100 гр. в зависимост на коя степен работи горелката.

Тема "Виадрус на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: