Всичко свързано с въздушния поток, който дишаме.
andy_forresite - майстор
Ей, как ще се завърши стената с това фолио?
Точно това измислих за една стая с теракот - на северната стена и на западната на 90-100 см от пода да сложа тръбите. Контактите са ми на около 1.20 м и не ми се ще някой ден лице Х да пробие дупка за я картина, я етажерка и да улучи тръба. Затова по-надолу. Те са 10.3 метра двете стени и още 4 квадрата ще сменям старите плЬОчки и сложа и там на пода. Ама се чудех кой да попитам дали 2 см фибран са достатъчни и как да завърша стените след фолиото ☺
Съседната стая съм я докарал до пода. В нея и банята може да се навие тръба. Купих ламинат 8 мм някакъв немски, само не знам как ще се разберат с подовото. Подложката ми е 7 мм от тип хпс и явно няма да е с нея.
Снощи се сетих че имам подово на ток и го ръчнах. Сега подът е 25.2 градуса. Мисля повече да не го включвам, но малкият ще идва на нова година и ще пада голямо търкаляне по пода (теракот без изолация, на 20 год.).
шоп - майстор
нед дек 30, 2018 4:33 pmandy_forresite написа:
Ей, как ще се завърши стената с това фолио?
Анди, то стената може да завърши по много начини. След омега образните пластини може директно да се кове гипскартон. Може и да се лепи на гребен. Може и 0,3 до 0.5мм поцинкована ламарина като на снимките...

Всичко се снима с фото и ролетка и се знае къде минава тръбата. Окачването на картини не е проблем.

Прикачен файл

P1050225.JPG

Прикачен файл

IMG_20150322_102932_356.jpg
IMG_20150322_102932_356.jpg (99.18 KиБ) Видяна 1825 пъти

Прикачен файл

IMG_0206.JPG
IMG_0206.JPG (82.19 KиБ) Видяна 1825 пъти

Прикачен файл

2014-08-31 10.50.07.jpg
2014-08-31 10.50.07.jpg (103.45 KиБ) Видяна 1825 пъти

Прикачен файл

1111.jpg
1111.jpg (89.81 KиБ) Видяна 1825 пъти
Boyan - специалист
С подово, конвектори, климатици, радиатори, печки "чудо"....
Весела и щастлива нова година на всички :partyman:
Нека тя ви донесе много здраве, уют и душевна топлина !
А другото топло - ще си го направим!
Благодаря на всички, които се включват във темата !
Специални благодарности на тези, които със знания
и опит, помагат безвъзмездно на новите ентусиасти. =D>
Защото няма по-голямо удовлетворение от това,
да сътвориш нещо със собствените си ръце !
speka_rs - майстор
Благодарим Бояне,
Да си жив и здрав, както ти, така и семейството ти.
Дай Боже всички да можем да правим повече неща със ръцете си.
Весело посрещане на всички на новата година и Наздраве от Русе !!!
шоп - майстор
За много години!
Живи и здрави всички.
lubomirlz - специалист
За много години колеги, много успешна Ви желая да е 2019г. и много термопомпи да си направите.
Та да се похваля и аз с моята която е на 90% готова, остава да и направя ел. таблото и да и програмирам контролера.
Та термопомпичката за сега ще се ползва само за отопление.
Компресора е Copeland zh18kve, огромни топлообменници, за кондензатор GEA GBS 757l-40 и изпарител SWEP B80Hx134. :-D Десуперхийтър Alfa-Lava CB 27-38 h за бъдещо подгряване на един 400 литров бойлер, икономайзер Swep V10 THx50, маслоотделител ALKO OSH-407 , трансмитери за ниско и високо налягане, диференциални трансмитери за налягане на изпарителя и кондензатора за водният кръг, защита на изпрарителя чрез пускане на горещи пари , ще има и топломери за БГВ-то и основният кръг + доста температурни датчици. :-D
Ето и малко снимки качвам линк към албума да не става много дълъг поста.http://lubomirlz.snimka.bg/other/home-h ... 7.38864545
шоп - майстор
Браво, много прибран и чист монтаж.
134 бр пластини за изпарител си е сериозна цифра. Въпреки, че имаш маслоотделител не се ли опасяваш от ниска скорост на фреона и маслен капан. Предполагам си сметнал скоростта на фреона колко м/сек е във всеки канал и си сложил дистрибутор в изпарителя за да може фреона да се разпредели равномерно.

Моля те сподели за тези деференциални трансмитери за наляганята в кондензатор и изпарител. какво представляват, как работият и т.н.

Поздрави!
lubomirlz - специалист
За съжаление има кусури за изчистване и липсата на дистрибутор за изпарителя е един от тях, според калкулатора на SWEP ще имам 27% неравномерно разпределение на фреона, но някак си ще го преглътна, ако не съм доволен от резултата за следващият сезон ще разпоявам и ще монтирам. Вторият момент е именно с маслото, за този тип топлообменници swep препоръчват минимум 0.3m/s скорост в каналите, мойта е 0,298 :-D точно заради това избрах преоразмерен маслоотделител, друг + е високата температура на изпарение която би трябвало да постигна а според калкулатора им е около 8 градуса, именно поради това се надявам да нямам проблеми с маслото, но каквото сабя покаже.
Диференциалните трансмитери за налягане преобразуват разликата в налягането на входа и изхода на топлообменика в токов или напреженов аналогов сигнал, в случая моят е за налягане от 0-1.2 бар го преобразува в 4-20мА , при липса на разлика на налягане на входа и изхода на топлообменика изхода от трансмитера ще е 4мА което ще рече че няма сондажна вода, при много голяма разлика над нормалоното ще означава ще има прекалено голям дебит или по-скоро че топлообменника се запушва най-вероятно от натрупване на лед. тоя сигнал от 4-20 мА ще влиза в контролера и ще пази от липса на дебит или малък такъв или от предстоящо замръзване и при двата случая веднага ще отварям магнетвентила за горещи пари на входа на изпарителя.
П.П има и релейни такива пресостати за диференциално налягане за вода, доста производители на чилъри ги ползват вместо датчик за поток.
Ето ги мойте https://www.grundfos.com/directsensors/ ... dpiv1.html
шоп - майстор
Благодаря, полезна информация относно диференциалната защита по налягане. Аз съм си купил датчик поток, но още една защита едва ли е излишна :?

Относно преоразмерения изпарител ако се включи Боян може да измисли нещо.

На моята нова ТП го имах същият проблем заради многократно преоразмерени топлообменници.

Ако погледенеш схемата по-долу чертана от Боян изпарителя е наклонен на 30 градуса. Именно заради опасността от маслен глад Боян ми монтира наблюдателно око на компресора за да се следи маслото. Човека ми направи и дистрибутор.

Обаче се оказа, че изпарителя ми е замърсен ( втора упореба е) и си купих нов изпарител.
Така, че човек с опит има хитринки, които помагат. Знам, че има такива, но те са си "патент" на Боян и само той може да сподели ако прецени, че биха били удачни.

Прикачен файл

Термопомпа вода вода.jpg
Термопомпа вода вода.jpg (93.28 KиБ) Видяна 1535 пъти
Boyan - специалист
Браво Любомире !
Имало е сериозна подготовка и си го направил много кадърно :)
ZH серия си иска икономайзера, за да работи с добра консумация.
Ако машината не беше вече сглобена, бих ти препоръчал
горно подаване на фреона през дистрибутор и течноотделител преди компресора .
Всъщност това не са мои идеи а позабравени стари неща .
С удоволствие бих ти пратил дистрибутора, който спретнах за Шоп, но е само за 20 канала.
Аз типично по български първо го изработих и после погледнах, че изпарителя е замърсен.
Идва ми на ум една друга идея...
Може ли да попитам какъв е магнетвентила за горещи пари ?

Тема "Термопомпи Вода-Вода - всеки може да си направи сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: