Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Ivovn1979 - помощник
Това с вентилационните отвори много ми хареса като идея и все още е изпълнимо.Замаската на пода е 2 см до равнището на трабите който са 16мм и 4 см върху тях . Така четох че е най- ефективно тук?
Това е към тези който казват че е тънка Замаската.
35 кв. е ламинат 15 кв.гранитогрес
syncho - майстор
:) ами както казах преди известно време всеки си носи отговорността за казаните/написаните думи тук и също така всеки си носи отговорността за слушането им и приемането им за 100% истина.
Hursa - майстор
нед дек 16, 2018 6:22 pmIvovn1979 написа:
Това с вентилационните отвори много ми хареса като идея и все още е изпълнимо.Замаската на пода е 2 см до равнището на трабите който са 16мм и 4 см върху тях . Така четох че е най- ефективно тук?
Това е към тези който казват че е тънка Замаската.
35 кв. е ламинат 15 кв.гранитогрес
Това с „вентилационните” отвори трябва да се обмисли, дали е разумно да се приложи. Според мен – ще "работи добре", но аз не съм спец в тази област. Но не "дали и до колко ще работи" е главния въпрос в случая. Така ще обедините „въздушната среда” на всекидневната с тази на помещения на втори етаж. Ако се пуши във всекидневната, например, при отворени клапи – все едно се пуши и в тези помещения. Шумът от всекидневната (и обратно) – също ще се предава през тези отвори. Дори и при затворени клапи, твърде възможно е да не са много плътни. А това означава и загуба на топлина от всекидневната, ако например отоплявате всекидневната, а помещенията на втори етаж – не. Дори да отоплявате горните помещения, пак може да има неголеми загуби на топлина от всекидневната към тях – а отоплението и може би не е достатъчно.
Мислех, че „цялата” замазка е 4 см. Но може би, щеше да е добре, малко да се увеличи дебелината и, дори и ако тази „дебелина” се смята, че е най-ефективна. С по-дебела замазка – можеше да се компенсират (до някаква степен), според мен, слабите топлоакумулиращи свойства на това голямо и силно „остъклено” помещение.
За това, че е поставен ламинат, явно съм го пропуснал. А как е поставен ламината – директно върху замазката? Поради сравнително тънката топлоизолация под „подовото” – така поставяйки материал с неголяма топлопроводност върху топлоотдаващата повърхност на замазката – се увеличават топлозагубите. (При значителна топлоизолация под подовото, подобно увеличение е незначително, но в случая, мисля че не е. Просто относителната температура на замазката се увеличава, за да се осигури необходимата температура на повърхността на ламината. А и топлоакумулиращата способност на ламината, която се „сумира” с тази на замазката, отстъпва значително – на гранитогреса например.)
А още по негативно влияе, според мен, на усвояването на енергията от слънцето, постъпваща през прозорците. Енергията усвоена от повърхността на ламината, се предава относително по-слабо към замазката, за да се акумулират по-значителни количества. Съответно повърхността на ламината е със сравнително по-висока температура и по-голяма част от усвоената енергия се предава непосредствено на въздуха в помещението и относително по-голяма част се излъчва. (И още по-желателно е тази топлина да се усвоява и разпределя за да не „прегрява” това помещение. Или да се ограничи постъпването, чрез „засенчване”.)
(Извинявам се за обширните разсъждения, но темата за „слънчев дом” ми е любопитна.)
Rhnbkr - специалист
Моля за Вашето мнение относно тръба 16х2 Pe-xa (Pex-a) на Emmeti.
Интересувам се главно от това по-леко ли се работи с нея отколкото с 16х2 pex-al-pex?
В ибей намирам на цена 1,63лв/м на руло с дължина 240м. - заслужава ли си?
Коя е най-меката 16х2 с която сте работили?
LazarGanev - "Велик майстор"
По-мека от Рехау Бейсик не съм срещал и може да се намери на тая цена
Rhnbkr - специалист
Честита Нова година. Желая Ви здраве и успехи.
Не мога да намеря рехау тръби онлайн. Ако може някой да сподели тук или на лични линк за мека качественна 16х2 PEX-A тръба ще съм много благодарен.
ПС мислех, че намирането на тръба е най лесната част от филма топлина....
burd - специалист
вт яну 01, 2019 10:14 pmRhnbkr написа:
Честита Нова година. Желая Ви здраве и успехи.
Не мога да намеря рехау тръби онлайн. Ако може някой да сподели тук или на лични линк за мека качественна 16х2 PEX-A тръба ще съм много благодарен.
ПС мислех, че намирането на тръба е най лесната част от филма топлина....
Няма и да намериш- искат да отидеш на място, искат да ти предложат овк и монтаж... А и е 17мм червената- скъпа машина за фитинги, само с нейния колектор и т.н.
Аз си сложих под замазката Овентроп. 16ка, 4 бара 70гр по спомен. 240м беше към 300лв лятото, мен ми я докараха в желвзарията на 280. Имаше и по- скъпа.
Работи се лесно. Бикова е , но при готова основа 2ма души я изъртяхме за няма и 3 часа на 35кв, при все,че я връзвах със свински опашки- 15 кинта на квадрат за подложка е ... Европейско за мен и го пропуснах.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт яну 01, 2019 11:22 pmburd написа:
Няма и да намериш- искат да отидеш на място, искат да ти предложат овк и монтаж... А и е 17мм червената- скъпа машина за фитинги, само с нейния колектор и т.н.
Аз си сложих под замазката Овентроп. 16ка, 4 бара 70гр по спомен. 240м беше към 300лв лятото, мен ми я докараха в желвзарията на 280. Имаше и по- скъпа.
Работи се лесно. Бикова е , но при готова основа 2ма души я изъртяхме за няма и 3 часа на 35кв, при все,че я връзвах със свински опашки- 15 кинта на квадрат за подложка е ... Европейско за мен и го пропуснах.
Извинявай, ама целия пост е само глупости, та не се сдържах. Почвам поред:
- никой няма да те задължи за монтаж или проект
- човека пита за 16х2 Basic, а не за червената 17х2,2
- дори и да си вземеш 17х2.2, към колектора се монтира без машина, а по познатия начин с гайки
- става към всеки колектор, но колекторите на Рехау не са по-скъпи от Овентроп
- на тая цена ти си си взел PERT тръба, която е съвсем различна като качество
Rhnbkr, трябва да се свържеш с Рехау или оторизиран партньор.
burd - специалист
Чак пък глупост...
В нашия край тия неща не са развити.
Рехау имат един представител. Някакви, дето продават и климатици. Отивам в офиса и питам за тръба. Това беше преди почти 8м. От там ме питат за проект, не можело току така да ми я продадат. Оставям аз телефон,4 дена няма обаждане, а ремонта си върви.
Отивам пак, офиса им е 10км от мен. Питам и ми казват- трябва да дойде специалист, да сметне. Имат много работа и ще звъннат до седмица две. Теглих им една. Отидох и си поръчах на овентроп тръба. Но трябваше да чета коя и каква. Сега, дали са изкали да ме изтаковат или не са искали да се занимават с мен е отделна тема.

Забавния момент е,че ми я достави човек с квартална железария.

Перник не е малък град, но със стари разбирания и често гледат да те издоят. А отидох с парите в джоба. Просто гледам да улесня човека. И на мен не ми се занимаваше да лепя фибран, да слагам 2на мрежа и да връзвам над 500 свински опашки и да се набирам на въжето за замазката, но шанс. Вече е сложена, проверена с въздух и замазана.
ikoleff - напреднал
Моля за мнение относно материалите и начина на изграждане на подово отопление. Доверил съм се на фирма, но в предвид определени обстоятелства вече не съм сигурен в доброто изпълнение.

42м2 водно подово на етаж 1, съответно:
- коридор и WC: 9м2 на един кръг;
- кухня, трапезария и хол едно помещение: 31м2 на два кръга

същата квадратура на етаж 2:
- 18 ал. глидера на 1600мм
- 15 ал. глидера на 500мм
- Лира 400/1200

1. Стъпката на навиване ще е поне 15 см. Това ме притеснява в предвид замазката, която ще е около 5см чисто над тръбата. Да настоявам ли да бъде 10 см или поне на 10 около прозорци и външни стени. Повечето прозорци са ми тип витрина. Знам за ефекта зебра при недобро планиране. Вярна ли е теорията, че топлината се разпределя под прав ъгъл нагоре, че ако е така значи на 5 см замазка говорим за стъпка вече навсякъде 10см.

2. Ще има регулиране между трите кръга по дебит, но все пак, ще имаме кръгове с доста голяма дължина и ме притеснява това, дали помпата на газовото котле ще бъде достатъчна (BOSCH Condens 2500W WBC 24-1 DE 23) да върти кръговете на подовото на етаж 1 и радиаторите на етаж 2. И дали при определени обстоятелства, въпреки регулирането, няма да се получава така че единият кръг да е по-студен от другия на подовото.

3. Какво мога да очаквам от качествата на тази тръба в дългосрочен план и това че е с ал. слой, знам че препоръчвате тръба без алуминий, но не разбирам защо.

Прикачен файл

20190119_125831.jpg

Прикачен файл

20190119_175917.jpg

Прикачен файл

20190119_18015.jpg

Тема "Водно подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: